< sekcia Šport

ZOH: Hirscher vyhral obrovský slalom, Andreas Žampa vypadol v 2. kole

Marcel Hirscher Foto: TASR/AP

Striebro si vybojoval Nór Henrik Kristoffersen, bronz si odnesie domov Francúz Alexis Pinturault.

Pjongčang 18. februára (TASR) - Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher získal druhú zlatú medailu na ZOH v Pjongčangu, keď po kombinácii vyhral aj nedeľňajší obrovský slalom. Preteky v Alpskom centre Jangpchjong zvládol za 2:18,04 min. Striebro si najrýchlejšou jazdou v 2. kole vybojoval Nór Henrik Kristoffersen (+1,27 s), bronz si odnesie domov Francúz Alexis Pinturault (+1:31).

Slovenský reprezentant Andreas Žampa po sľubnom 18. mieste v 1. kole svoju druhú jazdu nedokončil. Jeho brat Adam figuroval na 25. pozícii s odstupom 3,82 sekundy na víťaza. Ďalší Slovák Matej Falat sa zaradil na 50. priečku (+16,74 s).

Dvadsaťosemročný Hirscher si utvoril výbornú pozíciu na triumf už v prvom kole, keď zajazdil najlepší čas a druhému Pinturaultovi nadelil 0,63 s. V druhom kole bol od neho rýchlejší o štyri stotiny len Kristoffersen. "Určite to nebolo ľahké. Na štarte som trochu pokazil, v línii som urobil niekoľko chýb. No potom som pritlačil a bolo to všetko alebo nič. Trať sa už spomaľovala, takže zobralo veľa síl udržať tempo. Dúfam, že mi zostanú sily na slalom," citovala agentúra APA víťaza.

Striebornému Nórovi nevyšla úvodná jazda, keď obsadil až desiatu priečku s mankom 1,31 s na Hirschera, no v druhej predviedol vynikajúci výkon a nakoniec si vybojoval druhú najcennejšiu medailu. Nezdolal ho ani Pinturault, ktorý sa zosunul z druhej na tretiu pozíciu. "Je to pre mňa najmilšie druhé miesto. Marcel je momentálne v obrovskom slalome neporaziteľný. My ostatní sme bojovali o striebro a bronz. Som veľmi spokojný. Prvé kolo nebolo pre mňa dobré. Už sa teším na slalom," uviedol Nór. "Tlačil som do toho veľa, preto som urobil toľko chýb. Ale aj preto som na pódiu. Gratulujem Marcelovi, zaslúžil si to. Je veľkým favoritom aj v slalome. Ja chcem ďalšiu medailu," vyjadril sa Francúz.

Andreas Žampa vyrazil na trať s cieľom ešte si zlepšiť svoju 18. priečku po 1. kole. Útočil na čas vtedy vedúceho Američana Ryana Cochrana-Siegleho, no svoju agresívnu jazdu nedokončil. Cochran-Siegle skončil na 11. mieste. "Možno mi to trochu ušlo v hlave, čiže mentálne som to nezvládol viac ako z fyzickej stránky. Momentálne to až tak nebolí, ale časom možno bude viac mrzieť, že som nedokončil. Momentálne prevláda u mňa viac spokojnosti z toho, čo som predviedol v hornej časti, ako sklamanie z tej spodnej," uviedol Andreas v cieľových priestoroch. Starší brat Adam sa po kombinácii opäť dostal v olympijskej súťaži do najlepšej tridsiatky: "Mám skvelý pocit zo svojej jazdy od druhého medzičasu až do cieľa. Hore som to trocha pridržal cez prvú vlnu a hodilo ma to na vnútornú lyžu. Niečo som tam stratil, ale záver bol perfektný. Ukázalo sa, že sa jazdí na neuveriteľné stotinky. Také je lyžovanie mužov, jazdí sa naplno. Viac ma mrzí 'Andyho' vypadnutie," povedal Adam Žampa, ktorý v druhom kole zajazdil 13. najlepší čas.

Obhajca zlata zo Soči Ted Ligety z USA skončil 15.: "Ja som išiel príliš opatrne na to, ako tu bolo treba. Nemal som deň, nevyšla mi ani jedna jazda."

Výsledky:

1. Marcel Hirscher (Rak.) 2:18,04 min (1:08,27+1:09,77)
2. Henrik Kristoffersen (Nór.) +1,27 s (1:09,58+1:09,73)
3. Alexis Pinturault (Fr.) +1,31 (1:08,90+1:10,45)
4. Žan Kranjec (Slovin.) +1,73
5. Thomas Fanara (Fr.) +1,79
6. Victor Muffat-Jeandet (Fr.) +1,81
7. Mathieu Faivre (Fr.) +1,95
8. Leif Kristian Nestvold-Haugen (Nór.) +2,19
9. Loic Meillard (Švaj.) +2,41
10. Matts Olsson (Švéd.) +2,66
... 25. Adam ŽAMPA +3,82 (1:11,40+1:10,46)
50. Matej FALAT +16,74 s (1:14,99+1:19,79)
Andreas ŽAMPA nedokončil 2. kolo


vyslaní redaktori TASR ak a ph

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.