Nedela 28. apríl 2024Meniny má Jarmila

Svitko skončil v prvej etape 25., Varga na štvorkolke na druhom mieste

Na snímke slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko. Foto: TASR - Pavel Neubauer

V úvodnej etape s dĺžkou 541 kilometrov so štartom v Alula a cieľom v Al Hinakijah bol najrýchlejší Branch.

Al Hinakijah 6. januára (TASR) - Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil v sobotňajšej prvej etape tohtoročnej Rely Dakar 25. miesto. Na víťazného Rossa Brancha z Botswany stratil 42:10 minúty. Svitkov krajan Juraj Varga bol v kategórii štvorkoliek na druhom mieste, keď mal na Brazílčana Marcela Medeirosa manko 2:40 minúty.

V úvodnej etape s dĺžkou 541 kilometrov so štartom v Alula a cieľom v Al Hinakijah bol najrýchlejší Branch. Druhé miesto obsadil Američan Ricky Brabec (+10:54 min) a tretí bol o 25 sekúnd pomalší jeho krajan Mason Klein. V celkovom poradí vedie rovnako Branch. Svitko klesol o jednu priečku, patrí mu 24. priečka s mankom 44:30 minúty na priebežného lídra.

Viac sa darilo Vargovi na štvorkolke Yamaha Raptor 700R, ktorý skončil na výbornom druhom mieste, keď ho zdolal len Medeiros. Tretí skončil Laisvydas Kancius z Litvy (+10:03). Vargovi patrí rovnako druhá pozícia aj v celkovom poradí, stráca 2:36 minúty na Medeirosa.

Na Dakare štartuje aj ďalší Slovák Pavel Fasko ako člen posádky kamióna MAN Norberta Szalaia.

výsledky 1. etapy Rely Dakar:

motocykle:

1. Ross Branch (Botsw.) 4:56:01 h, 2. Ricky Brabec +10:54 min, 3. Mason Klein (obaja USA) +11:19, ... 25. Štefan SVITKO (Slovnaft Rally Team/SR) +42:10
celkové poradie: 1. Branch 5:13:55 h, 2. Brabec +11:54, 3. Klein +11:58, ...24. SVITKO +44:30

štvorkolky:

1. Marcelo Medeiros (Braz.) 6:16:25 h, 2. Juraj VARGA (Varga Motorsport Team/SR) +2:40, 3. Laisvydas Kancius (Lit.) +10:03
celkové poradie: 1. Medeiros 6:41:34 h, 2. VARGA +2:36, 3. Manuel Andujar (Arg.) +8:17