Gereková skončila deviata v šprinte Svetového pohára v Östersunde

Slovenská biatlonistka Jana Gereková Foto: TASR/AP

Vyhrala Nórka Ann Kristin Flatlandová.

Östersund 29. novembra (TASR) - V šprinte 1. kola Svetového pohára biatlonistiek zvíťazila vo švédskom Östersunde Nórka Ann Kristin Flatlandová, od druhej Rusky Oľgy Zajcevovej ju delilo 15,9 sekundy a od tretej Nórky Tory Bergerovej 22,0 sekundy. Na 7,5 km trati sa darilo aj slovenskej biatlonistke Jane Gerekovej, ktorá obsadila 9. miesto so stratou na víťazku 44,8 sekundy. Ďalšie Slovenky zaostali za očakávaním, najmä 35. Anastasia Kuzminová (+1:46,9), na 57. mieste skončila Paulína Fialková (+2:28,5), 78. Martina Chrapánová (+3:02,9) a 88. Terézia Poliaková (+3:38,9). V priebežnom hodnotení SP vedie po dvoch pretekoch Češka Soukalová.

Dovedna 99 žien na štarte v počasí s teplotou -5 stupne sa zoradilo na štarte a nie všetky si vybrali nízke čísla, napríklad Nórka Bergerová vyrazila na 7,5 km trať až so 73-kou, na rozdiel od Anastasie Kuzminovej s desiatkou a Jany Gerekovej s trinástkou. Češka Soukalová mala pred sebou lákavý cieľ, ak by zvíťazila, tak české ženy by tretíkrát za sebou v tejto sezóne triumfovali, čo by bol pre ne unikát. Najviac však vyčnievala Flatlandová, ktorá si vo svojich 31 rokoch vybojovala v pretekoch SP druhý triumf.

Gereková zažiarila v streľbe

Slovenská biatlonistka Jana Gereková
Obe najlepšie Slovenky mali šprint veľmi rýchlo za sebou a pred sebou v cieli dlhé čakanie. Kuzminová (strelecká bilancia 1-2) v ležke netrafila štvrtý terč, v stojke druhý, na piaty dlho mierila, no ani tak ho nevybielila a výrazne stratila. Jana Gereková strelecky zažiarila a bola len otázka, ako si poradí s behom. V cieli jej meno zasvietilo na prvom mieste, bolo zrejmé, že na trati vydala všetky sily, keď tempo v záverečnom okruhu vystupňovala do maxima. Ako prvá ju zatlačila vo výsledkoch Češka Soukalová, ktorá s jedným trestným okruhom nabratým na treťom terči opäť vynikala. Gerekovú preskočili aj ďalšie, či už Rusky Jurievová, prekvapujúco aj Starychová, i Nórka Flatlandová, či Ruska Zajcevová, Bieloruska Domračevová, Nórka Solemdalová, okrem Soukalovej, Domračevovej a Solemdalovej všetky s čistou streľbou. Napokon sa čakalo na Bergerovú, aj ona netrafila v poradí tretí ležkový terč, v stojke si však počínala perfektne, skončila tretia a Gerekovú definitívne odsunula na 9. priečku.

Kuzminová až na 35. mieste

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová
Jana Gereková má dosiaľ na konte výsledkové maximum v podobe dvoch šiestych miest z vlaňajšej sezóny a teraz veľa nechýbalo, aby ich nalomila. Dosiahla piaty najlepší výsledok v kariére a po nevydarených vytrvalostných pretekoch deň predtým si výrazne zlepšila náladu.

Medzi 99 štartujúcimi sa usilovali aj ďalšie tri slovenské biatlonistky, no do nedeľných stíhacích pretekov psotúpila na 57. mieste jedine Paulína Fialková.

Výsledky:
šprint žien na 7,5 km: 1. Ann Kristin Flatlandová (Nór.) 20:41,2 (0 tr. okr.), 2. Oľga Zajcevová (Rus.) +15,9 (0), 3. Tora Bergerová (Nór.) 22,0 (1), 4. Darja Domračevová (Biel.) 24,1 (1), 5. Irina Starychová (Rus.) 24,3 (0), 6. Gabriela Soukalová (ČR) 28,8 (1), 7. Jekaterina Jurievová (Rus.) 34,9 (0), 8. Synnoeve Solemdalová (Nór.) 36,2 (1), 9. Jana Gereková (SR) 44,8 (0), 10. Anais Bescondová (Fr.)49,3 (1), ...35. Anastasia Kuzminová 1:46,9 (3), 57. Paulína Fialková 2:28,5 (3), 78. Martina Chrapánová 3:02,9 (2), 88. Terézia Poliaková 3:38,9 (4)
Priebežné poradie SP (po 2 z 26 pretekov): 1. Soukalová 98, 2. Domračevová 81, 3. Flatlandová 79, ...8. Kuzminová 60, 18. Gereková 35