< sekcia Šport

Svetový pohár v lyžovaní v Jasnej oficiálne štartuje v piatok o 18.00

Na snímke vpravo slovenská reprezentantka v alpskom lyžovaní Veronika Velez - Zuzulová sa teší po triumfe v nočnom slalome žien Svetového pohára v rakúskom Flachau v utorok 12. januára 2016. Foto: TASR

Priaznivcov zjazdárskeho športu zastihla neveselá informácia, že do Jasnej nepríde Lindsey Vonnová. Nedávne zranenia kolena a nohy slávnej Američanky sú zložitejšie a ukončila tak celú súťažnú sezónu.

Jasná 2. marca (TASR) - Otváracím ceremoniálom v Demänovskej jaskyni sa v piatok o 18.00 oficiálne začína zjazdárska akcia, aká na Slovensku nebola 30 rokov. Hlavným menu podujatia Svetového pohára v lyžovaní žien budú sobotňajší obrovský slalom a nedeľňajší slalom (obe súťaže 10.30/13.30). Medzitým sa v sobotu o 18.30 uskutoční verejné žrebovanie štartových čísiel na slalom a obe domáce želiezka v ohni budú súčasťou osudia - Veronika Velez-Zuzulová je v štartovej listine SP na treťom mieste a teda dostane číslo 1-7 a Petra Vlhová ako ôsma v renkingu bude pravdepodobne mať pozíciu 8-15.

Známe dejisko pod Chopkom má pojať 25 tisíc návštevníkov a väčšina z nich očakáva, že obe populárne lyžiarky budú významnou súčasťou Kvetinového ceremoniálu oceňovania, ktoré je na programe na úplný záver akcie, po ktorom má od 15.00 nasledovať už len divácka párty pod názvom "Nedeľňajšia oslava". Oceňovací ceremoniál bude aj v sobotu po obrovskom slalome, tam sa však prienik Petry Vlhovej ani Barbary Kantorovej neočakáva a Zuzulová v tejto súťaži neštartuje. Vo štvrtok priaznivcov zjazdárskeho športu zastihla neveselá informácia, že do Jasnej nepríde Lindsey Vonnová. Nedávne zranenia kolena a nohy slávnej Američanky sú zložitejšie a ukončila tak celú súťažnú sezónu.

"Na slalomové preteky sa teším rovnako ako pred rokom, keď sme sa dozvedeli, že SP bude v Jasnej. Tlak verejnosti mi len pomáha k lepším výkonom. Nikdy som na Slovensku nepretekala na svetovej úrovni a myslela som si, že sa mi to už ani nesplní. Určite urobím všetko pre to, aby som sa umiestnila čo najlepšie," odkazuje Velez-Zuzulová. V podobnom duchu sa pred štvrtkovou veľkou tlačovou konferenciou v hoteli Grand Jasná vyjadrila aj Vlhová: „Na preteky sa teším a od tlaku verejnosti sa snažím odosobniť a sústrediť sa na finálnu prípravu. Teším sa na atmosféru, ktorá tu v deň pretekov bude."

Podujatie v Jasnej má vzhľadom na divácky záujem aj bohatý spoločensko-zábavný rozmer. Od piatkového popoludnia je to celý rad rôznych párty, diskoték a súťaží. Návštevníci v Jasnej sa tak musia nachystať na špeciálne víkendové okolnosti, najmä na regulovanú dopravu. Vstup do mestských častí Demänová a Bodice povolili organizátori len na rezidenčné karty, ostatné autá policajti odklonia na najbližšie voľné odstavné plochy. V Liptovskom Mikuláši a jeho blízkosti nájdu návštevníci záchytné parkoviská s kapacitou 7000 miest. Kyvadlová doprava je zabezpečená 80 busmi, ktoré budú vychádzať zo záchytných parkovísk a ľudí dopravia až do centra strediska. Mali by jazdiť v max. 5-minútových intervaloch.

Vyťažený rezort v Nízkych Tatrách súťažne neosirie nadlho. V pondelok doň zavítajú účastníci republikových majstrovstiev, v utorok sa postavia na štart slalomu, v stredu ich čaká obrovský slalom. Štart na medzinárodných MSR potvrdila celá domáca špička na čele s účastníčkami pretekov SP, i bratia Žampovci.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.