< sekcia Šport

Triumf vo Flachau - Velez-Zuzulová definovala vývojový vzorec

Na snímke slovenská reprezentantka v alpskom lyžovaní Veronika Velez - Zuzulová sa teší na pódiu po víťazstve v nočnom slalome žien Svetového pohára v rakúskom Flachau v utorok 12. januára 2016. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Pre Velez-Zuzulovú je dôležité aj to, že si rozumie so svojou reprezentačnou kolegyňou. S Petrou Vlhovou bývajú spolu na izbe.


Flachau 16. januára (TASR) - Veronika Velez-Zuzulová tvrdí, že ak chce byť slalomár najlepší, musí vedieť jazdiť na každom svahu a v každom počasí, či je sneh alebo ľad. Zároveň priznáva: "Mám rada kopce, kde sa dá toho pustiť, kde nie je veľa záľudností. Teda také, kde sa môžem do toho oprieť od hora až po cieľ a ukázať moju rýchlosť." Vo Flachau, kde toto všetko demonštrovala, pridala aj doktrínu o nutnosti mentálnej pohody, kde je súlad s materiálom i s ľuďmi, ktorí pracujú v lyžiarskom hnutí. Celý tento vzorec je doteraz azda najvýraznejším zdôvodnením, prečo je supertalentovaná lyžiarka po desaťročí v úzkej špičke až teraz na úplnom výslní a totálne presvedčivá.

Zuzulovej problémy rôzneho druhu siahajú ešte do éry jej jediného, teda rodného priezviska. Smola na zranenia a zdravotné problémy bola všeobecne známa, o problémoch s funkcionármi nehovorila rada a o peripetiách so servisom vôbec. Pre veľkú časť verejnosti by to bolo málo ako argument, že po excelentnej sezóne 2007/08 prišlo jej prvé víťazstvo v pretekoch Svetového pohára až na záver roka 2012. Svoju bombastickú fazónu nedokázala síce na MS dotiahnuť k medailovým pozíciám, ale zimu ukončila impozantnou sériou pódiových umiestnení.

Naďalej bola v centre pozornosti expertov, aj tých z alpských veľmocí. No ďalšie úspechy neprichádzali, naopak, chýbala konsolidovanosť. Zlé jazyky sa opierali aj na jej francúzsku líniu - zmenu jej domova i manželstvo s Romainom Velezom. Napokon sa ukazuje, že zmena zázemia, vďaka životnému partnerovi mentálna i športovo-technická, svojím dielom prispela k úplnému rozžiareniu slalomárskeho "slniečka", ktoré pre svoju milé, príjemné a zároveň profesionálne vystupovanie s polyglotickým bonusom požíva všeobecné sympatie lyžiarskeho sveta.

Lenže ani vo francúzskej "velez-zuzulovskej" ére nebolo všetko hneď bez komplikácií. Okrem prirodzeného zvykania na nové veci sa pridružili zranenia, najmä to, ktoré ju vyradilo z olympijskej zimy 2013/14. Situácia v Slovenskej lyžiarskej asociácii sa vyhrocovala a tím Veroniky Zuzulovej bol najmä v prvej fáze dominantným a trochu aj záhadným predmetom kontroverzií. S lyžiarskym materiálom a výstrojom to bolo tiež tak aj onak, našťastie všetko zastrešovalo spomínané zázemie aj v kontexte tréningov s francúzskym družstvom. Zlom nastal teraz na prelome rokov. Dovtedy rýchla ale nekonštantná slalomárka sa dostala do bodu skompatibilizovania techniky s materiálom a hlavy s údmi tela.

"Myslím si že áno," reaguje na otázku TASR, či sa cíti na vrchole svojich kvalít a či je jej športovo-technická pripravenosť ešte na vyššej úrovni, ako v troch prvých mesiacoch roka 2008: „Som na vrchole jazdeckých kvalít, mám svoju pohodu a teda aj mentálne som na tom najlepšie.“

Pre Velez-Zuzulovú je dôležité aj to, že si rozumie so svojou reprezentačnou kolegyňou. S Petrou Vlhovou bývajú spolu na izbe: „Myslím, že sme dobré izbové partnerky. Ja si to veľmi vážim, že to takto funguje. Na kopci sme rivalky, ale v súkromí si pomáhame. Na štarte sa sústredíme každá na seba a tľapneme si medzi kolami v reštaurácii.

Veronika síce vníma triumfálnu piatkovú súťaž špecificky, ale má pocit, že čo preteky, to história: „Myslím, že v každom slalome sa udeje z hľadiska Slovenska niečo, čo tu doteraz nebolo. Počula som, že to má teraz u nás doma aj veľkú, priam rekordnú sledovanosť, takže je to niečo úžasné. Lyžovanie sa popularizuje a ja som rada, že sme tomu dopomohli našimi výsledkami."

Maľovanky sú slovenskou cestou k triumfu

Veronika Velez-Zuzulová má veľmi vrúcny vzťah k rodičom i k sestre Dominike. Preto vo Flachau zaskočili jej vyjadrenia o návštevách blízkych v dejiskách pretekov Svetového pohára. "Pred súťažou som ani nevedela, kto všetko sem príde. Samozrejme, že som vedela, že príde sestra, ale.... ja som možno aj nepríjemná voči mojim blízkym pred pretekmi. Som rada, že sa môžem sústrediť a nepotrebujem k tomu počúvať, že mi držia palce. Naozaj potrebujem mať ten môj pokoj, moju pohodu. Viem, že sú tam dole a že potom sa k nim budem ponáhľať a keď to dobre dopadne, tak to spolu oslávime."

Pripomienka TASR - nie vždy bývalo takto a aj do Flachau zavítala jej mama na dlhší čas a nebola izolovaná. "Snažila som sa, aby to bolo vždy takto, ale pravda je, že určité veci sa zmenili. Mama mi napríklad teraz doniesla omaľovánky a s Peťou sme pred slalomom vymaľovávali. Zistili sme, že je to niečo výborné na vyplnenie čakania. Pred prvým kolom prišla za nami dokonca Nastasia Noensová, či jej môžeme dať jednu stranu a ona bola po prvom kole prvá. Tak som išla k nej a pripomenula som jej to," pobavene odpovedala Veronika. Francúzka napokon skončila štvrtá a dosiahla svoj najlepší výsledok zimy.

Slovenské superslalomárky také niečo robili prvýkrát, ale predtým mali aj iné nápady. V stredu večer si pustili populárny slovenský televízny seriál humorného charakteru, ale stihli si pozrieť iba titulky a pred 20.00 zaspali. "Na druhý deň sme si to popoludní dali, že ideme dopozerať, no zase sme zaspali, takže možno to dopozeráme nabudúce."

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.