Gólová radosť hráčov Chicago Blackhawks. Vpravo Marián Hossa Foto: TASR/AP

Brankár Jaroslav Halák kryl 25 z 26 striel súperových hráčov, no jeho New York Islanders prehral doma s Vancouverom 1:2 po nájazdoch.

New York 18. januára (TASR) - Slovenský hokejista Richard Pánik si otvoril gólový účet vo farbách úradujúceho víťaza zámorskej NHL Chicaga Blackhawks, keď sa v noci na pondelok podieľal jedným presným zásahom na víťazstve 5:2 nad Montrealom Canadiens.

Dvadsaťštyriročný ľavý krídelník sa presadil už v 3. minúte, keď otvoril skóre stretnutia. Ťažil z individuálnej akcie mladého švédskeho obrancu Erika Gustafssona, ktorý na seba naviazal dvoch hráčov súpera, naznačil strelu, ale puk poslal Pánikovi. Ten nezaváhal a z medzikružia prekonal Bena Scrivensa v bránke Canadiens. "Som vďačný za prvý gól v drese Blackhawks. Verím, že prídu ďalšie. Bol som trochu prekvapený, keď ma vymenili do najlepšieho tímu v súťaži, ale som rád, že som tu. Snažím sa hrať svoj hokej a nájsť si pozíciu v tíme. Hlavné je, že sa nám darí ako mužstvu," uviedol pre oficiálny klubový web Pánik, ktorý po výmene z Toronta zatiaľ odohral za Blackhawks štyri stretnutia s bilanciou 1+1.

Ešte vydarenejší večer má za sebou jeho krajan a spoluhráč Marián Hossa. Skúsený krídelník najskôr asistoval pri oboch góloch Jonathana Toewsa, ktorými kapitán domácich poslal svoj tím do vedenia 3:1. V 59. minúte dosiahol Hossa svoj tretí kanadský bod v stretnutí, keď gólom do prázdnej bránky pri hre hostí bez gólmana uzavrel na konečných 5:2. Pre 37-ročného veterána to bol druhý trojbodový zápis v sezóne a po nedeľňajšom súboji ho vyhlásili za tretiu hviezdu zápasu. Chicago tak aj zásluhou Slovákov vyhralo jedenásty duel za sebou a poistilo si vedenie v tabuľke Západnej konferencie.

Brankár Jaroslav Halák kryl 25 z 26 striel súperových hráčov, no jeho New York Islanders prehral doma s Vancouverom 1:2 po nájazdoch. Výborný výkon predviedol Halákov náprotivok v bránke Canucks Ryan Miller. Skúsený gólman privádzal newyorských útočníkov do zúfalstva, keď v riadnom hracom čase a predĺžení spolu zlikvidoval až 47 striel. Vo svojom nasadení nepoľavil ani v samostatných nájazdoch, keď postupne vychytal Fransa Nielsena, Kyla Okposa i kapitána Johna Tavaresa. "Islanders sú dobrým mužstvom, vytvorili si skutočne množstvo príležitostí. Chytalo sa mi dobre, mal som aj šťastie pri viacerých odrazených pukoch a pomohli mi aj spoluhráči, vďaka ktorým som videl otvorené strely," vravel Miller.

Duel Detroitu s Philadelphiou bol aj mikrosúbojom českých brankárov Petra Mrázka a Michala Neuvirtha. Obaja v riadnom hracom čase inkasovali iba raz a tak o výsledku museli rozhodnúť samostatné nájazdy. Víťazný pokus napokon premenil hosťujúci Jakub Voráček, ktorý prekonal krajana Mrázka rýchlo strelou k ľavej žŕdke. Slováci v drese Detroitu sa nepresadili. Tomáš Tatar odohral niečo viac ako 17 minút, Neuvirtha ohrozil štyrmi strelami. Tomáš Jurčo na neho počas siedmich minút na ľade vyslal jeden strelecký pokus.

Nebodoval ani Marián Gáborík z Los Angeles, ale na rozdiel od svojich krajanov z Detroitu sa tešil z tímového úspechu. Kings v kalifornskom derby uspeli na ľade Anaheimu 3:2. O výsledku rozhodli v druhej tretine, ktorú vyhrali 3:1.

Hviezdou duelu Washington - NY Rangers bol domáci Justin Williams. Skúsený útočník sa blysol troma gólmi a bol to pre neho druhý hetrik v kariére. Ten prvý zaznamenal v októbri 2006 ešte ako hráč Caroliny.

NHL - výsledky:
PITTSBURGH PENGUINS - CAROLINA HURRICANES 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)

Góly: 4. Määttä (Malkin, Kessel), 11. Sheary (Porter, Cullen), 40. Crosby (Kessel, Malkin), 47. Crosby (Hornqvist, Lovejoy), 54. Daley (Hornqvist). Brankári: Fleury - Läck, strely na bránku: 32:22, 18.528 divákov

NEW YORK ISLANDERS - VANCOUVER CANUCKS 1:2 pp a sn (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 60. Strome (Leddy, Nielsen) - 30. Hutton (D. Sedin, McCann), rozh. nájazd Vrbata. Brankári: HALÁK - Miller, strely na bránku: 48:26, 15.795 divákov

TAMPA BAY LIGHTNING - FLORIDA PANTHERS 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)

Góly: 25. Kučerov (Nesterov, Stralman), 39. Šustr (Garrison, Filppula), 59. Kučerov (Hedman) - 49. Bjugstad (Jokinen). Brankári: Bishop - Luongo, strely na bránku: 32:27, 19.092 divákov

WASHINGTON CAPITALS - NEW YORK RANGERS 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)

Góly: 19. Ovečkin (Kuznecov, Orlov), 28. Johansson (Bäckström, Niskanen), 29. Williams (Chorney, Burakovsky), 45. Williams (Kuznecov, Burakovsky), 59. Williams (Kuznecov) - 11. Kreider (McDonagh, Zuccarello), 38. Kreider (Nash, Stepan). Brankári: Holtby (38. Grubauer) - Raanta, strely na bránku: 24:33, 18.506 divákov

CHICAGO BLACKHAWKS - MONTREAL CANADIENS 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)

Góly: 3. PÁNIK (Gustafsson), 34. Toews (HOSSA, Kane), 39. Toews (Shaw, HOSSA), 52. Kane (Panarin, Anisimov), 59. HOSSA (Keith, Shaw) - 7. Eller (Petry, Jemelin), 51. Pacioretty (Gallagher, Subban). Brankári: Crawford - Scrivens, strely na bránku: 33:29, 22.030 divákov

DETROIT RED WINGS - PHILADELPHIA FLYERS 1:2 pp a sn (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 39. Kronwall (Ericsson, Dacjuk) - 45. Giroux (Voráček, Simmonds), rozh. nájazd Voráček. Brankári: Mrázek - Neuvirth, strely na bránku: 30:31, 20.027 divákov

ANAHEIM DUCKS - LOS ANGELES KINGS 2:3 (0:0, 1:3, 1:0)

Góly: 22. Rakell (Theodore, Bieksa), 46. Perron (Getzlaf) - 21. Lecavalier (Carter, Martinez), 36. Toffoli (Kopitar, Muzzin), 38. Kopitar (McNabb, Lucic). Brankári: Gibson - Quick, strely na bránku: 32:26, 17.227 divákov

Marián Hossa (Chicago) 18:01 1 2 3 +2 2 0
Richard Pánik (Chicago) 09:09 1 0 1 +1 1 0
Tomáš Tatar (Detroit) 17:23 0 0 0 +1 4 0
Tomáš Jurčo (Detroit) 07:14 0 0 0 0 1 0
Marián Gáborík (Los Angeles) 13:35 0 0 0 -1 3 0
Jaroslav Halák (NY Islanders) 64:28 1/26 96,2
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/