Utorok 11. jún 2024

V prvom kole SP v šprinte prekvapujúco vyhral kanaďan Leguellec

Víťaz šprintu Jean-Philippe Leguellec. Foto: TASR/AP

V ťažkých podmienkach prekvapujúco zvíťazil kanadský biatlonista Jean-Philippe Leguellec. Do nedeľných stíhacích pretekov nepostúpil zo Slovákov iba Miroslav Matiaško.

Östersund 1. decembra (TASR) - Kanadský biatlonista Jean-Philippe Leguellec sa stal vo švédskom Östersunde prekvapujúcim víťazom pretekov Svetového pohára v šprinte mužov na 10 km. Za náročných poveternostných podmienok obsadil druhé miesto so stratou 18,1 s Francúz Alexis Boeuf a tretí skončil Rakúšan Christoph Sumann s odstupom 24,8 s.

Zo štyroch slovenských biatlonistov na štarte si najlepšie počínal Tomáš Hasilla na 47. mieste (+1:50,3), Martin Otčenáš so stratou 2:02,8 min obsadil 51. miesto, 53. skončil Matej Kazár (+2:05,2) a 62. Miroslav Matiaško (+2:21,4), ktorý ako jediný nepostúpil do nedeľnej stíhačky.

V Östersunde vládlo na pohľad také normálne zimné počasie, no naobliekaných 103 biatlonistov na štarte naznačovalo, že mráz s -9 stupňami vo veternom počasí bol nepríjemný. V konečnom dôsledku sa však na výsledkoch podpísal vietor, ktorý zmenil počas pretekov intenzitu a narobil doslova 'paseku' medzi viacerými favoritmi. Napríklad Švéd Bergman v stojke netrafil päť terčov, Nór Björndalen štyri, Nemec Peifer dva, ďalší Nór Svendsen tri, Rus Malyško rovnako tri. Zakolisania favoritov využil Kanaďan Leguellec, 27-ročný pomerne neznámy, keď až teraz vystúpil na stupeň víťazov. Výrazne mu pomohla streľba, neomylná, spolu so 6. Rakúšanom Ederom.

Slováci taktiež podľahli streleckému tlaku. Po štyri nepresné výstrely 53. Kazára a 62. Matiaška (2-2), tri uletené 51. Martina Otčenáša (0-3) ako tak nahradil Tomáš Hasilla, najlepší zo štvorice Slovákov so 47. miestom a s dvoma nevybielenými terčami (1-1). Pre 22-ročného mladíka to bol výsledkový strop v premiérovej sezóne v SP.

Výsledky: muži

šprint na 10 km: 1. Jean-Philippe Leguellec (Kan.) 25:10,4 min (0 tr.okr.), 2. Alexis Boeuf (Fr.) +18,1 (1), 3. Christoph Sumann (Rak.) +24,8 (1), 4. Florian Graf (Nem.) +29,9 (1), 5. Henrik L'Abee-Lund (Nór.) +32,3 (1), 6. Simon Eder (Rak.) +35,3 (0) a Emil-Hegle Svendsen (Nór.) +35,3 (3), 8. Andreas Birnbacher (Nem.) +38,3 (2), 9. Arnd Peiffer (Nem.) +39,6 (2), 10. Martin Fourcade (Fr.) +40,2 (3), ...47. Tomáš HASILLA +1:50,3, 51. Martin OTČENÁŠ +2:02,8 (3), 53. Matej KAZÁR +2:05,2 (4), 62. Miroslav MATIAŠKO (všetci SR) 2:21,4 (4)

Celkové poradie SP (po 2 pretekoch): 1. Fourcade 91 b, 2. Svendsen 81, 3. Erik Lesser (Nem.) 75, 4. Dominik Landertinger (Rak.) 73, 5. Boeuf 72, 6. Jevgenij Ustiugov (Rus.) 70, 7. Erlend Bjöntegaard (Nór.) 64, 8. Peiffer 62, 9. Leguellec 60, 10. Friedrich Pinter (Rak.) 59,..., 26. MATIAŠKO 28, 31. KAZÁR 24