Trenčín zdolal favorita z Košíc, B.Bystrica porazila Liptovský Mikuláš

Na snímke vpravo Andrej Šťastný (Dukla) oslavuje svoj gól, vľavo Marcel Hossa a uprostred Marek Hecl (obaja Dukla) v zápase 50. kola Tipsport Ligy v hokeji Dukla Trenčín - HC Košice v Trenčíne 3. marca 2017. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Dva góly hosťujúcich baranov strelil Higgs, ktorý si pripísal aj jednu asistenciu.

Trenčín 3. marca (TASR) - Zápas Dukly, ktorá stále bojuje o miestenku do vyraďovacej časti súťaže, s tretími Košicami začal bleskovým gólom. Vyrazený puk medzi kruhy sa síce Heclovi nepodarilo trafiť, za to Šťastného strela bola namierená presne. Puku sa následne ujali hostia, Milý to skúšal blafákom, Klíma švihom z pravého kruhu. Obrovskú šancu zahodil Hričina, keď nevyužil odkrytú bránku pri strele sprava. Napriek tomu, že tempo hry celých 10 minút diktovali Košičania, o následnú zmenu skóre sa postarala Dukla – Šťastný našiel výborne postaveného Hecla a ten zakončil do prázdnej bránky. Tlak oceliarov pokračoval, na Voldena ale recept nájsť nevedeli.

V strednej časti začali domáci väčšmi hrýzť a dobýjať územie pred Habalom. Košičania sa ale nenechali zastrašiť a na svojho súpera použili rovnakú zbraň. Hra sa tak presúvala zo strany na stranu, osamotený Starosta neuspel pri strele spomedzi kruhov, Bartošovi nevyšiel teč Dudášovej delovky. V polovici dejstva sa museli hostia po prvý raz brániť, Habal si však dokázal poradiť s Heclovou strelou spomedzi kruhov a uspel aj pri Šťastného zakončení zblízka. Len o krátku chvíľu si v početnej výhode zahrali i oceliari, no ani nepokrytý Dudáš priamo pred bránkou neprekonal Voldena. V 36. minúte mohol ešte udrieť Bartoš, puk napokon nasmeroval len do domáceho gólmana.

Delovkou z ľavého kruhu odštartoval Hossa záverečnú časť, následne jeho spoluhráči vsadili na dôsledné bránenie. Situáciu im sťažilo vylúčenie Šveca, počas ktorého poslal Šoltés puk na ľavú žrď Hričinovi, no zníženie sa nekonalo. Košičania i naďalej tlačili, ale boli to paradoxne oni, kto inkasoval. Heclovi sa podarilo získať puk spopod Šťastného s Nagyom a zblízka prekonal Habala bekhendom. Hostia neuspeli ani v ďalšej presilovke, dokonca mohli inkasovať z hokejky Sádeckého, ktorý si trúfol na vysunutého gólmana. Do konca zápasu už ani jeden brankár puk spoza svojho chrbta nevyberal, z výhry 3:0 a hlavne z troch bodov sa tak tešili Trenčania.

HK Dukla Trenčín – HC Košice 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
Góly a asistencie:
1. Šťastný (Hecl, Hossa), 10. Hecl (Šťastný, Hossa), 51. Hecl (Šťastný). Rozhodovali: Adamec, J. Konc – Gegáň, Krajčík, vylúčení: 3:1, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 2459 divákov

Zostavy:

Trenčín: Volden – Starosta, Drgoň, Pavúk, Holenda, Hatala, Bohunický, Trška, Pač – Marcel Hossa, Šťastný, M. Hecl – Sojčík, J. Švec, J. Ručkay – Jakub Gašparovič, Sádecký, Štumpf – Pardavý ml., Pataky, D. Hudec
Košice: Habal – Dudáš, Šmach, Šedivý, Vašíček, Matejka, Jankovič, Koch, Deyl – Spilár, Suja, Nagy – Bicek, Jenčík, T. Varga – Hričina, Boltun, Milý – Šoltés, T. Klíma, Bartoš

Július Pénzeš, tréner Trenčína: "Sme vďační za tri body, veľmi sme ich potrebovali. Veľmi nám pomohol gól z prvého striedania, vďaka ktorému sme sa trošku upokojili. Po ňom ale súper vyvinul veľký tlak, ktorý sa nám našťastie podarilo ustáť. Myslím, že hostí sme nepúšťali do nejakých vyložených šancí a organizácia hry bola dobrá na oboch stranách. Veľmi nám pomohli diváci, chlapci podali zodpovedný výkon na čele s brankárom Voldenom."

Rostislav Čada, tréner Košíc: "Som presvedčený, že sme dnes večer videli rýchle a bojovné stretnutie, ktoré bolo dobre organizované v obrane na oboch stranách. Aj preto sme videli pomerne málo vyložených šancí. Zápas bol určite ovplyvnený prvým gólom, ktorý dali domáci hneď v prvom striedaní. Napriek tomu sme sa celý čas snažili o zvrat, ale proti dobre brániacemu domácemu tímu sa nám to nepodarilo."

XXX

MHK 32 Liptovský Mikuláš - HC 05 iClinic Banská Bystrica 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)

Do zápasu vstúpil aktívnejšie domáci, ktorí sa po pokusoch Ri. Hunu a Nádašdiho do vedenia nedostali. Na opačnej strane Bystričania udreli z prvej vážnej šance, keď Surový v 9. minúte nedal po individuálnom prieniku šancu Križanovi. O necelé štyri minúty mohli domáci vyrovnať, ale svoje kvality v bráne potvrdil Bacashihua. V 17. minúte počas presilovky o jedného hráča pohrozil od modrej Maione, ale Križan bol na správnom mieste.

Útočným hokejom sa líder tabuľky prezentoval aj v druhej tretine. V 27. minúte zaujala strela Surového, ale mikulášsky brankár bol proti. Skóre na Liptove sa menilo v 33. minúte, keď Higgs od modrej pálil presne. Netrvalo dlho a domáci znížil na rozdiel jedného gólu, keď už o necelé dve minúty sa pred bránou presadil Vybíral. V záver druhej tretiny hostia ešte pohrozili, keď si so zakončeniami Lunteru a Higgsa Križan poradil.

V úvode tretej tretiny domáci vyrovnali, keď sa po presnej prihrávke od Urama nemýlil M. Sukeľ. V 45. minúte to vyskúšal Lištiak, ale brankár hostí Liptákov do vedenia neposlal. Skóre sa menilo na opačnej strane, po tom čo zaváhanie v domácej obrane trestal gólom Higgs. Zverenci Róberta Spišáka sa snažili vyrovnať, ale pokus Mezovského pokryl Bacashihua, naopak v 54. minúte Sersenov nahodený puk skončil za chrbtom Križana. V poslednej minúte sa z ľavej strany snažil presadiť Ro. Huna, ale po jeho strele sa skóre nemenilo.

34. Vybíral (Cibák), 42. M. Sukeľ (Uram, SJ. ukeľ) – 9. Surový (Hickmott), 33. Higgs (Majeský), 48. Higgs (Handzuš, Skalický), 55. Sersen (Higgs). Rozhodovali: Lauff, Jura – Korba, Riš, vylúčení: 3:3, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 1310 divákov

Zostavy:

Liptovský Mikuláš: Križan – Luža, Stehlík, Nádašdi, Mezovský, Bagin, Burzala, Kadlubiak, Moravčík – Kriška, Ro. Huna, Ri. Huna – Uram, M. Sukeľ, J. Sukeľ – Lištiak, Cibák, Vybíral – Kabáč, Piatka, Laco

Banská Bystrica: Bacashihua – Maione, Wishart, Sersen, Kubka, Mihalik, Carlsson, Rosandič, Majeský – Hickmott, Surový, Buc – Lunter, Bortňák, Kafka – Skalický, Higgs, Handzuš – Matoušek, Češík, Lamper

Róbert Spišák, tréner Liptovského Mikuláša: "O lepší výsledok nás pripravila individuálna chyba za stavu 2:2. V situácii, keď sme mali vyhodiť puk z pásma, sa tak nestalo, naši obrancovia medzi sebou nezvládli prihrávku a z toho pramenil tretí gól súpera. Do tej doby sme proti favoritovi hrali vyrovnaný zápas. Prajem veľa šťastia Bystrici v play off."

Vladimír Orságh, tréner Banskej Bystrice: "Naplnilo sa to, čo sme od zápasu očakávali. Bol to ťažký a náročný zápas proti húževnatému súperovi. Sme radi za víťazstvo, pretože vždy pred play off si chceme vytvoriť, čo najlepšiu pohodu."

XXX

HC Nové Zámky - HK Poprad 4:1 (1:0, 3:1, 0:0)

Až po troch minútach sa dostali domáci do presilovky vďaka dravému prieniku Dubeca, využiť sa im ju nepodarilo. Na druhej strane, po úspešnom oslabení zvýšili Popradčania tempo a preverili domáceho Lundströma niekoľkými štipľavými strelami. V polovici prvej tretiny sa ocitol v dobrej pozícii pred Fokinom navrátilec do Nových Zámkov Svoboda, no puk z jeho hokejky letel mimo. Štyri minúty pred koncom úvodnej tretiny mali domáci možnosť vyše minútovej presilovej hry o dvoch hráčov, ktorú po 14 sekundách využil tvrdým príklepom z prvej Drtina.

V úvode druhej časti hry sa v útočnom pásme dostal k puku McParland a z otočky prekvapil Fokina v bránke Popradu. O niekoľko okamihov neskôr prepadli Popradčania v útočnej tretine, Kytnár so Saarinenom sa vyrútili do útoku, Fokin ich pokusy kryl, na Cardwellovu dorážku však už nestačil. Domáci boli naďalej aktívni, po Svobodovom pokuse minul odkrytú popradskú bránu Čaládi. Dobrý pokus mal spomedzi kruhov Ježek, no Lundström zasiahol betónom. V polovici stretnutia predviedol domáci gólman vynikajúci zákrok lapačkou, keď o gól obral Krotáka. V 35. minúte sa radovali aj hostia, spomedzi kruhov prestrelil domáceho brankára Hvila. Domáci na to však rýchlo zareagovali, Maier spoza bránky našiel Dubeca a ten zblízka poslal puk medzi Fokinove betóny.

V 42. minúte sa pekne preštrikoval pred domáceho Lundströma Štrauch, nezakončil však presne. Na druhej strane kontroval strelou bez prípravy Kučkin, jeho pokus bol však zblokovaný. O pár minút neskôr predviedol ďalší perfektný zákrok Lundström, keď vygumoval Štraucha, ktorý sa ocitol vo vyloženej šanci. Domáci mohli pridať ďalší gól po Kučkinovej prihrávke spoza brány a McParlandovom zakončení. Skóre sa však už nezmenilo a Novozámčania svoje trojgólové vedenie ustrážili.

16. Drtina (Cardwell, Paulovič), 22. McParland (Makovský), 24. Cardwell (Saarinen, Kytnár), 37. Dubec (Maier, Dom. Rehák) – 35. Hvila (Troliga). Rozhodovali: Baluška, D. Konc - Výleta, J. Tvrdoň, vylúčení: 4:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1425 divákov

Zostavy:

Nové Zámky: Lundström - Cardwell, Drtina, Maier, Sandgren, Denis Rehák, Makovský, Tábi, Sucharda - Paulovič, Kytnár, Saarinen - Kučkin, Novotný, Hujsa - Čaládi, Svoboda, McParland - Fábry, Dominik Rehák, Dubec

Poprad: Fokin – Fabian, Guliajev, Ibragimov, Davydov, Dinda, Suchý, Ježek, Pokovič – Lichanec, Zagrapan, Henderson - Matúš Paločko, Bjalončík, Kroták - Svitana, Mlynarovič, Štrauch – Troliga, Murček, Hvila

Štefan Mikeš, tréner Nových Zámkov: "Z nášho pohľadu to bol dobrý zápas. Obe mužstvá mali možnosti, tlačili sa dopredu a vytvárali si dobré príležitosti. Rozhodli úvodné minúty druhej tretiny, keď sa nám podarilo streliť dva góly. Potom sme síce urobili nejaké chyby, ale ubránili sme to a dokonca sme dali ešte jeden gól navrch. Myslím, že veľmi dobre sme bránili predbránkový priestor, čo bolo veľmi dôležité. Mali sme ešte aj nejaké príležitosti v ďalších presilových hrách, ale súper hral oslabenia veľmi dobre. S tromi bodmi sme samozrejme veľmi spokojní."

Marcel Ozimák, tréner Popradu: "Naši chlapci preukázali v dnešnom zápase snahu, myslím si, že z aktivity, ktorú sme mali, sme si dokázali vytvoriť dosť gólových šancí. Početnosť striel bola dobrá, avšak brankára sme dokázali prekonať iba jeden raz. Brankár bol dnes podľa mňa výraznou oporou domácich. Prehrali sme vďaka tomu, že sme dostali gól v oslabení 3 na 5, potom prišli dve naše zaváhania v obrannom pásme, po ktorých sme dvakrát z dorážok inkasovali. Nemôžem povedať, že naši brankári chytali zle, ale brankár súpera chytal výborne a dokázal pochytať aj nemožné šance. Súper vyhral zaslúžene. S produktivitou, akú máme, vyhrávať zápasy nemôžeme."

XXX

HKM Zvolen – HK Nitra 2:3 pp (1:0, 0:1, 1:1 – 0:1)

V prvej tretine mali viac šancí domáci hokejisti. Do vedenia mohli ísť vo ôsmej minúte, keď mal brankár Hartzell problémy s nahodeným pukom z hokejky L. Nováka. Na opačnej strane sa ocitol pred Šimkom voľný Krištof, ale ani on sa nepresadil. Nebezpečná bola aj strela Zvolenčana Puliša z medzikružia a neskôr i koncovka Klhůfka z asi dvoch metrov. Nitriansky gólman sa rozhodne nenudil ani v oslabení v sedemnástej minúte. Takmer dve minúty hrali hráči spod Pustého hradu v štvorici proti trom, najnebezpečnejší bol teč Klhůfka po strele Valentu. Diváci si mohli napokon zakričať gól v 19. minúte. B. Mráz našiel pri pravej žrdi voľného Klhůfka a tomu to už do tretice vyšlo, i keď s problémami, prácu mal aj videorozhodca.

Aj v strednom dejstve pokračoval dobrý hokej z oboch strán. Vedenie domácich mohol zvýšiť Mráz, no zblízka nedokázal prekonať Hartzella. Hráči spod Zobora mohli vyrovnať po nebezpečnom teči H. Ručkaya. V drese HKM bol najaktívnejší Klhůfek, predviedol pekný prienik, no z dvoch metrov neuspel. Gólman Šimko potom musel zasahovať po koncovke Krištofa, avšak v 35. minúte inkasoval. Zvolenčania reklamovali ofsajd hostí, ale čiarový arbiter mal iný názor, takže po prihrávke Štefanku poslal puk do odkrytej bránky v medzikruží Krištof – 1:1.

Na začiatku tretej tretiny hrali domáci presilovku, ale vyrobili chybu a z brejku sa individuálnou akciou presadil Pupák. O pol minúty však bolo vyrovnané, pretože Klhůfek našiel spoza bránky na pravej strane Mráza a ten pohotovo zakončil. Ďalšie dôležité okamihy nastali počas početnej výhody hostí. Najprv nevyužil brejkovú situáciu L. Jurík, na opačnej strane zakončoval z kruhu Ručkay, no Šimko stihol nastaviť lapačku a dôležitý zákrok si pripísal v 55. minúte, keď vychytal zoči – voči Melanda. Rozhodnúť mohol aj Valenta, rútil sa sám na Hartzella, ale nevyzrel na neho. Duel tak dospel do predĺženia, v ktorom rozhodol o dvoch bodoch pre Nitru v presilovke zblízka Pupák.

19. Klhůfek (B. Mráz, L. Novák), 42. B. Mráz (Klhůfek, L. Novák) – 36. Krištof (J. Štefanka, M. Tvrdoň), 41. Pupák, 64. Pupák (M. Tvrdoň). Rozhodovali: P. Jonák, Goga – Kollár, M. Smrek, vylúčení: 8:6, navyše: L. Novák (Zvolen) 10+10 minút za nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, 1690 divákov

Zostavy:

Zvolen: Šimko – M. Novák, Andersons, Hraško, Valenta, Plechanov, Habšuda, Homer – Lušňák, Puliš, P. Zuzin – L. Novák, B. Mráz, Klhůfek – Matis, L. Jurík, S. Petráš – Dubeň, Síkela, Jurák

Nitra: Hartzell – Ordzovenský, Milam, Pupák, Mezei, Versteeg, Meland, Korím, Kuzma – Cope, Marek Slovák, Blackwater – H. Ručkay, Krištof, M. Tvrdoň – Šille, J. Šiška, Macík – Bajtek, L. Paukovček, J. Štefanka

Miroslav Pupák, autor dvoch gólov Nitry: "Som rád za dva góly, dal som ich prvýkrát takto v jednom zápase. Dôležité bolo, že sme duel zlomili v náš prospech. Bol totiž dosť rozkúskovaný, veľa vylúčených hráčov, oslabenia a presilovky, takže ani jeden tím sa nevedel dostať do tempa. Šance sme si napriek tomu vytvorili, rozhodlo to, že sme ich premenili."

Andrej Kmeč, tréner Nitry: "Myslím si, že sme podali dobrý výkon. Hrali sme aktívne, vytvorili sme si dostatok šancí. Škoda dvoch inkasovaných gólov, o ktorých rozhodoval až videorozhodca. Pozrieme si to aj my na videu ako to bolo. Mohli sme zápas dotiahnuť do víťazstva aj v riadnom hracom čase, našťastie sa nám to podarilo aspoň v predĺžení."

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Nitra disponuje uceleným dojmom, má silu a kvalitu. Aj napriek zraneniam v kádri sme sa snažili bodovať, no musíme sa baviť aj o disciplíne. Málo sme strieľali, viac hrali po rohoch. Aktivita hostí nám robila problémy. Musíme sa zlepšiť, ak chceme pomýšľať na lepšie výsledky. Zrodil sa asi taký výsledok, aký sa musel zrodiť."