Boston zdolal Islanders, Buffalo uspelo nad Carolinou po predĺžení

Kapitán Bostonu Bruins Zdeno Chára (33) bráni hráča New Yorku Islanders Fransa Nielsena (51) Foto: TASR/AP

K výhre Bostonu prispel dvoma gólmi David Pastrňák.

New York 12. marca (TASR) - Hokejisti Bostonu Bruins zvíťazili v zápase zámorskej NHL nad New Yorkom Islanders 3:1. O ich víťazstvo sa dvomi gólmi zaslúžil český mladík David Pastrňák, tretí presný zásah pridal Loui Eriksson. Za Islanders, v ktorých bránke namiesto zraneného Jaroslava Haláka nastúpil Thomas Greiss, korigoval len John Tavares. Strelil svoj 26. gól v prebiehajúcom ročníku, celkovo dvojstý v zámorskej kariére. Slovenský obranca Zdeno Chára si v drese Bruins pripísal do štatistík jednu mínusku.

Pastrňák 8,9 sekundy pred koncom druhej tretiny dostal Bruins do vedenia 2:1 a v závere tretej tretiny víťazstvo poistil. "Hrám v útoku s vynikajúcimi hráčmi, ktorí mi oba góly perfektne pripravili," povedal zámorským médiám 19-ročný útočník, ktorý má na konte 12 gólov v tejto sezóne. Islanders prehrali druhý zápas za sebou. "Musíme sa naučiť, že v tejto súťaži nemôže vyhrať tím, ktorý nedokáže udržať puk a robí individuálne chyby," povedal tréner "ostrovanov" Jack Capuano.

Winnipeg zdolal doma Colorado 3:2 a pretrhol trojzápasovú sériu prehier. Slovenský útočník Marko Daňo tentoraz nebodoval, no prvýkrát vyšiel v drese Jets zo stretnutia s čistým štítom, čo sa týka hodnotenia plus/mínus. V uplynulých siedmich zápasoch si v každom pripísal po jednej mínuske, po ôsmich dueloch ich má na konte sedem. Jets otočili duel z 0:2 na 3:2 a prvýkrát v sezóne vyhrali zápas, v ktorom ťahali po dvoch tretinách za kratší koniec. V predchádzajúcich 27 prípadoch sa im to nepodarilo. "Hrali sme dobre, aj keď sme prehrávali 0:2," povedal tréner Winnipegu Paul Maurice. Obrat naštartoval v závere druhej tretiny Mark Scheifele, ktorý dal svoj 22. gól v sezóne a natiahol bodovú sériu na sedem zápasov. "Meno Mark Scheifele sa spomína už tri týždne, pretože stále boduje. Myslím, že toto bol s výnimkou hetriku jeho najlepší zápas," dodal Maurice. V polovici tretej časti Winnipeg dvomi rýchlymi gólmi Drewa Stafforda a Adama Lowryho v priebehu necelých dvoch minút duel otočil. Daňo nastúpil na pravom krídle druhej formácie, odohral presne 17 minút a raz vystrelil na bránku.

Dramatický duel videli v Detroite, kde domáci Red Wings napokon zdolali New York Rangers 3:2 po predĺžení. "Jazdci" sa dostali v 56. minúte do vedenia zásluhou Chrisa Kreidera a potom pri hre domácich bez brankára trafili žrď opustenej bránky. Poisťovací gól však nedali a duel poslal do predĺženia 31,8 sekundy pred koncom Brad Richards. V nadstavenom čase rozhodol svojím druhým gólom v zápase Darren Helm, keď tečoval strelu Pavla Dacjuka. "Snažil som sa len zakryť brankárovi výhľad a puk sa odrazil od mojej hokejky. Ani neviem ako som ten gól dal, ale som veľmi šťastný," povedal nhl.com Helm. Slovenský útočník Detroitu Tomár Tatar bol na ľade 13 minút a 30 sekúnd a zaznamenal tri strely. Jeho krajan Tomáš Jurčo šancu nedostal.

Úspešný návrat do zápasového kolotoča zaznamenal brankár Arizony Mike Smith, ktorý v Edmontone chytil všetkých 44 striel a 29. krát v kariére vychytal shutout. Coyotes vyhrali 4:0. "Som rád, že som späť na ľade a že prvý zápas mi hneď takto vyšiel. Chcem sa poďakovať všetkým ľuďom, ktorí mi v ťažkých časoch počas liečenia pomáhali," povedal Smith, ktorý po operácii brušných svalov vynechal 40 zápasov a nastúpil prvýkrát od 8. decembra. Návrat do zostavy, aj keď menej úspešný, absolvoval aj center Edmontonu Ryan Nugent-Hopkins, ktorý vynechal 23 zápasov pre zlomeninu ruky. Slovenský obranca Edmontonu Andrej Sekera odohral viac ako 22 minút, štyrikrát vystrelil na bránku, ale pripísal si dve "mínusky".

V kanadskom derby vyhrala Ottawa nad Torontom 4:0, keď Craig Anderson zaznamenal 29 zákrokov a 33. krát v kariére vychytal nulu. Slovenský obranca Martin Marinčin strávil na ľade 21 minút a 15 sekúnd, zaznamenal mínusový bod, dve strely a dve trestné minúty. O víťazstve Buffala nad Carolinou 3:2 rozhodol sekundu pred koncom predĺženia kanonier Jack Eichel. Nováčik v NHL a druhý muž draftu 2015 dal svoj druhý gól v zápase a 22. v sezóne. Minnesota vyhrala v Montreale 4:1. Brankár Devan Dubnyk chytil 30 striel a útočník Mikael Granlund zaznamenal prvý dvojgólový zápas v kariére.

Florida zdolala Philadelphiu 5:4 po nájazdoch, v ktorých sa presadili Alexander Barkov a Nick Bjugstad. Panthers majú v nájazdoch bilanciu 7-3 a so siedmimi víťazstvami sú najlepším tímom NHL v tejto štatistike. Dve asistencie si pripísal 44-ročný český veterán Jaromír Jágr, ktorý má na konte 1855 kanadských bodov a na druhého Marka Messiera stráca 32.

Hokejisti St. Louis vyhrali šiesty zápas za sebou, keď v súboji popredných tímov Západnej konferencie triumfovali v Dallase 5:4 po predĺžení. Víťazný gól strelil obranca Alex Pietrangelo. Washington prehral v San Jose 2:5 a nevyužil šancu stať sa prvým tímom s istou účasťou v play off. Sharks rozhodli vyrovnaný duel tromi gólmi v tretej tretine. Svoj 20. gól v sezóne a 476. v kariére strelil útočník "žralokov" Patrick Marleau a osamostatnil sa na 51. mieste spomedzi strelcov NHL, keď predbehol Bernieho Nichollsa.

O víťazstve New Jersey v Los Angeles 2:1 rozhodol 16 sekúnd pred koncom predĺženia obranca John Moore. V nadstavenom čase strelil v tejto sezóne už tretí gól, čo sa pred ním v klubovej histórii podarilo len Scottovi Niedermayerovi. Člen Siene slávy NHL v sezóne 2001-02 rozhodol v predĺžení štyri zápasy. Kings hrali stále bez zraneného slovenského útočníka Mariána Gáboríka. Nashville prehral v riadnom čase po 14 zápasoch, prvýkrát od 9. februára, keď podľahol Vancouveru na jeho ľade 2:4.

sumáre:

BOSTON BRUINS - NEW YORK ISLANDERS 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
19. Eriksson (Spooner, Krug), 40. Pastrňák (Krejčí, Eriksson), 58. Pastrňák (Eriksson) - 31. Tavares (Okposo). Brankári: Rask - Greiss, strely na bránku: 31:26, 17.565 divákov.

BUFFALLO SABRES - CAROLINA HURRICANES 3:2 pp (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)
28. Foligno (Gionta), 45. Eichel (Reinhart, Kane), 65. Eichel (Kane) - 27. Di Giuseppe (Skinner), 50. Rask (Nash, Lindholm). Brankári: Johnson - Ward, strely na bránku: 24:30, 19.070 divákov.

DETROIT RED WINGS - NEW YORK RANGERS 3:2 pp (0:1, 0:0, 2:1 - 1:0)
45. Helm (Glendening, DeKeyser), 60. Richards (Abdelkader, Zetterberg), 64. Helm (Dacjuk, DeKeyser) - 20. Stepan (Kreider, Zuccarello), 56. Kreider (Yandle, Zuccarello). Brankári: Mrázek - Lundqvist, strely na bránku: 43:25, 20.027 divákov.

MONTREAL CANADIENS - MINNESOTA WILD 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
13. Barberio (Andrighetto, Pacioretty) - 11. Niederreiter, 14. Granlund (Vanek, Dumba), 32. Granlund (Vanek, Niederreiter), 59. Haula (Coyle). Brankári: Condon - Dubnyk, strely na bránku: 31:22, 21.288 divákov.

OTTAWA SENATORS - TORONTO MAPLE LEAFS 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
6. Zibanejad (Hoffman, Methot), 21. Ceci (Stone, Pageau), 42. Smith (Pageau, Stone), 56. Stone (Pageau). Brankári: Anderson - Sparks, strely na bránku: 17:29, 18.557 divákov.

FLORIDA PANTHERS - PHILADELPHIA FLYERS 5:4 pp a sn (1:1, 1:1, 2:2 - 0:0, 1:0)
11. Smith (Trocheck, Ekblad), 34. Huberdeau (Jágr, Kulikov), 49. Barkov (Bjugstad, Jágr), 50. Smith (Jokinen, Kindl), rozh. náj. Bjugstad - 15. Cousins (Gagner), 34. White (Gagner, Read), 42. Raffl (Medvedev), 59. Gostisbehere (Couturier, Raffl). Brankári: Luongo - Mason, strely na bránku: 29:26, 19.404 divákov.

WINNIPEG JETS - COLORADO AVALANCHE 3:2 (0:0, 1:2, 2:0)
37. Scheifele (Perreault, Byfuglien), 48. Stafford (Scheifele, Wheeler), 50. Lowry (Kosmachuk) - 25. Johnson (Duchene), 26. Duchene (Iginla, Comeau). Brankári: Pavelec - Varlamov, strely na bránku: 30:37, 15.294 divákov.

DALLAS STARS - ST. LOUIS BLUES 4:5 pp (1:1, 1:3, 2:0 - 0:1)
12. Eakin (Jamie Benn, Russell), 23. Spezza (Seguin, Russell), 47. Spezza (Hemský, Goligoski), 59. Jamie Benn (Seguin, Goligoski) - 9. Brouwer (Fabbri, Šťastný), 22. Tarasenko (Bouwmeester, Pietrangelo), 31. Shattenkirk (Šťastný, Schwartz), 40. Shattenkirk (Schwartz, Tarasenko), 63. Pietrangelo (Šťastný, Fabbri). Brankári: Niemi - Allen, strely na bránku: 38:36, 18.532 divákov.

EDMONTON OILERS - ARIZONA COYOTES 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
13. Tichonov (Hanzal), 27. Vermette (Doan, Stone), 31. Tanguay (Stone, Vermette), 50. Vermette. Brankári: Talbot - Smith, strely na bránku: 44:29, 16.839 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - NASHVILLE PREDATORS 4:2 (2:0, 1:2, 1:0)
18. Bärtschi (Hutton, Vrbata), 20. Dorsett (Horvat, Burrows), 31. Horvat (Weber, Burrows), 60. D. Sedin (H. Sedin, Vrbata) - 30. Fisher (Josi, Weber), 37. Sissons (Josi, Watson). Brankári: Miller - Rinne, strely na bránku: 28:37, 18.570 divákov.

SAN JOSE SHARKS - WASHINGTON CAPITALS 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)
10. Thornton (Dillon, Hertl), 26. Marleau (Ward, Vlasic), 41. Pavelski (Thornton, Burns), 43. Dillon (Tierney, Polák), 60. Burns (Pavelski, Spaling) - 22. Oshie (Bäckström, Ovečkin), 31. Williams (Kuznecov, Burakovsky). Brankári: Jones - Grubauer, strely na bránku: 28:25, 17.562 divákov.

LOS ANGELES KINGS - NEW JERSEY DEVILS 1:2 pp (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)
35. Kopitar (Lucic, Martinez) - 2. Kennedy (Smith-Pelly), 65. Moore (Blandisi). Brankári: Quick - Kinkaid, strely na bránku: 23:24, 18.412 divákov.

Zdeno Chára (Boston) 22:11 0 0 0 -1 0 2
Martin Marinčin (Toronto) 21:15 0 0 0 -1 2 2
Marko Daňo (Winnipeg) 17:00 0 0 0 0 1 0
Andrej Sekera (Edmonton) 22:04 0 0 0 -2 4 0
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/