Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér

VOLEJBAL: Slovenky vstúpili do kvalifikácie prehrou. Prehrali aj muži

Tréner volejbalovej reprezentácie žien Marek Rojko Foto: TASR/Ondrej Bobek

Slovenské volejbalistky nestačili na favorizované Češky, Slováci na kvalifikačnom turnaji o postup na svetový šampionát nestačili na Rakúšanov.

Bratislava 23. mája (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky prehrali vo svojom úvodnom zápase na kvalifikačnom turnaji o postup na majstrovstvá sveta 2018 vo Varšave s favorizovaným Českom 1:3. Zverenky trénera Mareka Rojka vyhrali prvý set hladko 25:18, ale v ďalšom priebehu už dominovali české volejbalistky. V druhom zápase na turnaji v Poľsku nastúpia Slovenky v stredu o 18.00 h proti Cypru.

O prvé eso zápasu sa postarala Radosova a zvýšila ním na 6:3, čím si Slovenky zabezpečili trojbodový náskok, ktorý držali aj pri prvom technickom time-oute (8:5). V priebehu setu ho zvýšili na 11:6, čo už prinútilo Češky zobrať si oddychový čas. Za stavu 15:10 pristúpil český tréner k dvojstriedaniu, ale výborne vykrývajúce a útočiace slovenské družstvo si už víťazstvo v prvom sete nenechalo zobrať a dve esá Abrhamovej pomohli k víťazstvu 25:18.

Na začiatku druhého setu mali Slovenky problém na prihrávke aj na útoku, na čo tréner Rojko zareagoval oddychovým časom za stavu 2:6. Keď time-out nepomohol, za stavu 4:9 išla dole Radosová a na ihrisko prišla Drobňáková a za stavu 4:12 prišiel druhý oddychový čas SR. Češky tlačili na servise, na útoku aj na bloku a za stavu 7:15 prišla na ihrisko Krišková namiesto Pištělákovej. Ku koncu setu (9:21) sa tréner Rojko rozhodol stiahnuť aj nahrávačku Kosekovú a na jej miesto prišla mladučká Sedláčková. Slovenky nakoniec druhý set prehrali 15:25.

Na začiatku tretieho set si Češky vytvorili trojbodový náskok, ktorý držali do prvého technického timeoutu (5:8). Neskôr ho zvýšili na 10:16. V treťom sete sa do hry dostalo aj druhé libero Michaela Španková, ktorá si odkrútila súťažnú premiéru v reprezentačnom drese. Slovenky však tretí set prehrali 17:25. Štvrtý set bol od začiatku v réžii Češiek aj vďaka Vincourovej piatim esám. Príležitosť dostala aj Salanciová, no na potrápenie súpera spoza Moravy to nestačilo a Slovenky nakoniec prehrali 16:25.

Kvalifikácia MS 2018 v Poľsku (Varšava)
Slovensko - Česko 1:3 (18, -15, -17, -16)

Zápas trval: 103 minút, rozhodovali: Goren (Izr.) a Ujháziová (Maď.), 50 divákov

SR: Palgutová 8, Abrhámová 9, Pištěláková 12, Radosová 5, Herelová 11, Koseková 2, liberá Valachová a Španková (Krišková 0, Sedláčková 0, Drobňaková 12, Salanciová 0, Šunderlíková 0)

ČR: Vincourová 11, Bednářová 6, Purchartová 3, Havlíčková 14, Mlejnková 20, Strušková 11, libero Kovářová (Kohoutová 1, Smutná 0, Toufarová 1)

Marek Rojko, tréner SR: "Začali sme veľmi dobre a v prvom sete sme bez ohľadu na výsledok hrali najlepší volejbal za posledné obdobie. V druhom sete sa však prišiel výpadok v koncentrácii, čo sa tomuto družstvu stáva. Spravili sme v sérii štyri-päť chýb a keď má tím ako Česko náskok, tak už je ťažké ich dohnať. Zle sme riešili jednoduché situácie, často sme nebodovali ani na jednoblok a v tom bol najväčší rozdiel. Češky majú silnejšiu základnú zostavu, majú viac skúseností z ťažkých turnajov a zaslúžene vyhrali."

Nina Herelová, blokárka SR: "Prvý set bol podľa mňa z našej strany parádny, dodržiavali sme taktiku, dodržiavali sme všetko, čo nám bolo povedané, plus výborný útok krajných hráčok. Druhý, tretí i štvrtý set sme začali s mankom nejakých 6 bodov a už sme sa potom z toho nevedeli dostať."

Na snímke sa volejbalisti Slovenska
Slovenskí volejbaloví reprezentanti vstúpili neúspešne do kvalifikačného turnaja o postup na majstrovstvá sveta 2018. Zverenci Miroslava Palguta prekvapujúco prehrali v holandskom meste De Koog Aan De Zaan s Rakúskom 1:3. V stredu nastúpia Slováci o 17.30 h proti Luxembursku.

Slováci nezačali dobre a v prvom sete prehrávali 9:12. Rakúšania lepšie prihrávali a tým pádom útočili, naopak slovenskí volejbalisti sa v útoku presadzovali ťažko. Náskok Rakúska postupne narástol na 17:12, ale potom slovenskí reprezentanti zapli a postupne znižovali veľký náskok. Pri servise striedajúceho Kriška sa dostali na rozdiel troch bodov (19:22) a po Chrtianskeho ese bolo už len 22:23. V koncovke odvrátili Slováci dva setbaly a vyrovnali na 24:24. Prvý set však napokon získali Rakúšania v pomere 27:25.

Do druhého setu vstúpili Slováci oveľa lepšie a hneď si vypracovali viacbodový náskok. Po ese Chrtianskeho viedli 5:2. Slovenskí volejbalisti mali navrch a po Benczovom útoku vyhrávali 14:9. Rakúšania sa však v druhej polovici setu zobudili a v koncovke vyrovnali na 21:21. K prvému setbalu sa dopracovali Rakúšania a napokon vyhrali druhé dejstvo 26:24.

Slováci pod ťarchou ďalšej neúspešnej koncovky začali zle a prehrávali 6:10. Potom však zverenci Miroslava Palguta pridali na servise a otočili skóre na 11:10. Po ese kapitána Kohúta vyhrávali 19:14 a do koncovky išli s náskokom piatich bodov (21:16). Dobrým servisom a blokom doviedli tretí set do víťazstva 25:19 a znížili na 1:2.

Štvrtý set začali lepšie Rakúšania a vyhrávali 6:1. Pri podaní Mlynarčíka znížili slovenskí volejbalisti na 4:6. Potom však súper odskočil na 15:9 a mieril za senzačným víťazstvom. Slováci ešte zabrali a po Kohútovom bloku znížili na 12:15. Rakúšania im však už viac nedovolili, štvrtý set vyhrali 25:20 a celý zápas 3:1.

Kvalifikácia MS v Holandsku (Koog Aan De Zaan)
Slovensko - Rakúsko 1:3 (-25, -24, 19, -20)
Zápas trval: 124 minút, rozhodovali: Kurtiss (Lot.) a Pavlov (Rus.), 77 divákov

SR: Paták 10, Ondrovič 2, Bencz 13, Chrtiansky 13, Kohút 10, Zaťko 0, liberá Ogurčák a Kubš (Kriško 0, Lux 0, Prešinský 5, Palgut 2, Mlynarčík 11)

Rakúsko: Wohlfahrtstätter 5, Thaller 3, Berger 19, Grabmüller 8, Buchegger 23, Menner 3, liberá Kroiss a Ringseis (Zass 0, Koraimann 2, Tusch 0, Jurkovics 0)

Miroslav Palgut, tréner SR: "Začali sme hlavne na útoku nedôrazne a prehrávali sme veľkým rozdielom. Napriek tomu sme sa dostali do koncovky, dotiahli sme sa na Rakúšanov, ale v závere nám padli dve ulievky a prehrali sme. Druhý set sme začali veľmi dobre, kvalitne sme útočili a mali sme to v rukách. V koncovke sme si však neprihrali a dovolili sme súperovi obrat. Tretí set sme hrali veľmi dobre, ale štvrtý sme začali nepochopiteľne zle. Prehrávali sme o veľa bodov a Rakúšania nám už nedovolili vrátiť sa späť."

Štefan Chrtiansky, smečiar SR: "Začali sme nervózne. Škoda prvého setu, rozhodovalo sa v koncovke. Keby sme ho vyhrali, tak by sa to vyvíjalo inak. Nehrali sme dobrý volejbal a preto sme prehrali. Nemôžeme sa na nič vyhovárať. Zajtra nás čaká Luxembursko, nič iné ako víťazstvo sa nepočíta."

Matej Kubš, libero SR: "Rakúšania začali lepšie, vytvorili si náskok. Potom sa nám to podarilo stiahnuť a dostali sme sa do koncovky, ale v nej mal viac šťastia súper. Druhý set bol v našej réžii, ale záver sme nezvládli. Atmosféra v tíme išla dole, napriek tomu sme sa zdvihli, vyhrali sme tretí set, ale potom sme už ťahali za kratší koniec. Máme zlý vstup do turnaja, ale nič nie je stratené. Musíme zabojovať a vyhrať ďalšie zápasy."