< sekcia Šport

VIDEO: Trnava chce byť v roku 2020 Európskym mestom športu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

V Trnave registrujú v športových kluboch 2445 športovcov vo veku do 16 rokov, 1145 do 30 rokov a 3066 nad 30 rokov. Počet ľudí, ktorí využívajú jednotlivé športoviská, je niekoľkonásobne vyšší.

Trnava 24. apríla (TASR) – Mesto Trnava sa uchádza o titul Európske mesto športu 2020. O štrnásť dní by sa malo dozvedieť verdikt hodnotiacej komisie, ktorá v stredu posudzovala stav a kvalitu športovej infraštruktúry v meste. Primátor Peter Bročka od získania titulu očakáva zapojenie väčšej časti Trnavčanov do športovania.

Ambasádorkami trnavskej kandidatúry sú dve Trnavčanky - reprezentantka v streleckej disciplíne skeet, držiteľka svetového rekordu a členka Medzinárodného olympijského výboru Danka Barteková a najúspešnejšia slovenská zdravotne postihnutá strelkyňa, paralympijská reprezentantka Veronika Vadovičová.Kandidatúru Trnavy podporili svojimi listami aj štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Jozef Gönci a prezident Slovenského olympijského výboru Anton Siekel. "Trnava má vzťah k športu, titul je vecou prestíže a potvrdením, že sme sa vybrali správnym smerom," povedal primátor na stretnutí s novinármi v závere návštevy hodnotiacej komisie, v ktorej mali zastúpenie členovia z Česka, Veľkej Británie, Gruzínska, Talianska, Španielska a Slovenska. Bročka vyjadril odhodlanie mesta osloviť všetky kategórie obyvateľov.

Ako informoval člen komisie za Česko Lukáš Vorel, komisári hodnotia u všetkých kandidátskych miest splnenie kritérií a športový potenciál sídla. V tomto roku je kandidátov zhruba tridsať. "V Trnave sme boli spokojní, proces ešte potrvá, teraz každý z hodnotiteľov bude bodovať jednotlivé oblasti," uviedol. Sú medzi nimi dostupnosť športovísk, cenová politika voči obyvateľom, vzťah k parašportu a ďalšie.V Trnave aktuálne registrujú v športových kluboch 2445 športovcov vo veku do 16 rokov, 1145 do 30 rokov a 3066 nad 30 rokov. Počet ľudí, ktorí využívajú jednotlivé športoviská, je niekoľkonásobne vyšší. K dispozícii je šesť športových areálov, štyri štadióny, štyri športové haly, tri kúpaliská, dve plavárne a ďalšie areály. Pre športovanie sú verejnosti k dispozícii aj športoviská a telocvične na jednotlivých základných a stredných školách. Do športovej infraštruktúry vlani vložila Trnava 1,52 milióna eur, na správu a údržbu športovísk 2,38 milióna eur, na podporu športových organizácií vydala 298.000 eur a cez dotácie na športové aktivity Trnavčanov ďalších 44.000 eur. V kalendári akcií na tento rok je niekoľko desiatok mestských, národných i medzinárodných športových podujatí.