V šlágri Košice otočili s Nitrou, Žilina po štyroch rokoch v play off

Na snímke hráč HC Košice Matej Češík, vľavo brankár HK Nitra Michal Valent v zápase 48. kola hokejovej Tipsport Ligy HC Košice - HK Nitra 19. februára 2016 v Košiciach. Foto: TASR/Roman Hanc

V susedskom derby Žilina vyhrala v Martine pred rekordnou návštevou.

Košice 19. februára (TASR) - Prvú streleckú príležitosť mal útočník hostí Slovák už v 20. sekunde, ale Melicherčík si s jeho pokusom poradil. Košičania odpovedali viacerými strelami z väčších vzdialeností, ale aj Valent podržal svoj tím. V 8. minúte hrali hostia presilovku, no najväčšiu šancu v nej mali paradoxne domáci. V prečíslení dvoch proti jednému Jenčík uprednostnil strelu pred prihrávkou Cebákovi. Bezgólové skóre platilo do 12. minúty. V nej Slovák z rohu klziska nahodil puk do bránkoviska domácich a dôsledný Laliberté využil nedôraz košickej obrany - 0:1. Vyrovnať mohol počas signalizovaného vylúčenia hostí Chovan, ale spomedzi kruhov trafil len Valenta.

Aj v prvých sekundách druhej časti bola k videniu sľubná príležitosť. Košičan Varga však zblízka nedostal puk do nitrianskej bránky. V 23. minúte mali domáci aj kus šťastia, keď puk podskakoval na bránkovej čiare a Melicherčík ho dostal do bezpečia v poslednom momente. Domáci sa nevedeli dostať do zvyčajného tempa, hostia naopak podnikali viacero nebezpečných útokov. V 35. minúte využil ideálnu prihrávku Bakera Pupák, ktorý svojím prvým gólom v sezóne upravil na 0:2. Zníženie mal v 38. minúte na hokejke Varga, ale v ideálnej pozícii ležiaceho Valenta neprekonal. Kŕč domácich strelcov potvrdil o minútu na to aj Jenčík, ktorý zblízka pohŕdol odkrytou bránkou.

Domáci sa kontaktného gólu dočkali v 45. minúte. Po Kutálkovom zaváhaní sa k puku dostal obranca Cebák, ktorý pred bránkou našiel nepokrytého Hrnku a ten zblízka pohodlne upravil na 2:1. Košičania v záverečných minútach tretej tretiny vystupňovali svoj tlak. V 58. minúte vybojoval Bartoš puk pre Spilara, ktorý strelou spoza hráča prekvapil Valenta - 2:2. Nitrania sa z vyrovnávajúceho gólu ani nestihli spamätať a inkasovali aj tretíkrát. Po akcii Jenčíka sa puk dostal za Valentov chrbát a o neprehľadnej situácii sa hlavný rozhodca Jonák poradil s videorozhodcom. Napokon bol z toho tretí gól Košíc, ktorého autorom bol opäť Spilar. Víťazstvo domácich poistil gólom do prázdnej bránky Varga. V gólovo bohatom závere zápasu sa do listiny strelcov zapísal aj Piačka, ktorý dorazil strelu Beneho - 4:3.

HC Košice - HK Nitra 4:3 (0:1, 0:1, 4:1)
45. Hrnka (Cebák, Suja), 58. Spilar (Bartoš), 59. Spilar (Jenčík, Bartoš), 60. Varga - 12. Laliberté (Slovák, Blackwater), 35. Pupák (Baker, Beca), 60. Piačka (Bene). Rozhodovali: Baluška, Jonák - Rovenský, Výleta, vylúčení: 2:5 na 2 min., presilovky a oslabenia 0:0, 4373 divákov.

Hlasy trénerov:

Marcel Šimurda, asistent trénera HC Košice: "Videli sme výborný zápas. Dvakrát sme inkasovali, no až do poslednej chvíle sme verili, že to otočíme. Podali sme výborný výkon. Bojovali sme, nechali sme v hre srdiečko a sme radi, že sme zápas zvládli."

Antonín Stavjaňa, tréner HK Nitra: "Bol to bojovný zápas dvoch vyrovnaných tímov. Dvojgólový náskok malo naše mužstvo zvládnuť lepšie. Zápas sme si za stavu 0:2 prehrali vlastnými chybami. Podľa optiky z našej striedačky vyzeral tretí inkasovaný gól ako vysokou hokejkou. Je to škoda, pretože doviezť body z Košíc je cenné pre psychiku každého tímu."

.

Na snímke v popredí hráč HC Košice Martin Dudáš strieľa na bránku, vľavo brankár HK Nitra Michal Valent v zápase 48. kola hokejovej Tipsport Ligy HC Košice - HK Nitra 19. februára 2016 v Košiciach.
.

XXX

MHC Martin - MsHK DOXXbet Žilina 1:2

V susedskom derby, pred rekordnou návštevou, mal Martin úvod ako z rozprávky a už po 27 sekundách viedol, keď pri útoku dvoch na jedného po prihrávke Galamboša sa trafil Surovka. Aj ďalšie minúty sa hrali pod taktovkou domácich a Tomek bol viackrát namieste. Hostia sa dostali do tretiny Martina až v 9. minúte a Škoda prvýkrát ohrozil Dzubinu. Potom to bol boj o každý puk s množstvom osobných súbojov. Hralo sa raz na jednej raz na druhej strane. Českí rozhodcovia vylučovali ako na bežiacom páse a v prvom dejstve sedelo na testnej lavici päť martinských a päť žilinských hráčov. V 16. minúte prešiel Valášek cez obranu domácich ako nôž maslom, ale Dzubina svoj tím podržal. O minútu neskôr sa vyznamenal Tomek po pokuse Cipulisa.

Úvod druhého dejstra patril pre zmenu Žiline. Už po 16 sekundách sa tešili z vyrovnania, keď chybu domácich pri rozohrávke potrestal Konečný. V 24. minúte nevyužil tutovku Rzavský. V 27. minúte vyskúšal Dzubinu Zaťko, vzápätí Galambošovu strelu a Surovkovu dorážku chytil Tomek. Obe mužstvá príkladne bojovali, ale aj pozorne bránili a tak sa strelci len ťažko presadzovali. Hralo sa vo fantastickej atmosfére, ktorú vytvárali fanúšikovia oboch táborov. V závere druhej tretiny Žilina nezúžitkovala 32 sekundovú výhodu o dvoch hráčov.

Aj úvod tretieho dejstva sa vydaril hosťom. Po individuálnej akcii sa presadil v 43. minúte mladý Rogoň a otočil výsledok. Od tohto momentu sa takticky výborne pripravení žilinskí hokejisti už nehrnuli do útoku, prenechali iniciatívu domácim, ale tí nenašli recept na prekonanie výborného Tomeka. Opäť sa potvrdilo, že Martin po odchode Špirka, Tibora Vargu a Skladaného nemá strelca a dať gól je pre jeho hráčov veľkým problémom. Nepodarilo sa im to ani pri takmer 2-minútovej hre bez brankára v závere. A tak sa z víťazstva tešili hostia už piatykrát v tejto sezóne.

MHC Martin - MsHK DOXXbet Žilina 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
1. Surovka (Galamboš) - 21. Konečný (Novotný), 43. Rogoň (Ondruš). Rozhodovali: Polák, Úlehla (obaja ČR) - M. Orolin, J. Tvrdoň, vylúčení: 10:8, navyše: Jáchym. Murček (obaja Martin) obaja 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0 4000 divákov

Ivan Dornič, tréner Martina: "Hralo sa v perfektnej atmosfére. Na našom mužstve bolo vidieť zviazanosť, najmä pri premieňaní gólových príležitostí, keď sme nedokázali prekonať brankára Tomeka. Veľmi sme chceli, ale keď nestrelíme gól, nemôžeme vyhrať. A tak sa tešila Žilina, ktorá má skúsené mužstvo. Máme ešte pred sebou šesť zápasov a verím, že po skončení základnej časti budeme spokojní."

Jerguš Bača, asistent trénera Žiliny: "Bolo to derby so všetkým ako má byť. Bol to však viac boj, ako hokejová krása. Zápas bol rozkúskovaný, poznačil ho veľký počet vylúčených hráčov. Sme veľmi vďační, že sme tento zápas vyhrali."

XXX

HKM Zvolen - HK Dukla Trenčín 5:2

Hokejisti HKM nenašli premožiteľa už v šiestich zápasoch v závere sezóny. Po prvýkrát sa pred domácimi divákmi predstavil 34-ročný Pavel Brendl. Diváci teda videli na ľade troch hráčov, ktorí hrali v NHL. Okrem Brendla aj Jozefa Stümpela a Róberta Petrovického v drese Trenčína. Stretnutie sa začalo náporom domácich, brankár Zvolena Baroš zasahoval až v 8. minúte, keď Stümpel tečoval Gašparovičovu strelu. V 11. minúte M. Novák nevyužil šancu, keď sa sám ocitol pred Barošom. Domáci zabudli na bránenie a Šišovský poslal puk do siete. V najväčšom tlaku Trenčína sa presadila tretia domáca formácia. J. Jurík ideálne nahral Kulhůfkovi a ten vyrovnal.

Na snímke sprava Janis Andersons (Zvolen) a Jozef Stümpel (Trenčín) v zápase 48. kola hokejovej Tipsport Ligy HKm Zvolen - HK Dukla Trenčín vo Zvolene 19. februára 2016.

Druhú tretinu začali opäť lepšie domáci. Brabenec si vymenil puk so Zuzinom a hneď zvýšil stav stretnutia na 2:1. O dve minúty už bolo 3:1, keď Brendl vysunul Semoráda, ktorý prestrelil Kuteja. Zvolenčania pokračovali v uragáne a na 4:1 zvýšil Misenjev. Po tomto góle si tréner Trenčína zobral oddychový čas. Domáci však boli naďalej pri chuti, v 27. minúte Brendl pekne prihral Juraškovi, ale Kutej bol na mieste. Hostia využili druhú presilovku, Drtina dostal ideálnu prihrávku do stredu kruhov, Baroš mal zakrytý výhľad a puk pustil za chrbát.

V tretej tretine nastrelil Zuzin v 46. minúte len žŕdku Kutejovej bránky, v oslabení sa dostal Gašparovič do samostatného nájazdu, ale gól nedal. V prvom zápase za HKM si v 54. minúte pripísal gól Brendl a v záverečných sekundách mohol pridať aj druhý. Zvolen po víťazstve 5:2 upravil vzájomné zápasy s Trenčínom na 5:1 vo svoj prospech.

HKM Zvolen - HK Dukla Trenčín 5:2 (1:1, 3:1, 1:0)
19. Klhůfek (J. Jurík, Mráz), 21. Brabenec (Zuzin), 23. Semorád (Brendl), 24. Misenjev (Brabenec), 54. Brendl (Klíma, Semorád) - 11. Šišovský (Troliga), 36. Drtina (Dlouhý). Rozhodovali: T. Orolin - Gajan, Korba, vylúčení: 5:5, presilovky: 0:1, oslabenia: 0"0, 1406 divákov

Andrej Podkonický, asistent trénera Zvolena: "My sme začali tiež veľmi dobre, kým sme nedostali gól na 1:0, potom Trenčín trošku prebral iniciatívu. Druhá tretina bola taká, ako sme si hovorili ako by sme mali hrať. Začali sme tlakom, dali sme rýchle góly a od tohto momentu sme boli lepším mužstvom. Odohrali sme jeden parádny zápas. Chcem poďakovať hráčom za predvedený výkon."

Marcel Hanzal, asistent trénera Trenčína: "Vstúpili sme do zápasu celkom dobre, vyhrávali sme 1:0. Prvá tretina bola celkom fájn, tak ako sme si predstavovali. Škoda výpadku na začiatku druhej tretiny, možno sme chlapcov trochu pochválili. Trojminútový výpadok, dostali sme tri góly. Potom to súper vzal do svojich rúk. Ťažko sa to otáčalo. Dali sme síce na 4:2, no stále sme ťahali za kratší koniec a domáci si to už uhrali."

XXX

ŠHK 37 Piešťany – HC'05 iClinic Banská Bystrica 1:4

Piešťany potrebovali bodovať a tak sa hneď od úvodu pustili do Bystričanov, ale zopár závarov ich obrana s brankárom poriešila. Hostia sa dopredu príliš nehrnuli, a tak v nezáživnej prvej časti gól nepadol.

Nezáživný hokej pokračoval, no Bystričania začali viac hroziť. V 23. minúte sa aj tešili z gólu, ktorý však rozhodca pre postavenie útočiaceho hráča v bránkovisku neuznal. Domáci nevyužili možnosť presilovky a hostia v 29. minúte predsa otvorili skóre. Lunter dostal puk do jazdy, nakorčuľoval až pred Rybára a nedal mu šancu – 0:1. Domácich gól ešte viac zrazil do kolien, čo pred koncom druhej časti využil Basta. Ten si výborne nakorčuľoval pred bránu, odkiaľ už iba dorazil Rybárom vyrazenú strelu – 0:2.

Domáci mali možnosť znížiť dvomi presilovkami, ale poriadne v nich ani Bacashihuu neohrozili, a tak prišiel definitívny koniec. Lunter si šikovne vymenil puk so Zigom a prvý menovaný dával na 0:3. V 58. minúte sa dočkali aj domáci, keď sa im vydarila podľa predstáv azda prvá akcia v stretnutí, Saliji nechal na modrej puk za sebou a Nechala znížil – 1:3. Posledné slovo však mali pri power play domácich Bystričania – Ďatelinka upravil na konečných 1:4.

ŠHK 37 Piešťany – HC'05 iClinic Banská Bystrica 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
58. Nechala (Saliji, Kolena) - 30. Lunter (Zigo), 39. Basta (Tománek, Majdán), 55. Lunter (Zigo), 60 Ďatelinka (Kytnár). Rozhodovali D. Konc, Štefík – Kacej, Stanzel, vylúčení 2:3, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 866 divákov

Branislav Jánoš, asistent trénera Piešťan: "Bohužiaľ, trápime sa v útoku a v obrane nás súper potrestal za naše chyby. Bolo dobré, že sme v závere dali aspoň gól, aby na chalanov nepadla deka. Proti Bystrici sa nedá hrať otvorený hokej, vsadili sme na defenzívu a nebolo to z našej strany až také zlé. My však už potrebujeme zbierať každý jeden bod, pretože bojujeme o play off."

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Prvá tretina nebola z našej strany príliš dobrá, chalani hrali príliš vlažne. V druhej časti sme boli aktívnejší, vytvorili sme si dvojgólový náskok a okrem toho nevyužili ďalšie šance. V záverečnej časti sme si chceli výsledok postrážiť, a odskočili sme na tri góly. Trošku sme si to síce skomplikovali, ale dotiahli sme zápas do víťazného konca."