Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

Žilina vyškolila Poprad, Nitrania v šlágri porazili Košičanov

Na snímke hráči Banskej Bystrice sa tešia po góle na 2:4, vpravo brankár Zvolena Samuel Baroš v zápase 8. kola hokejovej Tipsport Ligy HKm Zvolen - HC'05 iClinic Banská Bystrica vo Zvolene v piatok 30. septembra 2016. Foto: FOTO TASR – Branislav Račko

Hokejisti Žiliny porazili Poprad vysoko 9:2.

Košice 30. septembra (TASR) - Hokejisti úradujúceho slovenského majstra HK Nitra zvíťazili v šlágri 8. kola Tipsport ligy nad HC Košice 6:4 a bodovo sa dotiahli na lídra tabuľky. V stredoslovenskom derby prehral Zvolen s Banskou Bystricou 5:6.

HKM Zvolen - HC'05 Banská Bystrica 5:6

V prvej tretine mali prevahu bystrickí hokejisti. Domáci sa spoliehali na brejky a mohli ísť do vedenia. V štvrtej minúte sa im totiž naskytlo prečíslenie troch na jedného, no Majdan neprihral a strieľal iba do brankára Košarišťana, ktorý dostal prednosť pred Bacashihuom. Potom mali šance hostia, ale T. Surový sám pred Barošom a ani Bortňák či Róth neskórovali. Podarilo sa to až v šestnástej minúte Hickmottovi pred odkrytou bránkou po peknej kombinácii celého prvého útoku Bystrice. Uplynulo iba 28 sekúnd a Zvolen vyrovnal. Bekhendom sa zblízka presadil Martin Ďaloga. Pred prestávkou sa o slovo opäť prihlásili 'barani'. Ujala sa dobre umiestnená strela Andrisíka z ľavej strany – 1:2.

V strednom dejstve padlo dovedna päť gólov. Najprv vyrovnali domáci po rýchlom prechode do pásma a strele Klhůfka do odkrytej časti Košarišťanovej svätyne. Potom boli mimoriadne produktívni hostia. Lunterovu prihrávku od zadného mantinelu zužitkoval pred Barošom Matuškin. V 28. minúte vystrelil z pravej strany Tamáši a puk si tečoval za vlastného gólmana Valenta. Stav 2:5 v druhej polovici stretnutia zariadili Andrisík, spoza bránky ho našiel Róth a autor druhého gólu Bystrice pohotovo zakončil. Zvolenčania následne ožili a dokázali znížiť. Najprv korigoval Petráš v pokľaku z medzikružia. Potom na opačnej strane vychytal Baroš korčuľou Kafku, aby na 4:5 znížil o pár sekúnd po peknej kombinačnej akcii Majdan.

V úvode tretej tretiny udreli hokejisti spod Urpína. T. Surový našiel pred bránkou nepokrytého Hickmotta a ten sa nemýlil – 4:6. V 47. minúte sa po prvýkrát v zápase vylučovalo, aj to preto, že boli šiesti hostia na ľade. Domáci však odohrali presilovku zle. Následne mali aktivitu 'barani', často strieľali, no taktiež nezvládli ponúknutú početnú výhodu. V nej sa napokon v závere presadil Zvolen, hral bez brankára v šestici proti štyrom a B. Mráz mieril pod hornú žŕdku spomedzi kruhov. Vyrovnať však už 'bryndziari' nestihli.

Povedali po zápase:
Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Pre divákov to bol zaujímavý zápas. Videli veľa gólov a bolo to napínavé až do samého konca. Pre trénerov to bolo samozrejme iné, ale my sme radi, že sme duel napokon dotiahli do víťazného konca. Predsa len derby je derby a víťazstvá sa počítajú. My sme ukázali veľa dobrého smerom dopredu ale aj veľa nedostatkov smerom dozadu. Za stavu 5:2 pre nás si to už jednoducho musíme ustrážiť a dohrať zápas v pokoji. O výhru sme takto bojovali až do posledných sekúnd, no chalani to napokon zvládli a aj preto si berieme odtiaľto tri body.“

Josef Turek, tréner Zvolena: „Bystrica bola lepšia a zaslúžene vyhrala. Musíme si však uvedomiť, že máme zložený mladý tím z hráčov, ktorí ešte vlani hrali za juniorov alebo dorast. Máme teda neskúsený mančaft, niektorí hrajú prvé extraligové zápasy, takže si vážim ako k tomu pristúpili i ako hrali. V závere sme mali power-play, v ktorej sme dali gól a volali sme po ďalšom vyrovnávajúcom. Treba však povedať, že o gól, možno aj o viac bol súper lepší a zaslúžene zvíťazil.“

HKM Zvolen – HC '05 iClinic Banská Bystrica 5:6 (1:2, 2:3, 1:1)

Góly: 16. Martin Ďaloga (Halama, Petráč), 24. Klhůfek (Misenev, B. Mráz), 34. Petráš (Klhůfek, Halama), 35. Majdan (P. Zuzin, Valenta), 59. B. Mráz (Klhůfek, Valenta) – 16. Hickmott (Buc, T. Surový), 19. Andrisík (Matuškin, Mihálik), 27. Matuškin (M. Lunter, Matoušek), 28. Tamáši (Maione, Róth), 33. Andrisík (Róth, Tamáši), 41. Hickmott (T. Surový, Buc). Rozhodovali: T. Orolín, J. Konc – M. Korba, Gajan, vylúčení: 1:2, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2285 divákov

Zostavy:
Zvolen: Baroš – Demiters, Andersons, Valenta, M. Ivan, Habšuda, Dubeň, F. Fekiač, Hataš – Majdan, P. Zuzin, Žilka – Misenev, B. Mráz, Klhůfek – Petráš, Halama, Mart. Ďaloga – Kňazev, Řezač, Kelemen
Banská Bystrica: Košarišťan – Wishart, Maione, I. Ďatelinka, P. Mikuš, Mihálik, Matuškin, Ťavoda – Buc, T. Surový, Hickmott – M. Lunter, Češík, Matoušek - Kafka, Bortňák, Bezúch – Róth, Tamáši, Andrisík

Dukla Trenčín - MHK 32 L. Mikuláš 6:1

Na snímke vľavo brankár Liptovského Mikuláša Karol Križan inkasuje gól, vpravo Peter Ölvecký (Dukla) v zápase 8. kola Tipsport Ligy Dukla Trenčín - MHK 32 Liptovský Mikuláš 30. septembra 2016 v Trenčíne.

Dukla nastúpila na zápas bez zraneného Marcela Hossu. V drese Liptákov sa po zranení po prvý raz objavil skúsený Stümpela. Trenčania sa už tradične snažili do zápasu vstúpiť aktívne, no vedenia sa ujali hostia. V 5. min Bohunický nešťastne tečoval puk pred nepokrytého Róberta Hunu a ten už nemal problém otvoriť skóre do odkrytej bránky. Domáci tím vyrovnal o päť minút. V presilovej hre vystrelil od modrej čiary Kozák a Veilleux šikovne tečoval puk za Križanov chrbát – 1:1. Hostia mohli ísť do vedenia päť minút pred sirénou. Kriška chcel lobom cez polovicu klziska vysunúť do brejkovej situácie z trestnej lavice vracajúceho sa Nádašdiho. Pri puku bol však rýchlejšie domáci gólman. Na opačnej strane M. Novák vysunul Veilleuxa, ale toho vychytal Križan. Záver úvodnej tretiny patril domácim. V 18. min Ölvecký prenechal puk Hlinkovi, ktorý strelou k žrdke poslal Duklu do vedenia. O minútu uzavrel skóre úvodnej tretiny M. Novák strelou z ľavého kruhu, keď mal Križan zakrytý výhľad a nemal veľa šancí na zákrok.

Druhú časť zápasu lepšie zvládli domáci hokejisti. V 22. min Kalináč vyzval k zakončeniu Tybora, ktorý si vychutnal Križana a Dukla viedla trojgólovým rozdielom. O dve minúty L. Novák nedokázal prepasírovať puk za bránkovú čiaru a strelu Veilleuxa Križan zachytil betónmi. V 32. min sa už Rudolf Huna radoval z gólu, no ten po konzultácii s videorozhodcom hlavný rozhodca neuznal, keďže nebolo vidieť, či bol puk celým objemom za bránkovou čiarou. O minútu to mohlo byť na domácej strane ešte veselšie, ale Gašparovič nedokázal využiť samostatný nájazd. Tri minúty pred druhou sirénou Trenčín pridal piaty gól, keď si Ölveckého strelu nešťastne za Križanov chrbát stečovala obrana hostí.

V záverečnej tretine sa už Dukla snažila dôsledne pristupovať k hráčom súpera a nedovoliť Liptákom zakladať nebezpečné protiútoky, čo sa im aj darilo. Naviac boli stále aktívnejší ako Liptovský Mikuláš. Gólovú bodku za zápasom dal v presilovej hre od modrej čiary Kozák, keď prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste.

Miloš Holáň, tréner Trenčína: Od začiatku sme vstúpili do zápasu aktívne, no hostia so šťastím strelili gól. Od toho momentu sme boli lepším, udávali sme tempo zápasu, strelili pekné góly. Využili sme presilovky. Mužstvo v poslednej tretine dobre zareagovalo na zmenu systému. Teší ma, že sme potvrdili tímový výkon z Banskej Bystrice.“

Róbert Spišák, tréner Liptovského Mikuláša: „Zápas sme nezačali zle. Dostali sme sa do vedenia, dokonca pri oslabení sme šli do prečíslenia, no zle sme ho vyriešili. Od toho momentu domáci prevzali iniciatívu a Dukla bola lepšia vo všetkých ukazovateľoch. V závere sme sa snažili skorigovať výsledok, no nepodarilo sa.“

Dukla Trenčín – MHK 32 Liptovský Mikuláš 6:1 (3:1, 2:0, 1:0)

Góly: 10. Veilleux (Kozák, Ölvecký), 18. Hlinka (Ölvecký), 19. M.Novák (L.Novák), 22. Tybor (Kalináč), 38. Ölvecký (Veilleux), 60. Kozák (Drgoň) – 5. Róbert Huna. Rozhodovali: M. Novák - Valo, Výleta, vylúčení: 3:4, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 2039 divákov

Zostavy:
Trenčín: Chábera – Kozák, Drgoň, Holenda, M.Novák, Bohunický, Hatala, Albers, Ryzák – Sojčík, R. Dlouhý, L. Novák – Gašparovič, Kalináč, Tybor – Hlinka, Veilleux, Ölvecký – Briestenský, J. Švec, D. Novák
Liptovský Mikuláš: Križan (41. Nagy) – Mezovský, Bobček, Stehlík, Nádašdi, M. Šiška, Moravčík, D. Kadura, Kadlubiak – Richard Huna, Róbert Huna, Rudolf Huna – Faith, M. Sukel, Kriška – A. Laco, Piatka, Lištiak – Stümpel, Kabáč, Števuliak

HK Nitra - HC Košice 6:4

V šlágri 8. kola Tipsport Ligy medzi privítala druhá Nitra prvé Košice. Oceliarom vyšiel výborne úvod, keď už v 19. sekunde dokázal prestreliť Nagy brankára Valenta. V 4. minúte mohli domáci prehrávať už o dva góly, ale Vargov pokus z bezprostrednej blízkosti zlikvidoval Valent. V 6. minúte našiel z pravého rohu Laliberté Slováka a bolo vyrovnané. Nitrania prebrali iniciatívu, z čoho pramenil druhý gól do siete Habala. V avizovanom vylúčení mal najskôr príležitosť Ordzovenský, ktorého strela tesne minula bránu, ale puk z hokejky Lalibertého už skončil za chrbtom českého gólmana – 2:1.

V úvode druhej tretiny strelili Košičania opäť rýchly gól zásluhou Spilára, ktorý sa natlačil po ľavej strane a namieril pod brvno Valenta. Hneď vzápätí mohol opäť poslať Nitranov do vedenia Kutálek, ale jeho bekhendový blafák zachytil Habal hokejkou. V 23. minúte využili Corgoni presilovú hru zásluhou Ručkaya, ale Nitra sa tešila z vedenia len necelú minútu, pretože presnou strelou vyrovnal na 3:3 Klíma. V 24. minúte poslal Nitru opäť do vedenia Blackwater. V ďalšom priebehu 2. tretiny ubránila Nitra presilovku Košíc o dvoch hráčov. Následne chytil Valent dve výborné príležitosti útočníkov Košíc. Po gólových hodoch sa veľmi dobre rozchytali obaja brankári.

Úvod tretej tretiny sa začal opäť rýchlym gólom, ale tentokrát pre zmenu zvýšila Nitra stav na 5:3. Druhý gól v zápase strelil kanadský útočník Laliberté. V 46. minúte vyrazil strelu Bartánusa domáci gólman len pred seba a Boltun znížil na rozdiel gólu – 5:4. V 54. minúte mal Slovák veľkú príležitosť, ale bránu Habala minul. Následne však ten istý hráč dokázal svoje predošlé zlyhanie napraviť a poslať Nitru do dvojgólového vedenia. Na začiatku 56. minúty Košičania zakombinovali, ale Valentovi pomohla ľavá žŕdka. V závere si Nitra ustrážila vedenie a získala cenné tri body.

Andrej Kmeč, tréner Nitry: "Ja si myslím, že to bol výborný zápas, ktorý sa divákom musel páčiť, aj keď pre trénerov to bolo miestami náročné. Nám nevyšli vstupy do tretín. V prvej tretine sme inkasovali hneď v 19. sekunde gól a v druhej tretine sa to opakovalo. Troška ťažšie sme sa z toho dvíhali, ale ukázali sme veľkú silu v útoku. Samozrejme boli tam chyby v obrannej činnosti, ale všetci chalani odovzdali maximum. Mali sme výborné nasadenie a pohyb a myslím si, že sme zaslúžene vyhrali."

Rostislav Čada, tréner Košíc: "My sme dnes poväčšine zaostávali oproti súperovi najmä v dôraze útočnej aj obrannej činnosti. V dôležitých momentoch sme nedokázali usmerniť puk do poloprázdnej brány súpera. Veľmi nás mrzia dva lacné góly v poslednej tretine, ktoré rozhodli o výsledku zápasu."

HK Nitra - HC Košice 6:4 (2:1, 2:2, 2:1)

Góly: 6. Slovák (Laliberté), 8. Laliberté (Milam, Ordzovenský), 23. Ručkay (Krištof, Kutálek), 24. Blackwater (Slovák), 41. Laliberté (Slovák, Milam), 54. Slovák (Blackwater) - 1. Nagy, 21. Spilar (Suja), 23. Klíma (Bartánus, Bartoš), 46. Boltun (Bartánus). Rozhodoval: Stano, Štefík - J. Tvrdoň, M. Orolin, vylúčení: 5:6, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 3133 divákov

Zostavy:
Nitra: Valent – Ordzovenský, Milam, Mezei, Rais, Versteeg, König, Pupák, Kuzma – Laliberté, Slovák, Blackwater - Kutálek, Krištof, Ručkay - Štefanka, Paukovček, Macík - Piačka, Bajtek, Chalupa
Košice: Habal – Dudáš, Deyl, Šmach, Vašíček, Michalčin, Šedivý – Spilar, Suja, Nagy - Bicek, Boltun, Bartánus - Hričina, Milý, Varga - Klíma, Hruška, Bartoš

MsHK Žilina - HK Poprad 9:2

Domáci, čakajúci už 14 zápasov na výhru nad Popradom, začali svižne a hostí od úvodu pritlačili pred Fernströma. Ten inkasoval už v 121. sekunde, keď ho prekonal spomedzi kruhov Holovič. Vlci boli pri chuti a v 7. min. dostali po tvrdom a krvavom zákroku Cuttinga na Gmittera, po ktorom putoval hosťujúci zadák pod sprchy, výhodu päťminútovej presilovky. Rozbiehali sa v nej síce pomalšie, ale potom prišli v 10. min. v rozpätí 32 sekúnd góly Konečného a Drábeka a hostia si vzali oddychový čas. Kamzíkov upokojil gól v 12. min., ktorý strelil od modrej Kurali a postupne sa osmelili. Pribrzdilo ich však ďalšie ich vylúčenie, ktoré síce vlci nepotrestali, ale chvíľu po ňom sa presadil mladý Ondruš a bolo 4:1. Z gólovo úrodnej tretiny to však nebolo všetko. Konečný 50 sekúnd pred koncom zvýšil na 5:1, aby ešte o 18 sekúnd Lapšanský znížil.

Od druhej tretiny sa do brány kamzíkov postavil Pajpach, no vydržal bez inkasovaného gólu len päť minút, kým ho neprekonal Konečný, ktorý tak zavŕšil svoj hetrik. Vlci sa bavili hokejom a užívali si dostatočný priestor na ľade, a keď v 29. min. pridal ich siedmy presný zásah Matis, nebolo o výhre Žiliny najmenších pochýb. Kamzíci nevystrčili rožky ani v presilovke v 35. min., a proti Tomekovej lapačke neuspel v 38. min. ani Paločko. Domácich tak do kabín vyprevádzal skandovaný potlesk.

Vlci aj v tretej tretine potešili riedko zaplnené hľadisko Tipsport arény gólom, keď na 8:2 zvýšil v 45. min. Švihálek. Domáci sa snažili o dosiahnutie desať gólovej hranice, ale Pajpach bol proti, na druhej strane sa v 50. min. nepresadil proti Tomekovi Bondra. V 54. min. však zvýšil po dorážke na 9:2 svojím prvým gólom v sezóne kapitán Húževka a poltisícka divákov sa opäť začala dožadovať „desiatky“. Napriek veľkej snahe Vlkov sa však desiaty gól domácich nezrodil. Žilina tak na pätnásty pokus zdolala Poprad a prenechala mu poslednú priečku v tabuľke.

Milan Jančuška, tréner Žiliny: „Mali sme dostatok času pripraviť sa na tento šesťbodový zápas a hru Popradu sme si dostatočne rozobrali. Vinou postavenia v tabuľke bol na hráčoch určitý tlak, ale som rád, že sa s tým vyrovnali. Mali sme dobrý pohyb, dobre sme kombinovali, pomohla nám presilovka, kde sme dali dva góly a za stavu 3:0 boli chalani v úplnej pohode. Prejavilo sa to na ich pohybe, hre, korčuľovaní aj osobných súbojoch. Boli sme lepší a zaslúžene sme vyhrali.“

Petr Jonák, tréner Popradu: „Zápas sa nám veľmi nevydaril. Od úvodu sme ťahali za kratší koniec. Súper bol na nás dobre pripravený, vybehol na nás od úvodu a jednoznačne si zaslúžil víťazstvo. Prvý gól, päťminútová presilovka a prvá presilovka rozhodli o zápase. Chlapci sa ešte pokúsili ešte zabojovať, ale tretia tretina sa už len dohrávala."

MsHK DOXXbet Žilina – HK Poprad 9:2 (5:2, 2:0, 2:0)

Góly: 3. Holovič (Konečný, Drábek), 10. Konečný (Brejčák, Stupka), 10. Drábek (Húževka), 16. Ondruš (Stupka), 20. Konečný (Holovič), 26. Konečný (Stupka), 29. Matis (Hovorka, Gutwald), 45. Švihálek, 54. Húževka (Gutwald) – 12. Kurali (Lichanec, Müller), 20. Lapšanský (Lichanec). Rozhodovali: Valach, Baluška – Stanzel, Kacej, vylúčení: 3:2, navyše: Cutting (Poprad) 5+DKZ za vrazenie na mantinel, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, striedanie: 21. Pajpach za Fernströma, 459 divákov

Zostavy:

Žilina: Tomek – Kříž, Den. Rehák, Brejčák, Čerenok, Drábek, Macejko, Gutwald, Prokop – Handlovský, Hovorka, Matis - T. Sýkora, Húževka, Švihálek – Konečný, Holovič, Stupka – Rogoň, Ondruš, Gmitter
Poprad: Fernström (21. Pajpach) – Dinda, Fabian, Cutting, Kurali, Potechin, Pokovič, D. Šterbák – Kroták, Zagrapan, Paločko – Lapšanský, Müller, Lichanec – D. Bondra, Troliga, Tibenský – Výhonský, Ježek, Danielčák

MHC Martin - HC Nové Zámky 3:0

Súboj susedov z tabuľky nepriniesol v prvom dejstve veľa hokejovej krásy. Obrany na oboch stranách prevyšovali útoky a tak sa hralo takmer bez šancí. Šimko sa vyznamenal už v 2. minúte, keď chytil Dírerovú dorážku, Dzubina musel vyriešiť len niekoľko pokusov z diaľky.

Druhé dejstvo začali obe mužstvá lepšie. Už v 21. minúte musel Šimko zasiahnuť po pokuse Bílka, o minútu neskôr z dobrej pozície trafil Hvila len dobre postaveného Dzubinu. Skóre stretnutia otvoril v 26. minúte martinský Rzavský po prieniku z ľavého krídla, keď ho obrana hostí pustila až pred brankára. V 28. minúte dobre vystrelil Paulovič, ale martinský brankár bol na mieste. Aj v ďalších minútach to bol boj o každý puk, ale pekné kombinačné akcie naďalej chýbali. V 37. minúte sa hostia pri hre 4:4 po strele Tabačka, len s vypätím všetkých síl ubránili. O minútu neskôr dobre postavený Saarinen mieril len vedľa.

Tretie dejstvo malo najlepšiu úroveň. V 46. minúte prepásol veľkú šancu Koyš, keď korčuľoval sám na Šimka. Na druhej strane Brabenec prestrelil a o chvíľu jeho tutovku chytil Dzubina. Hostia boli v týchto fázach nebezpečnejší, v 49. minúte stroskotal Hvila na Dzubinovi. Nedáš-dostaneš sa potvrdilo aj tentokrát. Z protiútoku prekonal Šimka umiestnenou strelou Pokričák. Domáci sa potom sústredili na pozorné bránenie a hostia nenašli recept na jej prekonanie. Presadiť sa im nepodarilo ani počas 54 sekundovej hry bez brankára. Naopak, z protiútoku definitívne o víťazstve martinských hokejistov rozhodol Bílek gólom do prázdnej bránky a Dzubina si prvýkrát v sezóne udržal čisté konto.

Pavol Paukovček, tréner Martina: "Nastúpili sme v oklieštenej zostave bez štyroch zranených hráčov. Na súpera sme sa zodpovedne pripravili a podali sme bojovný výkon. Chcem sa poďakovať všetkým hráčom, ktorí zahrali na hranici svojich možností. V dôležitých momentoch nás podržal brankár Dzubina. Kým súper gól nedal, my sme strelili tri a tak sa tešíme z cenného víťazstva."

Ivan Černý, tréner Nových Zámkov: " Bol to vyrovnaný zápas, obe mužstvá hrali s nasadením. Chlapcom nemôžem vyčítať málo snahy, bojovnosti a nasadenia. Hokej je však o chybách. Súper naše potrestal. My sme bohužiaľ v tomto smere neboli úspešní. Bez gólu sa nedá vyhrať a preto je výsledok taký, aký je. Sme sklamaní, chceli sme v Martine bodovať. Mrzí nás, že sa nám zranil obranca Čížek."

MHC Martin - HC Nové Zámky 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Góly: 26. Rzavský (Jurášek), 50. Pokrivčák, 60. Bílek (Koyš). Rozhodovali: Snášel - M. Smrek, Synek, vylúčení: 4:6, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 1700 divákov

Zostavy:
MHC Martin: Dzubina – Tabaček, Brňák, Pacalaj, Rantanen, Leško, Pulli, Rusina, Fabian – Bílek, Heizer, Koyš – Pokrivčák, Surovka, Dírer – Rzavský, Jurášek, Ambroz – Nemček, Poliaček

HC Nové Zámky: Šimko – Sandgrén, Čížek, Mäkinen, Cardwell, Ďurčo, Chovan, Maier, Štindl – Fábry, M. Hudec, Hvila – Semorád, Brabenec, Saarinen - Paulovič, Čaládi, Lelkéš – Tábi, Hegyi, Sucharda