Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava

Úradujúci vicemajstri nechali Slovincov bez bodu na konci tabuľky

Fínsky hokejista Leo Komarov strieľa gól v zápase základnej B - skupiny Fínsko - Slovinsko na MS v hokeji v Ostrave 7. mája 2015. Foto: TASR/AP

Fíni porazili Slovincov 4:0 sa s deviatimi bodmi sa posunuli v skupine na štvrté miesto pred Slovákov.

Ostrava 7. mája (TASR) - Fínski hokejisti zdolali vo štvrtkovom súboji B-skupiny MS v Ostrave Slovinsko hladko 4:0 a už tretíkrát v rade tak vyhrali na "nulu". Úradujúci vicemajstri sveta mali zápas celý čas pod kontrolou, súperovi dovolili vyslať za 60 minút iba 13 striel. Slovensko malo v stretnutí zastúpenie v osobe hlavného rozhodcu Jozefa Kubuša.

Prvá tretina sa niesla jasne v réžii Fínov, ktorí od úvodu roztočili kolotoč pred Krošeljom. Skóre otvoril v 6. minúte po mohutnom nápore a obliehaní slovinskej bránky z dorážky Komarov, už o 41 sekúnd zvýšil náskok "Suomi" Kontiola, ktorý usmernil cez Krošeljove betóny do siete zrazenú strelu Lepistöa. Kopitar a spol. len ťažko prenikali cez súperovu obranu, za 20 minút vyslali na Rinneho iba tri strely. Fínsky stroj drvil protivníka aj v druhej časti. V 22. min. Krošelj ešte vyrazil pokus Donskoia, ale na pokus Barkova už nemal nárok - 3:0. Dominanciu severanov zvýraznil presilovkovým gólom Kemppainen po nezištnej prihrávke Ruutua, vzápätí pri prečíslení trafil Hartikainen žŕdku. Slovinci dokázali pohroziť iba v presilovke, ale celkovo nemal Rinne veľa práce. V záverečnej tretine už Fíni zvoľnili tempo a pohodlne si kontrolovali štvorgólový náskok. Poslednú šancu zápasu mal Pihlström, zblízka ale prestrelil slovinskú bránku.

Fíni sa s deviatimi bodmi posunuli v skupine na štvrté miesto pred Slovákov, Slovinci zostávajú bez bodu na samom dne tabuľky. Severania najbližšie narazia v sobotu o 16.15 h na Slovensko, Slovinci odohrajú ďalší zápas už v piatok o 16.15 h proti Nórsku.

B-skupina (Ostrava)
Fínsko - Slovinsko 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)

Góly: 6. Komarov (J. Pesonen, Kemppainen), 7. Kontiola, 22. Barkov (Donskoi, Jokinen), 36. Kemppainen (Ruutu, Aaltonen). Rozhodovali: KUBUŠ (SR), Piechaczek (Nem.) – Fluri (Švajč.), Carnathan (USA), vylúčení: 2:3 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. 6450 divákov

Fínsko: Rinne – Lepistö, Hietanen, Lindell, Salmela, Ohtamaa, Jaakola, Jokipakka, Mäntylä – Aaltonen, Kontiola, T. Ruutu – Donskoi, Barkov, J. Jokinen - Hartikainen, Immonen, Pihlström - J. Pesonen, Kemppainen, Komarov

Slovinsko: Krošelj – Pretnar, Kranjc, Gregorc, Robar, Vidmar, Kovačevič, Štebih, Tavželj - Razingar, Kopitar, Urbas – Jeglič, Tičar, Sabolič – Muršak, Mušič, Pance - Goličič, Rodman, Ograjenšek

Povedali po zápase:

Leo Komarov, autor prvého gólu Fínska: "Proti menším hokejovým krajinám je vždy dôležité streliť prvý gól. Potom si môžete trochu vydýchnuť a zvoľniť tempo. Ak dajú prví gól oni, väčšinou sa zatiahnu dozadu a potom je to ťažké dobýjanie bránky. Nešlo nám dnes o to, aby si Pekka udržal čistý štít, chceli sme najmä získať tri body a tie máme."

Matjaž Kopitar, tréner Slovinska: "Fíni hrali disciplinovane, celý čas presne vedeli, čo chcú a ako to dosiahnu. V každom momente robili správne veci. Berieme tento zápas ako dobrú prípravu na nadchádzajúce duely."

8. Slovinsko 4 0 0 0 4 6:16 0

/počet zápasov, víťazstvá v riadnom čase, víťazstvá v nadstavbe, prehry v nadstavbe, prehry v riadnom čase, skóre, body - prvé štyri tímy do štvrťfinále, posledný opúšťa elitnú kategóriu/