< sekcia Šport

VIDEO: Paralympionici SR sú už doma, Farkašová: Pocity sú skvelé

Na snímke zľava lyžiarka Henrieta Farkašová a jej navádzačka Natália Šubrtová počas privítania slovenskej výpravy zo zimných paralympijských hier 2018 v juhokórejskom Pjongčangu. V Bratislave 20. marca 2018. Foto: TASR/Marko Erd

Najúspešnejšia športovkyňa bola Henrieta Farkašová, ktorá spolu s navádzačkou Natáliou Šubrtovou získala štyri zlaté a jednu striebornú medailu v alpskom lyžovaní v súťaži zrakovo znevýhodnených.

Bratislava 20. marca (TASR) - Výprava slovenských paralympionikov sa vrátila z hier zimnej olympiády s jedenástimi medailami, pričom šesť z nich bolo zo zlatého kovu. K nim pridali štyri strieborné a jednu bronzovú. Prezident Slovenského paralympijského výboru (SPV) Ján Riapoš dúfal v kútiku duše so ziskom desiatich.

Najúspešnejšia športovkyňa bola Henrieta Farkašová, ktorá spolu s navádzačkou Natáliou Šubrtovou získala štyri zlaté a jednu striebornú medailu v alpskom lyžovaní v súťaži zrakovo znevýhodnených. Stala sa tak najväčšou hviezdou zimných paralympijských hier."Pocity sú pozitívne. Mám radosť z toho, čo som dosiahla, veď som sa stala najúspešnejšou športovkyňou na hrách. Budem na ne spomínať len v dobrom," povedala Farkašová pre TASR v utorok tesne po príchode z dejiska. "Dobre som sa rozbehla v zjazde, výkon v Super G bol ešte lepší. Užívala som si každú chvíľu na trati. Potom prišla dráma v druhom kole kombinačného slalomu, keď som sa ledva zmestila do bránky, ale našťastie s dobrým koncom. Vyšiel mi aj obrák, no prišlo sklamanie v slalome, v ktorom som nepodala výkon, aký som si predstavovala. Ale napriek tomu som veľmi spokojná."Farkašová triumfovala v zjazde, v kombinácii, v obrovskom slalome i super G. V slalome pridala striebro. "Najťažšie bolo odseparovať disciplíny a pripraviť sa na každú špeciálne. Museli sme to brať krok po kroku, pretože človek má nejaké očakávania a ciele a keď dovolí hlave, aby sa premotivoval, mohlo to mať negatívny dosah. Ale nám sa to podarilo zvládnuť. Najhoršie sme asi zvládali samotnú cestu do Pjongčangu," uviedla navádzačka Natália Šubrtová.Spokojný s výkonom športovcov bol aj prezident SPV Ján Riapoš. "Môj základný cieľ bol, aby sme na hrách urobili maximum a aby sme sa zdraví vrátili domov. Okrem toho športovci pribalili jedenásť medailí, čo je skvelé a som teda maximálne spokojný, veď sme malá krajina," uviedol Riapoš pre TASR a dodal: "Môj odhad bol zisk desiatich medailí. Som rád, že sa to podarilo o tú jednu medailu prekročiť. Skončili sme v hodnotení krajín v zjazdovom lyžovaní na prvom mieste, máme najúspešnejšieho športovca ZPH a celkovo sme skončili na siedmom mieste v hodnotení krajín. To je niečo, čo sa bude v budúcnosti ťažko prekonávať."

O ďalšie kovy sa pre Slovensko postarali tiež zrakovo znevýhodnení lyžiari. Jakub Krako s navádzačom Branislavom Brozmanom získali jednu zlatú a tri strieborné medaily. Bilanciu doplnili Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom, ktorí pridali zlato a bronz. "Pre mňa to boli najemotívnejšie hry, ktoré som zažil. Je jedno, či mám na krku zlato, alebo striebro, je to niečo skvelé," poznamenal Krako.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.