Svitko v skrátenej 2. etape Dakaru tretí

Štefan Svitko Foto: TASR/František Iván

Pondelňajšie preteky boli prvým meraným súťažným úsekom do priebežného hodnotenia v jednotlivých kategóriách.

Buenos Aires 4. januára (TASR) - Slovenský motocyklista Štefan Svitko obsadil na skrátenom úseku druhej etapy Rely Dakar z Villa Carlos Paz do Termas Rio Hondo tretiu priečku. Na svojej KTM zaostal v cieli za víťazným Austrálčanom Tobyom Priceom o 1:28 min., druhý skončil Ruben Faria z Portugalska. Skúsený matador Ivan Jakeš skončil s vyše päťminútovou stratou jedenásty.

Svitko bol po dojazde druhej etapy v cieli spokojný. "Išlo sa mi super, no išiel som na istotu. Podal som slušný výkon, čo ma veľmi teší. Na Dakare mávam pomalší štart, potom sa to rozbehne. Ak by som takéto výsledky udržal, bolo by to super. Teším sa už na ďalšiu etapu, dúfam, že nebude pršať," konštatoval pre RTVS Svitko, ktorý stále čaká na etapový triumf na prestížnych pretekov.

Jeho krajanovi Jakešovi len tesne ušlo miesto v TOP 10. "Celkom dobrý deň, len jednu mláčku som trošku viac vymietol. Inak v pohode. Pekná etapa, hoci ju skrátili. Som spokojný s výsledkom, ak to pôjde takto ďalej, bude to dobré," dodal pre RTVS Jakeš.

Pondelňajšie preteky boli prvým meraným súťažným úsekom do priebežného hodnotenia v jednotlivých kategóriách. Úvodnú etapu prestížneho podujatia, ktorá mala viesť z Buenos Aires do Villa Carlos Paz, organizátori zrušili pre nepriaznivé počasie. Husté dažde znemožnili vzlet sprievodným vrtuľníkom a rovnako zlé poveternostné podmienky skomplikovali aj priebeh druhej etapy. Organizátori ju skrátili len po štvrtý oporný bod na trati. Pôvodne mal celý úsek merať 450 kilometrov, záverečné miesta však pre hustý dážď neboli zjazdné. Po skrátení merala etapa 339 km a Price ju zvládol v najrýchlejšom čase 3:46:24 h. Automobily išli ešte kratšie, z 510 km odjazdili len 387.

"Celú etapu som prešiel čisto a pohodlne, spravili sme si dobrú východiskovú pozíciu pred ďalšou etapou. Trať bola dobre vyznačená, išlo to ľahko. Je skvelé byť po čase opäť späť na víťaznej priečke. Bol to dlhý deň, pre nás sa však skončil pozitívne. Prišli sme si na Dakar po titul a verím, že týmto dobrým štartom sme začali úspešnú cestu za ním," povedal Price pre oficiálny web podujatia.

V prológu 38. ročníku Dakaru, ktorý odštartoval nehodou čínskej pretekárky Kuo Mej-ling s divákmi, obsadil Svitko deviatu priečku, jeho krajan Jakeš skončil o desať miest nižšie.

priebežné poradie:
1. Price 3:53:09 h., 2. Faria +2 s., 3. SVITKO +1:21 min., 4. Duclos +1:53, 5. Walkner +1:59, 6. Barreda Bort +3:04 ... 11. JAKEŠ +5:11 min.

štvorkolky: 1. Ignacio Casale (Čile/Yamaha) 4:10:47 h., 2. Brian Baragwanath (JAR/Yamaha) +3:49 min., 3. Alejandro Patronelli (Arg./Yamaha) +3:58, 4. Marcelo Medeiros (Braz./Yamaha) +4:11, 5. Marcos Patronelli (Arg.) +6:32, 6. Rafal Sonik (Poľ./Yamaha) +6:35

priebežné poradie
: 1. Casale 4:18:01 h., 2. Baragwanath +4:00 min., 3. A. Patonelli +4:06, 4. Medeiros +4:53, 5. M. Patronelli +6:37, 6. Sonik +6:58

automobily: 1. Sebastien Loeb, Daniel Elena (Fr./Mon.-Peugeot) 3:45:46 h., 2. Stephane Peterhansel, Jean Paul Cottret (Fr./Peugeot) +2:23 min., 3. Vladimir Vasiljev, Konstantin Žilcov (Rus./Toyota) +2:38, 4. Giniel de Villiers, Dirk von Zitzewitz (JAR/Nem.-Toyota) +3:01, 5. Mikko Hirvonen, Michel Perin (Fín./Fr.-Mini) +3:05, 6. Leeroy Poulter, Robert Howie (JAR/Toyota) + 3:20

1. Loeb/Elena 3:52:03 h., 2. Peterhansel/Cottret +2:23 min., 3. Vasiljev, Žilcov +2:42, 4. De Villiers, Von Zitzewitz +3:01, 5. Hirvonen, Perin +3:03, 6. Poulter, Howie +3:40