< sekcia Šport

FOTO: Zomrela známa česká tenistka, víťazka Wimbledonu

Bývalá profesionálna česká tenistka Jana Novotná. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Novotná vyhrala počas aktívnej kariéry 24 turnajov WTA vo dvojhre, ďalších 76 pridala vo štvorhre.

Bratislava 20. novembra (teraz.sk) -Vo veku 49 rokov zomrela bývalá česká tenistka Jana Novotná. Wimbledonská šampiónka z roku 1998 podľahla ťažkej chorobe.

Informovali o tom portál bbc.com a české médiá. Novotná vyhrala 24 turnajov WTA vo dvojhre, ďalších 76 pridala vo štvorhre. V roku 1997 triumfovala na šampionáte WTA Tour. Na OH 1996 v Atlante získala v singli bronzovú medailu, v debli vybojovala dve striebra po boku Heleny Sukovej.Vo štvorhre získala tucet grandslamových titulov a bola svetovou jednotkou.
Na archívnej snímke zo 17. novembra 1996 česká tenistka Jana Novotná sa usmieva s trofejou po jej výhre na tenisových majstrovstvách v americkom meste Villanova. Vo veku 49 rokov zomrela v pondelok 20. novembra 2017 bývalá česká tenistka Jana Novotná. Wimbledonská šampiónka z roku 1998 podľahla ťažkej chorobe.
Foto: TASR/AP

Novotná v rokoch 1993 a 1997 neuspela vo wimbledonskom finále, v júli 1998 však na posvätnej tráve dosiahla najväčší úspech v kariére po triumfe nad Francúzkou Nathalie Tauziatovou. Svojim štýlom podanie -volej si získala priazeň fanúšikov po celom svete.

Správa o úmrtí Novotnej zasiahla aj bývalú slovenskú tenistku Karinu Cílekovú Habšudovú. "Jana bola jedna férová hráčka. Moje prvé spomienky na ňu sa viažu k roku 1991, keď som vyhrala juniorskú štvorhru na US Open. Podala mi ruku a zablahoželala mi k titulu. Vždy som mala pocit, že ma rešpektuje, boli sme spolu párkrát aj na večeri. Keď v roku 1993 prehrala wimbledonské finále so Steffi Grafovou a počas slávnostného ceremoniálu sa rozplakala, hovorila sme si, že ak existuje tenisová spravodlivosť, raz tento slávny turnaj vyhrá. Stretli sme sa vo vzájomných dueloch štyrikrát a vždy ma zdolala. Na jej štýl hry podanie-volej sa ťažko hľadal recept, nedovolila mi dostať sa do rytmu," povedala pre TASR Cíleková-Habšudová.
Na archívnej snímke zo 6. septembra 2007 česká tenistka Jana Novotná reaguje v zápase proti Američanke Martine Navrátilovej na grandslamovom tenisovom turnaji US Open New Yorku.
Foto: TASR/AP

Na odchod tenisovej legendy reagovali aj predstavitelia WTA. "Jana bola veľkou inšpiráciou na kurte i mimo neho pre každého, kto ju osobne poznal. Jej hviezda bude navždy žiariť na ženskom tenisovom nebi. Naše myšlienky teraz smerujú k jej rodine," povedal pre bbc.com na margo bývalej svetovej dvojky výkonný šéf WTA Steve Simon. V roku 2005 Novotnú uviedli do Medzinárodnej siene slávy ITF.
Na archívnej snímke z 5. júla 1997 česká tenistka Jana Novotná odvracia loptičku Švajčiarke Martine Hingisovej vo finále grandslamového tenisového turnaja Wimbledon v Londýne.
Foto: TASR/AP


Správa o Novotnej smrti šokovala aj bývalú americkú tenistku a šéfku WTA Pam Shriverovú. "Nemôžem uveriť tomu, že odišla v takom mladom veku. Jana bola milý človek, bola to výborná športovkyňa. Bola veľmi súťaživá, jej úsmev zostane navždy mladý," uviedla Shriverová prostredníctvom twitteru.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.