Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

Slovenský hokejista Tomáš Tatar. Foto: TASR/AP

Na triumfe domácich sa gólom podieľal slovenský útočník Tomáš Tatar, ktorý sa presadil v 41. minúte v presilovke.

New York 26. marca (TASR) - Hokejisti Detroitu Red Wings zvíťazili v nedeľnom zápase NHL nad Minnesotou Wild 3:2 po predĺžení. Na triumfe domácich sa 22. gólom v sezóne podieľal slovenský útočník Tomáš Tatar, ktorý sa presadil v 41. minúte v presilovke.

Tatar po priťuknutí od Gustava Nyquista strelou z prvej výstavne trafil ľavý horný roh súperovej bránky a vyrovnal na priebežných 2:2. "Som rád, že to padlo dnu, to je jasné. Presilovkový gól bol správnou vzpruhou, nakopol nás do ďalšieho priebehu," povedal pre Detroit News slovenský krídelník, ktorého vyhlásili za druhú hviezdu stretnutia. Na ľade odohral vyše 20 minút a na súperovu bránku vyslal tri strely. Tatar potvrdil výbornú formu, keď strelil siedmy gól v uplynulých deviatich zápasoch (7+3). V prebiehajúcom ročníku má na konte 22 gólov a 18 bodov, 40-bodovú hranicu dosiahol tretiu sezónu za sebou.

Víťazný gól dal v druhej minúte extračasu Andreas Athanasiou. Dvadsaťdvaročný útočník prevzal pas od Nyquista, dostal sa do úniku a forhendovým blafákom si vychutnal Devana Dubnyka v bránke "divochov". "Spravil to skutočne nádherne. Gól bol pre neho zaslúženou odmenou. Andreas je neuveriteľne rýchly hráč a je pekné vidieť, ako svoju rýchlosť dokázal využiť," dodal Tatar na adresu Athanasioua. Víťazný darček k 33. narodeninám si dal brankár "červených krídel" Jimmy Howard, ktorý predviedol 24 úspešných zákrokov.

Pre Minnesotu, ktorá sa o deň skôr dočkala istej účasti v play off, to bola tretia prehra za sebou. Red Wings napriek víťazstvu už prakticky nemajú šancu na účasť v bojoch o Stanleyho pohár, chýbať v nich budú prvýkrát od sezóny 1989/1990.

Tretí domáci triumf za sebou vybojoval Winnipeg, ktorý si poradil s Vancouverom 2:1. Po menších zdravotných problémoch sa do zostavy Jets vrátil slovenský útočník Marko Daňo, ktorý odohral sedem a pol minúty, pripísal si dva strelecké pokusy a mínusový bod. New Jersey nestačilo doma na Dallas, ktorému podľahlo 1:2 po predĺžení. Víťazný zásah Stars strelil v 20. sekunde predĺženia Tyler Seguin. Obranca "diablov" Andy Greene odohral jubilejný 700. duel v profilige.

Philadelphia v pennsylvánskom derby uspela v Pittsburghu 6:2. Obhajca titulu utrpel tretiu prehru za sebou, predchádzajúce dve však boli po nájazdoch. Flyers vyrovnali vzájomnú tohtosezónnu bilanciu s Penguins na 2 víťazstvá a 2 prehry a stále živia nádej na účasť v play off, k pozícii s druhou voľnou kartou vo Východnej konferencii sa priblížili na rozdiel šiestich bodov, pričom do konca základnej časti odohrajú ešte sedem zápasov.

Anaheim pokoril New York Rangers 6:3 aj vďaka štyrom asistenciám kapitána Ryana Getzlafa a dvom gólom Patricka Eavesa a prvýkrát v sezóne vyhral štyri zápasy za sebou. Ducks sa vyhupli na čelo Pacifickej divízie o dva body pred dvojicu San Jose - Edmonton. Švédskemu brankárovi Henrikovi Lundqvistovi sa nevydaril návrat do zostavy "jazdcov" po zranení, z 33 striel inkasoval až päť gólov, šiesty dali domáci do prázdnej bránky.

NHL - sumáre:

DETROIT RED WINGS - MINNESOTA WILD 3:2 pp (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)
Góly: 20. Green (Kronwall, Nielsen), 41. TATAR (Nyquist, Zetterberg), 62. Athanasiou (Nyquist) – 11. Staal (Parise, Brodin), 37. Prosser. Brankári: Howard - Dubnyk, strely na bránku: 19:26, 20.027 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - DALLAS STARS 1:2 pp (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)
Góly: 12. Coleman – 54. Hemský (Johns, Shore), 61. Seguin (Benn, Klingberg). Brankári: Kinkaid - Lehtonen, strely na bránku: 21:32, 14.711 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - PHILADELPHIA FLYERS 2:6 (1:1, 0:1, 1:4)
Góly: 5. Cullen (Kunitz, Hörnqvist), 54. Hörnqvist (Warsofsky, Cole) – 20. Weal (Del Zotto, Gostisbehere), 33. Filppula (Weal, Manning), 42. Weise (Konecny, Couturier), 49. Voráček (Read, Giroux), 58. Gudas (Giroux), 59. Gostisbehere (Schenn). Brankári: Murray - Mason, strely na bránku: 27:33, 18.654 divákov.

WINNIPEG JETS - VANCOUVER CANUCKS 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Góly: 34. Perreault (Wheeler, Scheifele), 52. Lowry (Perreault, Wheeler) – 20. Edler (Tanev, Horvat). Brankári: Hutchinson - Miller, strely na bránku: 32:29, 15.294 divákov.

ANAHEIM DUCKS - NEW YORK RANGERS 6:3 (2:2, 1:1, 3:0)
Góly: 9. Eaves (Fowler, Getzlaf), 18. Kesler (Getzlaf, Fowler), 30. Manson (Getzlaf), 43. Cogliano (Kesler), 45. Eaves (Rakell, Getzlaf), 59. Ritchie (Perry) – 6. Nash (Staal, Zibanejad), 15. Stepan (Kreider, Zuccarello), 34. Skjei (Vesey, Zibanejad). Brankári: Bernier - Lundqvist, strely na bránku: 34:28, 17.174 divákov.

Tomáš Tatar (Detroit) 20:17 1 0 1 0 3 0
Marko Daňo (Winnipeg) 7:25 0 0 0 -1 2 0
___________________________________
/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/

Jaroslav Halák (NY Islanders) 22 7 642 67 90,6 3,21

/za menom a klubovou príslušnosťou nasleduje počet odohratých zápasov, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: počet odchytaných zápasov, víťazstiev, počet úspešných zákrokov, inkasovaných gólov, percentuálna úspešnosť zásahov a priemer inkasovaných gólov na zápas/