Nedela 19. máj 2024Meniny má Gertrúda

Triumf Sundlingovej v šprinte voľnou technikou

Švédka Jonna Sundlingová súťaží počas pretekov ženského šprintu v voľnom behu na Zimných olympijských hrách v utorok 8. februára 2022 v čínskom Zhangjiakou. Foto: TASR/AP

Utorkové šprinty jej sadli perfektne, najrýchlejší čas dosiahla už v kvalifikácii a potom aj vo svojom štvrťfinálovom i semifinálovom behu.

Čang-ťia-kchou 8. februára (TASR) - védska bežkyňa na lyžiach Jonna Sundlingová suverénnym spôsobom triumfovala v utorkovom šprinte voľnou technikou na ZOH v Pekingu. Vo finále zvíťazila časom 3:09,68 min pred krajankou Majou Dahlqvistovou (+2,88 s) a Američankou Jessicou Digginsovou (+3,16 s). Pre svoju krajinu získala štvrtú zlatú medailu na prebiehajúcich hrách.

Švédsko malo vo finále až trojnásobné zastúpenie a jeho reprezentantky od úvodu udávali tempo. Sundlingová sa po polovici 1,5 km trate v Čang-ťia-kchou odtrhla od súperiek a neohrozene si bežala po zlato. V súboji o ďalšie kovy uspela líderka celkovej klasifikácie Svetového pohára Dahlqvistová pred Digginsovou. Dvadsaťsedemročná Sundlingová dosiahla ziskom zlatej olympijskej medaily životný úspech. Utorkové šprinty jej sadli perfektne, najrýchlejší čas dosiahla už v kvalifikácii a potom aj vo svojom štvrťfinálovom i semifinálovom behu.

V kvalifikácii sa predstavila aj trojica slovenských reprezentantiek, ani jedna však nedokázala preniknúť medzi elitnú tridsiatku. Najlepšie si viedla Barbora Klementová, ktorá obsadila 57. miesto s mankom 25,84 sekundy na Sundlingovú, na postup do štvrťfinále jej chýbalo 10,74 s. Alena Procházková vo svojom piatom štarte na ZOH skončila na 63. priečke (+27,81 s) v konkurencii 90 štartujúcich. Kristína Sivoková pri svojej olympijskej premiére zaostala za najlepšími výraznejšie. V cieli stratila na najlepšiu 37,22 sekundy a obsadila 72. pozíciu.