Šport

Pozornosť v lyžovaní na Ligetyho, Gantnerová vníma i sestry Schildové

TASR, 6. februára 2014 14:50

Šéfka slovenskej lyžiarskej asociácie Janka Gantnerová je zároveň vedúca celej výpravy na ZOH v Soči.

Soči 6. februára (TASR) - Alpské lyžovanie rozprestiera svoj program tradične počas celej zimnej olympiády a tak to nemôže byť ináč ani na hrách Soči 2014. V prvý a v záverečný deň už síce bude chýbať, ale na druhej strane časť pretekárov odvetvia registruje svoje výkony už dva dni pred oficiálnym otvorením hier. V zjazde sa idú tri merané tréningy v oboch kategóriách. Kráľovskou súťažou mužov aj odštartujú zápolenia na bielych svahoch Červenej Poľany, v nedeľu 9. februára.

Harmonogram zjazdového lyžovania je naozaj nevyspytateľná vec, najmä ak ide o vrcholné podujatie. Ale za normálnych okolností by mali najzaujímavejšie momenty z hľadiska slovenskej účasti mohli prísť na konci. Rýchlostné disciplíny sú vopred odsúdené na štatistické parametre, keďže našinec nemá prístup ku kvalitnému tréningu. Zjazd a ani super-G nie sú disciplíny, v ktorých by sa masívne vypadávalo, takže prenikavý slovenský výsledok by bol extratriednou senzáciou. Iné to je so superkombináciou, ktorá sa s kĺzavým programom prelína. Adam Žampa a Jana Gantnerová sú mená pretekárov, ktorí by za určitých okolností mohli využiť špecifiká disciplíny alpskej všestrannosti - na prienik do prvej pätnástky, so šťastím aj do desiatky.

V utorok 18. februára je deň plánovaného štartu točivej časti zjazdárskeho harmonogramu. Lenže hoci oproti predchádzajúcim zimným olympiádam môže Slovensko naplno využiť 4-členné národné kvóty, chýba mu, priam zúfalo Veronika Velez-Zuzulová. Niet zraneného kolena, elitná svetová slalomárka by popri biatlonistke Anastasii Kuzminovej bola bývala najväčším medailovým želiezkom ohni celej výpravy. Na vrcholoch sa jej doteraz nedarilo, ale práve preto a na vrchole svojej lyžiarskej zrelosti chcela dobyť olympijský kov.

Takto ju má v slalome "suplovať" jej iba 18-ročná kamarátka Petra Vlhová, lenže jej prípravu na Soči tiež narušilo zranenie. A tak sa zrejme najviac čaká od už skúsenejšieho Adama Žampu, ktorý svoje možnosti naznačil v oboch technických disciplínach, hoci v tejto sezóne výraznejší progres nenaznačil. Ale olympijské svahy majú svoje zákonitosti, podobne ako svahy MS a on pred rokom v Schladmingu zdolal v 2. kole všetkých - aj fenomenálneho Rakúšana Marcela Hirschera. Navyše vzhľadom na národné kvóty sa posunie v štartovej listine na výhodnejšiu pozíciu, keďže v Soči neštartujú renkingovo lepšie postavení traja Rakúšania, Švéd, či Talian. Treba brať do úvahy, že favoriti idú medzi hustými bránkami "hop alebo trop" a tak to niektorí určite nezvládnu...

Šéfka slovenskej lyžiarskej asociácie Janka Gantnerová je zároveň vedúca celej výpravy na ZOH v Soči, takže zodpovedá za úplne všetko. Úspešná olympionička z federálnych čias (5. miesto v zjazde 1984) sa však netají slabosťou pre svoje odvetvie a o všetkom podstatnom v alpskom parku Rosa Chutor je informovaná. "Trate pre zjazdové lyžovanie sú náročné, ľadové a technické, čiže by to nemala byť otázka materiálu. Dúfam, že sa nezmenia podmienky, hoci na pondelok práve hlásia zmenu počasia. Dôležité je, aby nám nenasnežilo, v takom prípade by to bolo fajn," zdôraznila pre TASR.

Práve vo štvrtok po troch pretekárkach prerušili tréning na zjazd žien a keďže mali problémy so záverečným skokom, museli nájazd naň "zrezať. Po znovuspustení odporučili všetkým lyžiarkam v závere tempo zvoľniť. "Z našich tréningy absolvujú Jana Gantnerová, Kristína Saalová, Martin Bendík, Matej Falat a Adam Žampa. Uvidí sa, kto pôjde aj v špeciálnom zjazde, alebo len do superkombinácie. Predsa je riziko zranenia a aj únavy a zbytočné je to robiť nasilu. Celkovo verím, že sa niekomu podarí presadiť sa v takej nabitej konkurencii. Je mi ľúto, že v kolektíve nemáme našu najlepšiu zjazdárku. Veronika Velez-Zuzulová nám určite bude na diaľku držať palce. Jej neúčasť nám značne znížila vyhliadky na veľký úspech, ale verím, že Adam Žampa a Jana Gantnerová by sa mohli pohybovať medzi desiatym a dvadsiatym miestom, čo by bolo výborné. Krst ohňom absolvuje mladá Petra Vlhová a som rada, že najprv pôjde obrovský slalom, aby jej hlavná disciplína, teda slalom, nebol na takomto veľkom podujatí pre ňu šokom."

Na bielych svahoch Červenej Poľany v alpskom centre Ružová osada (Rosa Chutor) bude chýbať obhajkyňa zlata v zjazde, Američanka Lindsey Vonnová. V ostatných štyroch súťažiach by sa mohli až na jeden prípad úplne štandardne zrodiť tie isté zlaté medailistky. U mužov je to opačne - nechýba nikto z obhajcov, ale až na Aksela Lunda Svindala nemá nikto z nich formu na medailu. Naopak, Nór by mohol, ako na každom vrchole, za optimálnej konštelácie pomýšľať aj na štyri tituly. Okrem slalomu, kde sa čaká, či Rakúšan Marcel Hirscher pridá k zlatu z MS aj rovnaký kov zo ZOH.

"Myslím si, že Ligety bude pokračovať v tom, čo predvádza. Svindal má svoje momenty, ale neviem predpovedať, ako to tu absolvuje. Hirscher bude dobrý, ale pri jeho riskantnej jazde to je vabank. A aby nás napríklad neprekvapili sestry Schildové na jednej bedni so stupňami víťaziek...," naznačila svojich favoritov Gantnerová.

Dejisko: Alpské centrum Roza Chutor (Ružová osada)

Kapacita: 7500

Medailisti z predchádzajúcich ZOH 2010:
ženy:

zjazd: 1. Lindsey Vonnová, 2. Julia Mancusová (obe USA), 3. Elisabeth Görglová (Rak.)
superkombinácia: 1. Maria Rieschová (Nem.), 2. Julia Mancusová (USA), 3. Anja Pärson (Švéd.)
super-G: 1. Andrea Fischbacherová (Rak.), 2. Tina Mazeová (Slovin.), 3. Lindsey Vonnová (USA)
obrovský slalom: 1. Elizabeth Görglová (Rak.), 2. Taina Bariozová (Fr.), 3. Kathrin Zettelová (Rak.)
slalom: 1. Maria Rieschová (Nem.), 2. Marlies Schildová (Rak.), 3. Šárka Záhrobská (ČR)

muži:
zjazd: 1. Didier Defago (Švaj.), 2. Aksel Lund Svindal (Nór.), 3. Bode Miller (USA)
superkombinácia: 1. Bode Miller (USA), 2. Ivica Kostelič (Chorv.), 3. Silvan Zurbriggen (Švaj.)
super-G: 1. Aksel Lund Svindal (Nór.), 2. Bode Miller, 3. Andrew Weibrecht (obaja USA)
obrovský slalom: 1. Carlo Janka (Švaj.), Kjetil Jansrud, 3. Aksel Lund Svindal (obaja Nór.),
slalom: 1. Giuliano Razzoli (Tal.), 2. Ivica Kostelič (Chorv.), 3. Andre Myhrer (Švéd.)
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 13:24

Slovenskí hokejisti nabrali kurz Petrohrad,zaberať začnú až vo štvrtok
Do lietadla nasadla kompletná 25-členná hráčska výprava s tromi brankármi, ôsmimi obrancami a 14 útočníkmi. audio

sk
dnes 13:00

Bývalý rozhodca Marko si prevzal ocenenie UEFA
Ocenenie môžu získať len ľudia, ktorí v niektorej komisii UEFA pracujú minimálne dvanásť rokov.

sk
dnes 12:57

Renzi navrhne, aby Ranieri získal vyznamenanie od prezidenta Talianska
Talianska hlava štátu Sergio Mattarella každoročne oceňuje približne tucet ľudí za významný prínos krajine.

sk

Najčítanejšie Šport

TERAZ výsledky zápasov

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac