Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek

Volejbalisti SR prehrali na úvod kvalifikácie MS s domácim Belgickom

Ilustračná snímka. Foto: TASR - František Iván

Svojmu súperovi podľahli poľahky 0:3 na sety.

Kortrijk 19. júla (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali vo svojom úvodnom zápase na turnaji 3. kola kvalifikácie majstrovstiev sveta 2018 v Kortrijku s domácim Belgickom 0:3. Omladený tím Andreja Kravárika vzdoroval favoritovi na postup len v prvom sete, ktorý prehral 24:26. V ďalšom priebehu domáci dominovali.

Vo štvrtok nastúpia Slováci takisto o 15.00 h proti Nemecku. Na MS do Talianska a Bulharska postúpi len víťaz G-skupiny.

Kvalifikácia MS 2018 - 3. kolo, Kortrijk, Belgicko (19.-23. júla)

Belgicko - Slovensko 3:0 (24, 13, 15)
Zápas trval: 78 minút, rozhodovali: Santi (Tal.) a Partiainen (Fín.), 400 divákov.
Belgicko: Van De Voorde 5, Valkiers 0, Deroo 13, Verhees 7, Van Den Dries 17, Rousseaux 4, libero Stuer (Van Hirtum 0, Lecat 0, Van De Velde 1). Tréner: V. Heynen.
SR: Ogurčák 3, Ondrovič 4, Mlynarčík 4, Kriško 5, Prešinský 6, Palgut 2, liberá Vitko a T. Lampart (Ludha 1, Halanda 3, Gavenda 6, M. Petráš 2, Firkaľ 5). Tréner: A. Kravárik.

Belgičania od začiatku duelu dominovali a ich vysoká obrana robila Slovákom problémy. Domáci vyhrávali 6:0 a svoj náskok postupne zvyšovali. Na druhom technickom timeoute bolo 16:8. Slováci potom prehrávali už 13:21, ale záver setu poriadne zdramatizovali. Pri podaní Ludhu znížili na 21:23 a potom zlikvidovali tri setbaly domácich, keď Kriško esom vyrovnal na 24:24. "Červení draci" však napokon predsa získali prvý set v pomere 26:24.

Belgičania mali lepší aj vstup do druhého setu, v ktorom viedli 11:3. Domáci favorit dominoval, dobre mu fungoval útok aj obrana a svoj náskok postupne Belgičania zvýšili na 10 bodov - 17:7 a 19:9. Celý set bol jasne v réžii Belgičanov, ktorí ho vyhrali hladko 25:13.

Tretí set mal podobný priebeh ako druhý. Belgičania dominovali v každej činnosti, Slovákov tlačili dobrým servisom a následne obranou na sieti. Tréner Kravárik sa snažil striedaniami zvrátiť dej, ale domáci mali jasne navrch a tretí set vyhrali 25:15.

Andrej Kravárik, tréner SR: "Zápas sa nevyvíjal tak, ako sme si predstavovali a nefungovali nám veci, ktoré sme chceli zrealizovať. Veľmi sympatický výkon sme podali v prvom sete, len škoda, že máme takmer v každom zápase slabé začiatku a potom musíme dobiehať veľké manko. Napriek tomu sme náskok súpera dotiahli a mohli sme sa dostať do vedenia. Nehovorím, že keby sme získali prvý set, tak vyhráme aj zápas, pretože Belgičania hrali dobre a zaslúžene vyhrali, ale mohlo nás to nakopnúť. Chceli sme proti takémuto náročnému súperovi vyskúšať aj mladých hráčov, aby sme si ich otestovali pred majstrovstvami Európy, čo je jedným z cieľov na tomto turnaji. Vo štvrtok nás čaká ďalší z favoritov na postup Nemecko, ak chceme dosiahnuť lepší výsledok, tak musíme eliminovať jednoduché chyby, ktoré sme robili proti Belgicku. Dúfam, že to bude oveľa lepšie, pokúsime sa ukázať aspoň taký volejbal, ako v prvom sete s Belgickom."