Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech

Vodné pólo: Slováci po dramatickom závere prehrali s Holandskom 5:6

Španiel Blai Mallarach (vpravo) a Slovák Tomáš Brúder (vľavo) v súboji o loptu počas zápasu A-skupiny Slovensko - Španielsko na Majstrovstvách Európy vo vodnom póle v Belehrade 10. januára 2016. Foto: TASR/AP

O víťazstve Holandska rozhodol gól Frauenfeldera.

Belehrad 12. januára (TASR) - Slovenskí vodnopóloví reprezentanti neuspeli ani vo svojom druhom zápase na ME v Belehrade. Proti Holandsku predviedli bojovný výkon, no napokon podľahli rozdielom jediného gólu 5:6. Slovenskí reprezentanti v dramatickom závere dokázali stiahnuť dvojgólové manko, no o víťazstve Holandska rozhodol gól Frauenfeldera. Zverenci španielskeho trénera Antonia Estellera nastúpia na svoj tretí zápas vo štvrtok o 18.45 h proti Čiernej Hore.

Slovenskí reprezentanti sa mohli ujať vedenia už počas prvej presilovky, no nacvičený signál im nevyšiel. Skóre zápasu otvoril Frauenfelder, ktorého gól prišiel krátko po návrate vylúčeného Brúdera. O vyrovnanie sa postaral Lukáš Seman. Holanďania získali tesný náskok späť v 6. minúte, keď slovenského brankára prekvapil strelou z väčšej vzdialenosti Gottemaker. V závere prvej štvrtiny brankár Kozmér udržal tesné skóre vďaka niekoľkým efektným zákrokom. Druhú štvrtinu začali lepšie Holanďania. Gólmi Frauenfeldera a kapitána Spijkera zvýšili svoj náskok už na rozdiel troch gólov. O zníženie sa postaral päťmetrovým hodom Faměra a hoci sa Slováci snažili o ďalší gól, do konca druhej štvrtiny viackrát stroskotali na brankárovi Wagenaarovi.

V tretej štvrtine niekoľko minút dominovali obrany a čakanie na ďalší gól ukončil Seman, ktorý zblízka znížil na 3:4. Kozmér v úvode štvrtej štvrtiny opäť viackrát podržal svoj tím, ale na pokus Koopmana nedosiahol. Slovenskí tím vrátil do zápasu gól Zaťoviča tri minúty pred koncom štvrtej štvrtiny a krátko na to zachránila brankára Holandska žŕdka po Polovicovej strele. Slováci v dramatickom závere dokázali vyrovnať, keď sa po oddychovom čase svojím tretím gólom v zápase presadil Lukáš Seman. Holanďania však z protiútoku počas presilovky dosiahli víťazný gól, keď na konečných 5:6 upravil Frauenfelder.

ME vo vodnom póle, A-skupina, muži:
Slovensko - Holandsko 5:6 (1:2, 1:2, 1:0, 2:2)
Seman 3, Faměra, Zaťovič - Frauenfelder 3, Gottemaker, Spijker, Koopman, rozhodovali: Koryzna (Poľ.), Alexandrescu (Rum.), vylúčení: 9:9, presilovky: 6/1 - 8/1, pok. hody: 1/1 - 0.

Zostavy:
Slovensko: Gogola, Kozmér - Faměra, Zaťovič, Hrošík, Ďurík, Baláž, Seman, M. Tkáč, Bielik, Polovic, Kolárik, Brúder
Holandsko: Wagenaar, Hoepelman - Frauenfelder, Winkelhorst, Van Der Horst, Gielen, Lindhout, Gottemaker, Reuten, Van Den Barsselaar, Spijker, Koopman, Lucas

Brankár Kozmér: Proti Holandsku sme mali vyhrať

Po vysokej prehre so Španielskom odohrali slovenskí reprezentanti vo vodnom póle vyrovnaný zápas proti Holandsku. Aj napriek bojovnému výkonu v záverečnej štvrtine však súperovi podľahli o jediný gól 5:6. Tesná prehra mrzí hráčov o to viac, že Holanďania boli súperom podobnej výkonnostnej úrovne.

Aj po druhom zápase stále platí, že slovenský tím sa na ME v Belehrade zatiaľ ani raz neujal vedenia. V prvom zápase jednoznačne diktovali tempo Španieli, v druhom Slováci viackrát doťahovali náskok súpera. "Do zápasu sme išli s cieľom vyhrať, ale nepodarilo sa nám to. Po celý zápas sme ťahali za kratší koniec, stále sme doťahovali náskok súpera. Na konci sme sa konečne dotiahli na remízu, no minútu pred koncom sme dostali gól na 5:6. Ťažko sa to hodnotí," zhrnul zápas brankár Lukáš Kozmér.

Po góle Lukáša Semana, ktorý upravil na 5:5, sa zdalo, že by Slováci mohli proti Holanďanom uspieť. Psychicky boli na koni, ale z neho ich rýchlo zosadil Frauenfelder, ktorý rozhodol. Zverenci Antonia Estellera si boli vedomí, že Holandsko je súper ich výkonnostnej kategórie. "Bol tam istý tlak, keďže toto bol jeden z tých zápasov, ktoré by sme mali vyhrať," priznal brankár Kozmér, ktorý veľakrát podržal svoj tím.

Za výkonom brankára či obrany však opäť zaostávala ofenzíva a zakončenie útočných akcií. "Obrana bola až na pár chýb super, no opäť sme stroskotávali v útoku. Keď to niektorým hráčom v útoku nejde, musia to vziať iní. Tí sa aj snažili, ale nepadalo to," uviedol po zápase Martin Faměra, ktorý konto Holandska zaťažil jedným gólom po úspešnom pokutovom hode. Tretím súperom Slovenska na ME bude reprezentácia favorizovanej Čiernej Hory. "Musíme hrať dobre v obrane a zabrať aj v útoku. Čierna Hora je nebezpečný súper a my nemáme proti nim čo stratiť. Budeme hrať bez zábran a dúfam, že dáme viac gólov než v prvých dvoch zápasoch," poznamenal Faměra k zápasu, ktorý je na programe vo štvrtok o 18.45 h.