Brankár New Yorku Islanders Slovák Jaroslav Halák Foto: TASR/AP

Kapitán medveďov svojím gólom 102 sekúnd pred koncom duelu spečatil výsledok do prázdnej bránky pri neúspešnej power play domácich.

New York 14. februára (TASR) - Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára prispel jedným presným zásahom k triumfu svojho Bostonu Bruins v sobotňajšom zápase zámorskej NHL na ľade Minnesoty Wild 4:2. Kapitán "medveďov" svojím gólom 102 sekúnd pred koncom duelu spečatil výsledok do prázdnej bránky pri neúspešnej power play domácich.

Chára skóroval presnou strelou z vlastného obranného pásma a dosiahol svoj ôsmy gól v sezóne. Kapitán Bruins tak zvýšil na 4:1 pre svoj tím, domáci už len skorigovali skóre zásluhou obrancu Mikea Reillyho, ktorý dal svoj prvý gól v NHL. Významný míľnik dosiahol tréner Bostonu Claude Julien, keď zaznamenal 500. víťazstvo v NHL. Víťaz Stanleyho pohára z roku 2011 a držiteľ trofeje Jacka Adamsa pre najlepšieho trénera v roku 2009 získal najviac triumfov na lavičke Bostonu. Bruins vedie od sezóny 2007/2008 a doviedol ich k 381 víťazstvám, pričom sedemkrát z ôsmich sezón dostal "medveďov" do play off. Ďalších 72 víťazstiev dosiahol ako tréner Montrealu Canadiens (2002-06) a 47 triumfov má z pôsobenia v New Jersey Devils (2006-07). Päťdesiatpäťročný Julien sa v historických tabuľkách v počte víťazstiev dotiahol na 22. miesto, ktoré doteraz okupoval Toe Blake. "Je to krásne, ale hodnotiť to budem, až keď skončím kariéru. Teraz sa sústredím na každý zápas a myslím skôr dopredu, ako na to, čo bolo," povedal Julien pre nhl.com. Jeho náprotivka Mike Yea stála ôsma prehra za sebou trénerské miesto. Wild neúspešnou sériou vyrovnali negatívny klubový rekord. V drese Bostonu dosiahol míľnik aj Loui Eriksson, ktorý dal 200. gól v kariére.

Nedarilo sa Jaroslavovi Halákovi, ktorého New York Islanders prehrali na ľade Caroliny 3:6. Slovenský brankár inkasoval šesť gólov z 28 striel a po druhej tretine prenechal miesto medzi žŕdkami Nemcovi Thomasovi Greissovi. "V sezóne je 82 zápasov a niekedy prídu žiaľ aj takéto. Je mi ľúto Haláka, ktorý na tréningoch tvrdo pracoval, ale hráči ho dnes nechali v kaši a vôbec mu nepomohli. Teraz už viem, že som mal formácie pomeniť skôr," povedal pre oficiálny web súťaže tréner Islanders Jack Capuano. Najhoršie vyznela pre Islanders druhá tretina, v ktorej inkasovali päť gólov. Šesť gólov v jednom zápase inkasoval Halák prvýkrát v tejto sezóne. Pred začiatkom duelu privítali Hurricanes víťazov Stanley Cupu z roku 2006. Časť ceremónie absolvoval aj asistent Islanders Doug Weight, ktorý bol pred desiatimi rokmi hráčom víťazného tímu Caroliny.

Chicago prehralo s Anaheimom 2:3 po predĺžení, navyše prišlo o Mariána Hossu. Skúsený slovenský útočník nedohral zápas po súboji s Hampusom Lindholmom a v 35. minúte opustil pre zranenie ľavej nohy ľadovú plochu. Miesto v prvej formácii zaujal jeho krajan Richard Pánik, ktorý hneď vybojoval pre Chicago presilovku a obranca Brent Seabrook počas nej otvoril skóre. Faulovaný Pánik však vrazil do brankára Johna Gibsona, ktorý potom po druhej tretine striedal pre zranenie hornej časti tela. Ducks v tretej časti otočili skóre, ale Seabrook svojím druhým gólom v zápase poslal duel do predĺženia. V nadstavenom čase využil presilovku Ryan Getzlaf a šiestym gólom v sezóne rozhodol o triumfe "káčerov." Blackhawks pykali v predĺžení za veľa hráčov na ľade. "Celý zápas striedali veľmi na hrane. V predĺžení môže z takéhoto striedania vzniknúť rozhodujúci brejk, ale rozhodcovia odviedli skvelú prácu. Je mi jasné, že súper asi bude hovoriť opak," povedal autor víťazného gólu pre espn.com.

Toronto v zostave so slovenským obrancom Martinom Marinčinom vyhralo vo Vancouveri 5:2. Prvé dva góly Maple Leafs strelil v priebehu 17 sekúnd Mark Arcobello a otočil z 0:1 na 2:1. Tretí zásah Toronta strelil pri svojom debute v NHL 21-ročný Brendan Leipsic, keď puk dostal do bránky bejzbalovým spôsobom a potešil aj svojich rodičov v Rogers Arene. "Je to úžasný pocit. Celý život tvrdo makáte, aby ste dosiahli tento moment," tešil sa mladý útočník, ktorý dostal šancu namiesto zraneného Nazema Kadriho a jeho gól bol napokon víťazný. Marinčin bol na ľade 15 minút a 14 sekúnd a zaznamenal plusový bod. Toronto zastavilo sériu troch prehier, v riadnom čase vyhralo len druhý z posledných 16 duelov. Vo Vancoveri vyhralo Toronto prvýkrát od novembra 2003 a ukončilo sériu siedmich prehier na ľade Canucks. Kapitán Vancouveru Henrik Sedin nastúpil na 1141. zápas za Canucks, čím prekonal klubový rekord Trevora Lindena.

Edmonton prehral v kanadskom derby s Winnipegom 1:2 po nájazdoch. Slovenský obranca Andrej Sekera odohral v drese Oilers viac ako 24 minút a zaznamenal jednu mínusku. V bránke Jets nastúpil prvýkrát od 21. novembra Ondřej Pavelec, ktorý vynechal 33 zápasov pre zranenie kolena. "Mimo som bol takmer tri mesiace, bola to dlhá pauza. Som rád, že bol návrat víťazný," povedal český brankár, ktorý zaznamenal 21 zákrokov. Prvýkrát v kariére NHL nastúpil v bránke Edmontonu od začiatku Laurent Brossoit a zaznamenal 32 úspešných zákrokov.

O víťazstve New Jersey 2:1 vo Philadelphii rozhodol v predĺžení v presilovke Adam Henrique a potrestal tak hákovanie Jakuba Voráčka. Jediný gól Flyers strelil Shayne Gostisbehere a vytvoril nový rekord NHL. Ako nováčik na poste obrancu bodoval 11 zápasov za sebou, čo sa predtým nikomu nepodarilo. Predchádzajúci rekord držal Barry Beck z tímu Colorado Rockies, ktorý mal v sezóne 1977/78 dve 10-zápasové série. Gostisbehere zároveň prekonal aj klubový rekord bývalého švédskeho útočníka Mikaela Renberga, ktorý v sezóne 1993/94 bodoval ako nováčik v desiatich dueloch bez prerušenia.

Nashville umlčal strelcov Floridy a na ľade Panthers vyhral 5:0. Druhé čisté konto v sezóne a štvrté v kariére zaznamenal brankár Carter Hutton, ktorý chytil 22 striel. Súboj lídrov konferencií medzi Dallasom a Washingtonom vyhrali hokejisti Stars 4:3 vďaka štvorgólovej druhej tretine. Capitals v tretej tretine znížili na rozdiel jedného gólu, ale vyrovnať sa im nepodarilo.

PHILADELPHIA FLYERS - NEW JERSEY DEVILS 1:2 pp (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
Góly: 44. Gostisbehere (Giroux) - 7. Blandisi (Zajac, Josefson), 63. Henrique (Moore, Palmieri). Brankári: Neuvirth - Schneider, strely na bránku: 32:24, 19.775 divákov.

MINNESOTA WILD - BOSTON BRUINS 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)
Góly: 32. Vanek, 60. Reilly (Granlund, Zucker) - 7. Marchand (Krejčí), 32. Krejčí (Pastrňák), 47. Eriksson (Spooner, Hayes), 59. CHÁRA (Trotman). Brankári: Kuemper - Gustavsson, strely na bránku: 33:19, 19.191 divákov.

FLORIDA PANTHERS - NASHVILLE PREDATORS 0:5 (0:2, 0:1, 0:2)
Góly: 7. Järnkrök (Neal, Bitetto), 9. Salomäki (Watson), 31. Neal (Johansen, Ribeiro), 48. Weber (Josi, Ribeiro), 54. Järnkrök (Josi). Brankári: Luongo - Hutton, strely na bránku: 22:28, 15.591 divákov.

CAROLINA HURRICANES - NEW YORK ISLANDERS 6:3 (1:0, 5:2, 0:1)
Góly: 18. Nash (McClement), 25. Hanifin (J. Staal), 30. Versteeg (Di Giuseppe, Slavin), 31. Nestrašil (Nordström, J. Staal), 39. Rask (Lindholm, Skinner), 40. Rask (Di Giuseppe) - 34. Tavares (Okposo), 36. Leddy (Tavares, Nielsen), 47. Martin (Cizikas, Boychuk). Brankári: Ward (38. Läck) - HALÁK (41. Greiss), strely na bránku: 31:26, 16.250 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - OTTAWA SENATORS 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)
Góly: 19. Jenner (Jones, Atkinson), 35. Atkinson (Dubinsky, Jones), 55. Saad (Hartnell, Wennberg), 60. Jenner - 43. Ryan (Karlsson, Zibanejad), 56. Ceci (Zibanejad, Phaneuf). Brankári: Korpisalo - Anderson, strely na bránku: 40:35, 16.164 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - TORONTO MAPLE LEAFS 2:5 (0:0, 1:2, 1:3)
Góly: 24. D. Sedin (Hansen, H. Sedin), 59. Bärtschi (Horvat, Vrbata) - 25. Arcobello, 25. Arcobello (Gardiner, Parenteau), 44. Leipsic (Clune, Gardiner), 60. Boyes (Winnik, Spaling), 60. Komarov. Brankári: Miller - Reimer, strely na bránku: 19:38, 18.570 divákov.

DALLAS STARS - WASHINGTON CAPITALS 4:3 (0:0, 4:0, 0:3)
Góly: 22. Janmark (Hemský), 27. Jamie Benn (Eaves, Nemeth), 35. Seguin (Nemeth), 40. Seguin (Klingberg, Sharp) - 45. Ovečkin (Carlson, Bäckström), 48. Williams (Schmidt, Kuznecov), 54. Burakovsky (Kuznecov, Orlov). Brankári: Lehtonen - Holtby (41. Grubauer), strely na bránku: 35:23, 18.532 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - ANAHEIM DUCKS 2:3 pp (0:0, 1:0, 1:2 - 0:1)
Góly: 36. Seabrook (Kane, Keith), 53. Seabrook (Desjardins, Shaw) - 45. Silfverberg (Kesler, Fowler), 49. Perron (Getzlaf, Santorelli), 63. Getzlaf (Fowler, Vatanen). Brankári: Crawford - Gibson (41. Andersen), strely na bránku: 23:44, 22.107 divákov.

EDMONTON OILERS - WINNIPEG JETS 1:2 pp a sn (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 51. Hendricks (Fayne) - 28. Wheeler (Ehlers, Little), rozh. nájazd Ladd. Brankári: Brossoit - Pavelec, strely na bránku: 22:33, 16.839 divákov.

SAN JOSE SHARKS - ARIZONA COYOTES 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)
Góly: 3. Tennyson (Couture, Karlsson), 19. Tierney (Burns, Karlsson), 51. Hertl (Burns, Martin), 59. Donskoi (Vlasic, Thornton) - 22. Hanzal (Rieder). Brankári: Jones - Dominque, strely na bránku: 28:23, 17.562 divákov.

Zdeno Chára (Boston) 23:50 1 0 1 1 4 2
Martin Marinčin (Toronto) 15:14 0 0 0 1 0 0
Marián Hossa (Chicago) 9:38 0 0 0 0 3 0
Richard Pánik (Chicago) 10:46 0 0 0 0 0 0
Andrej Sekera (Edmonton) 24:05 0 0 0 -1 2 0
Jaroslav Halák (NY Islanders) 40:00 6/28 78,6

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/