< sekcia Šport

V Pjongčangu budú chýbať Ahn, Usťugov aj Šipulin

Ruský biatlonista Anton Šipulin, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Viceprezident Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov potvrdil, že trio chýba medzi športovcami, ktorí sa môžu predstaviť na olympiáde.

Moskva 23. januára (TASR) - Šesťnásobný olympijský šampión v šortreku Viktor Ahn, bežec na lyžiach Sergej Usťugov či biatlonista Anton Šipulin sú na zozname ruských športovcov, ktorým Medzinárodný olympijský výbor (MOV) neumožnil v súvislosti s rozsiahlym dopingovým škandálom štartovať na ZOH v Pjongčangu.

Viceprezident Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov potvrdil, že trio chýba medzi športovcami, ktorí sa môžu predstaviť na olympiáde. Zároveň požiadal MOV o vysvetlenie, prečo neboli do zoznamu zahrnutí. "Nikdy neboli súčasťou žiadnej dopingovej kauzy a všetky vzorky, ktoré im odobrali počas kariéry, dokazujú, že sú čistí. Žiaľ, ich mená chýbajú medzi potenciálnymi účastníkmi Hier," citovala Pozdňakova agentúra AP.

Ahn získal pre Kórejskú republiku na ZOH 2006 v Turíne tri zlaté medaily ako Ahn Hyun-soo, následne zmenil občianstvo a začal reprezentovať Rusko, v ktorého drese vybojoval ďalšie tri zlaté kovy na ZOH 2014 v Soči.

Pre dopingové podvody v Soči sa ruský tím nemôže predstaviť v Pjongčangu, "čistí" ruskí športovci však môžu bojovať o olympijské medaily ako nezávislí. Komisia MOV minulý týždeň zúžila pôvodný ruský zoznam z 500 ľudí na 389, mená ani dôvod ich vyradenia ale neuviedla.

Podľa ruských funkcionárov sú medzi vyradenými aj majstri sveta v rýchlokorčuľovaní Pavel Kuližnikov a Denis Juskov, ktorí majú za sebou dopingový trest. Na ZOH nedostanú pozvánku ani krasokorčuliari Ksenia Stolbovová a Ivan Bukin, medailisti z tohtoročných ME. Stolbovová získala v Moskve striebro v kategórii športových dvojíc, Bukin si odniesol bronz v súťaži tanečných párov. Ruský krasokorčuliarsky zväz označil rozhodnutie za absurdné a obvinil MOV, že sa snaží vyprovokovať Rusko k bojkotu olympiády.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.