Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 7. máj 2024Meniny má Monika
< sekcia Šport

Tréner Marek Rojko už nie je trénerom volejbalistiek SR

Marek Rojko, archívna snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Meno nového kormidelníka bude známe až po XII. volebnej Konferencii SVF, ktorá sa uskutoční 3. decembra v Poprade.

Bratislava 28. novembra (TASR) - Slovenská volejbalová federácia ukončila spoluprácu s trénerom ženskej reprezentácie Marekom Rojkom. Meno nového kormidelníka bude známe až po XII. volebnej Konferencii SVF, ktorá sa uskutoční 3. decembra v Poprade.

"Reprezentačná rada SVF zhodnotila po sezóne účinkovanie reprezentačného tímu žien v tomto roku. Zároveň sa zaoberala otázkou ďalšej spolupráce s trénerom Marekom Rojkom, ktorý mal zmluvu do konca októbra 2018 s možnosťou ju prehodnotiť k 31. októbru 2017. Keďže prišlo k zmene kvalifikačného systému o postup na majstrovstvá Európy 2019, ako aj samotného kalendára kvalifikácie, ktorá vyvrcholí v januári 2019, teda až po konci pôvodnej zmluvy, SVF sa na návrh reprezentačnej rady rozhodla ukončiť k 31. 10. spoluprácu s trénerom Rojkom. Dôležitým faktorom pri rozhodovaní boli aj nastávajúce voľby prezidenta SVF s tým, že otázku trénera bude riešiť už nové vedenie SVF. Trénerovi Rojkovi ďakujeme za profesionálnu prácu, ktorú pri reprezentácii odviedol a želáme mu veľa úspechov v jeho ďalšej kariére," povedal športový riaditeľ SVF Marek Prokeš.

K ukončeniu spolupráce sa vyjadril aj tréner Marek Rojko. "Možnosť a prácu pri reprezentačnom tíme žien si veľmi vážim, obe strany postupovali v zmysle zmluvy. Celá naša spolupráca mala korektný priebeh a vzájomný rešpekt. A tak sa aj ukončila," povedal Rojko, ktorý momentálne vedie českého extraligistu KP Brno.

Štyridsaťročný Rojko viedol slovenskú reprezentáciu od októbra 2013, keď prebral tím po Miroslavovi Čadovi. So ženskou reprezentáciou bojoval dvakrát o postup na majstrovstvá Európy, ale ani raz sa mu to nepodarilo. V oboch prípadoch stroskotali Slovenky až v baráži na favorizovaných súperoch, v roku 2015 na Azerbajdžane a o necelé dva roky neskôr na Česku. Slovenský tím pod jeho vedením neuspel ani v dvoch kvalifikáciách majstrovstiev sveta. Rojko viedol Slovensko aj pri jeho premiére v Európskej lige, v prvej sezóne v roku 2016 sa prebojoval až do finále a získal striebro, o rok neskôr sa dostal do semifinále, kde neprešiel cez Fínsko. "Je veľmi dôležité rešpektovať kvalitu, možnosti a silu všetkých našich súperov vo všetkých súťažiach. Sme malá volejbalová krajina a máme sklony podceňovať, čo sa deje vo viacerých krajinách. Na rozdiel od trénera Čadu som pracoval už s inou generáciou. Výsledky v kvalifikácii ME považujem za reálne vzhľadom ku konkurencii. Baráže s dvomi silnejšími družstvami boli objektívne nad naše sily," povedal tréner Rojko, ktorý za najlepší zápas pod jeho vedením považuje odvetu baráže kvalifikácie ME 2015 s Azerbajdžanom. "Vyhrali sme 3:0 pred plnou halou v Leviciach. Kvalitou aj vzhľadom na silu súpera to bol najlepší výkon. Takisto si myslím, že hrať finále Európskej ligy bol najväčší úspech ženskej reprezentácie a som presvedčený, že nebol docenený, ale zároveň je vzácny. V tomto roku mala byť sezóna pôvodne iná. Mala mať dve časti s univerziádou a žiaľ dodnes mám z našej neúčasti zmiešané pocity. Potrebovali sme takéto podujatie a v Európskej sme dali možnosť šiestim novým hráčkam, takže semifinále bolo v poriadku," dodal Rojko, ktorý bol predtým trénerom juniorskej reprezentácie, s ktorou obsadil na majstrovstvách Európy 2010 v Srbsku 6. miesto a o rok neskôr na majstrovstvách sveta v Peru 7. miesto.

Slovenské volejbalistky sa v kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy 2019 stretnú so severskými tímami Fínskom, Švédskom a Estónskom. Kvalifikácia sa začne na budúci rok v auguste a skončí sa v januári 2019. Systém kvalifikácie sa oproti posledným rokom zmenil, keď turnaje nahradia zápasy doma - vonku.

Na ME 2019 bude štartovať rekordný počet 24 tímov a záverečné turnaje budú organizovať až štyri krajiny. Šampionát organizujú Turecko (finále), Poľsko, Maďarsko, meno štvrtého organizátora ešte nie je známe, pretože Česká republika napokon organizáciu šampionátu nepotvrdila. Na posledných šiestich majstrovstvách Európy, ktoré sa hrajú každé dva roky, štartovalo po 16 reprezentácií. Miestenku na šampionát o dva roky už má istých 12 tímov. Okrem organizátorov sa na ME 2019 kvalifikovalo aj ďalších osem najlepších reprezentácií z tohtoročného šampionátu v Azerbajdžane a Gruzínsku.

Ženská reprezentácia sa naposledy na ME predstavila v roku 2009. Postup na ďalšie štyri šampionáty im nevyšiel, pričom trikrát stroskotali až v baráži. Cestu na ME 2017 zahatala tímu Mareka Rojka susedná Česká republika. V ženskej kvalifikácii o postup na ME 2019 sa predstaví 20 tímov a v hre je 12 miesteniek. Zo šiestich štvorčlenných skupín postúpia prví dvaja. Slovenky sa predstavia v E-skupine a budú hrať v rovnakých termínoch ako ich krajania. Kvalifikačné boje odštartujú doma so Švédskom, potom sa predstavia vo Fínsku, doma s Estónskom, v Estónsku, doma s Fínskom a napokon vo Švédsku.

Žreb kvalifikácie ME 2019 - ženy:

A-skupina: Belgicko, Izrael, Slovinsko, Island
B-skupina: Chorvátsko, Švajčiarsko, Rakúsko, Albánsko
C-skupina: Ukrajina, Čierna Hora, Grécko, Nórsko
D-skupina: Francúzsko, Portugalsko, Gruzínsko, Dánsko
E-skupina: SLOVENSKO, Fínsko, Estónsko, Švédsko
F-skupina: Rumunsko, Španielsko, Lotyšsko, Bosna a Hercegovina

MAREK ROJKO PRI ŽENSKEJ REPREZENTÁCII:

2014 – 11 zápasov, 5 víťazstiev
2015 – 4 zápasy, 2 víťazstvá
2016 – 28 zápasov, 18 víťazstiev
2017 – 15 zápasov, 7 víťazstiev