< sekcia Tipsport Liga

Tipsport liga: Nitrania zdolali na domácom ľade Poprad

Brankár Popradu Matheu Corbeil (vľavo) a Tibor Kutálek z Nitry v zápase 26. kola hokejovej Tipsport ligy medzi HK Nitra - HK Poprad 8. decembra 2017 v Nitre. Foto: FOTO TASR - Henrich Mišovič

Pozrite si aktuálne výsledky Tipsport ligy.

Nitra 8. decembra (TASR) - Nitra zdolala v v 26. kole našej najvyššej hokejovej súťaže svojho súpera 3:1.

HK Nitra – HK Poprad 3:1

HK Nitra – HK Poprad 3:1 (1:1, 2:0, 0:0)

Góly: 10. Slovák (Blackwater, Mezei), 28. Ordzovenský (Slovák, Rais), 30. Blackwater (Milam, Ordzovenský) - 17. Lichanec. Rozhodovali: Baluška, Jonák – Výleta, Synek, vylúčení: 4:5, navyše: Abdul (Poprad) OT DKZ za napadnutie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2467 divákov

Nitra: Lawson (22. M. Laco) – Mezei, Rais, Ordzovenský, Milam, Rýgl, Versteeg, Korím, Mich. Pupák – Paulovič, Krištof, T. Mikúš – Macík, Slovák, Blackwater – Csányi, Šiška, Kutálek – Fominych, Šille, Mir. Pupák

Poprad: Corbeil – D. Brejčák, McDowell, Jáchym, P. König, Česánek, Davydov, Ježek, Dinda – Štrauch, Mlynarovič, Svitana – Buc, Lichanec, Abdul – Paločko, Vartovník, D. Bondra – Hvila, Heizer, Rapáč

Hneď v prvej minúte mal veľkú príležitosť hosťujúci Jáchym, ale Lawson zasiahol vyrážačkou. V 4. minúte predviedol kolotoč v útočnom pásme Paulovič, no Corbeil bol pozorný. Prvý gól v zápase prišiel v početnej výhode o dvoch hráčov. Peknú kombináciu Nitry na jeden dotyk gólovo zakončil v 10. minúte Slovák – 1:0. V 17. minúte spravili domáci chybu pri rozohrávke a tú využil Lichanec – 1:1.

Úvod druhej tretiny poznačil incident za nitrianskou bránou, keď Abdul nepríjemne trafil domáceho brankára Lawsona a pre oboch sa zápas skončil. Nitrania dlho dobýjali Corbeilovu bránu a nevyužili viacero veľkých príležitostí, až ku koncu presilovej hry dostal puk medzi kruhy obranca Ordzovenský a prestrelil Corbeila – 2:1. V 30. minúte nahodil puk smerom na bránu Milam a pred Corbeilom ho ešte tečoval Blackwater – 3:1.

Hostia museli do tretej tretiny vrhnúť všetko a zlepšiť sa v ofenzívnej činnosti. V 45. minúte mohol poslať Nitranov do trojgólového vedenia Šille, ale v dobrej príležitosti zlyhal. "Kamzíkom" čas utekal veľmi rýchlo a nedokázali vážnejšie ohroziť brankára Laca. V 57. minúte mohol dostať Poprad späť do zápasu Svitana, ale Laco jeho strelu koncom hokejky vyrazil na ochrannú sieť. Zápas bol veľmi vyhecovaný, domáci Blackwater vyzýval na bitku Bondru, ale ten radšej z boja cúvol, ale nie na dlho. Ihneď, ako obaja hráči opustili trestnú lavicu, boli znovu "v sebe", Blackwater položil svojho soka na lopatky a zavŕšil v zápase hetrik Gordieho Howa. V zápase išlo o posledný vzrušujúci moment a Nitrania si výhru postrážili.

Andrej Kmeč, tréner Nitry: „Bol to určite zaujímavý zápas, myslím si, že sme dominovali. Presilové hry, ktoré sme dostali, boli zaslúžené a myslím si, že ich mohlo byť aj viac. Pre nás sú podstatné tri body. Keby sme chceli do detailov tento zápas rozoberať, tak by tlačovka trvala možno hodinu a pol a nikdy nedospejeme k zhode. Sú to dva rôzne pohľady, ale niektoré veci tam boli zarážajúce.“

Marcel Ozimák, tréner Popradu: „Z jednej strany musím pochváliť chlapcov, že sa bili až do konca o výsledok. Nedá mi však, aby som nepovedal tri veci, ktoré ovplyvnili tento zápas. Ja verím, že Lawson sa dostane z toho brutálneho zákroku, ktorý na neho bol a nebude Nitre chýbať viac ako mesiac. Druhý faktor, ktorý ovplyvnil zápas, bol kontakt s Corbeilom a z toho pramenil gól. Žiaľ, od rozhodcov sme dostali vyjadrenie, že gól neuznal videorozhodca a nie oni. Tretiu vec, ktorú chcem za seba povedať je, že bola tam situácia, kedy Ježek korčuľoval smerom do brány a chcel dorážať puk a bol na jednej nohe. Domáci hráči ho natlačili na brankára, takže to si treba celé pozrieť ešte raz. Mňa by nikdy nenapadlo atakovať brankára. Ja mám nejakú etiku trénera. To môže napadnúť iba človeka, ktorý s takým obvinením prišiel. Súperovi gratulujem a ideme do ďalších bojov.“

HK Dukla Trenčín - HKM Zvolen 3:4 pp

HK Dukla Trenčín - HKM Zvolen 3:4 pp (1:0, 0:2, 2:1 – 0:1)

Góly: 8. Varga (Dlouhý, Holenda), 46. Varga (Cebák, Hossa), 55. Ölvecký (Bezúch, Bohunický) – 23. L. Jurík, 37. Šišovský (M. Chovan), 53. Kytnár (tr. str.), 64. J. Kováčik (M. Chovan). Rozhodovali: Bejček, Mrkva – Špur, Šefčík, vylúčení: 7:6, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 2877 divákov

Trenčín: Valent – Starosta, Romančík, Cebák, Themár, Holenda, Bohunický, Pač – Bezúch, Ölvecký, Radivojevič – T. Varga, Sojčík, Hossa – Gašparovič, Dlouhý, Mikula – D. Hudec, J. Pardavý ml., J. Švec – O. Okuliar

Zvolen: M. Šimko – Ross, Drgoň, J. Kováčik, T. Bokroš, Wharton, Hraško, Andersons, Ťavoda – Obdržálek, Steen, Coffman – M. Chovan, Kytnár, P. Šišovský – Matis, L. Jurík, T. Török – M. Ďaloga, V. Fekiač, Síkela

Slávnostné vhadzovanie pri spomienke na tri jubileá trenčianskej Dukly vhodil Július Šupler. Trenčania nastúpili na šláger kola proti rozbehnutému Zvolenu v zelených retrodresoch a začali aktívne. V 5. min sa traja rútili na jediného obrancu, Vargovi však v dobrej pozícii puk preskočil čepeľ hokejky. Na opačnej strane takmer využil zaváhanie obrany Trenčanov Chovan. O prvý gól sa napokon postarali domáci. Presilovú hru síce nevyužili, ale po návrate Lukáša Juríka tečoval Varga nahodenie Dlouhého. Zvolenčania mali ideálnu šancu na vyrovnanie počas presilovky, zakončenia zámorských hráčov však na pripraveného Valenta nestačili. Oba tímy boli vpredu nebezpečné. Chybu obrancu nedokázal využiť Ďaloga, ktorý sa rútil sám na gólmana. Minútu a pol pred koncom úvodnej časti hry mohol výsledok prikrášliť Marcel Hossa, faulovaný ale nedokázal puk tečovať za Šimkov chrbát.

Zvolenu sa podarilo vyrovnať v úvode prostrednej časti hry. V 23. min vyhadzovaný puk z otočky poslal do siete prekvapeného Valenta Lukáš Jurík. Zápas získal nový náboj. Misky váh na domácu stranu mohol pri nájazde troch na jedného nakloniť Hudec, no z voleja tesne minul priestor bránky. "Vojakov" naštartovala presilová hra v polovici stretnutia, ale puk za Šimkov chrbát pretlačiť nedokázali. Zahanbiť sa rozhodne nenechali ani Zvolenčania. Pri strele Hraška z ľavého kruhu sa vyznamenal domáci gólman. Na strelu Šišovského z 37. min bol však už prikrátky.

Hokejisti spod Pustého hradu mohli využiť ďalšie zaváhanie Dukly na začiatku tretej tretiny. Matisova strela švihom sa odrazila od pravej žŕdky bránky. V tých chvíľach sa zdalo, akoby "vojakom" dochádzali sily. V tomto zápase zelenú vlajku zodvihol Varga, ktorý hosťujúcej brány dorazil Cebákov nahadzovaný puk. Zvolenčania mali ideálnu možnosť dostať sa opäť do vedenia v 49. min. Tridsaťosemsekundová presilová hra o dvoch hráčov však zostala nevyužitá. Zvolenčania ale nemuseli ľutovať. Po chybe na modrej čiare sa do samostatného úniku dostal Kytnár a bol faulovaný, nariadené trestné strieľanie s prehľadom premenil. Domáci sa však nevzdávali. Po nevinne vyzerajúcej akcii poslal puk za Šimkov chrbát pohotový Ölvecký a päť minút pred záverečným klaksónom bolo na Sihoti všetko otvorené. O triumfe Zvolena rozhodol v predĺžení J. Kováčik.

Peter Oremus, tréner Trenčína: "Bol to pre nás ťažký duel, pretože Zvolen hral podobne ako v jeho predchádzajúcich zápasoch výborne. Chceli sme vyhrať, ale aj vzhľadom na priebeh stretnutia si získaný bod veľmi vážim, pretože súper nás nepúšťal do šancí."

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Diváci videli veľmi zaujímavý zápas, ktorý bol síce vyrovnaný, ale na našu stranu sa priklonilo šťastie. Najmä v druhej a tretej tretine sme mali lepšie nohy a v predĺžení sa nám podarilo získať bod navyše."

HC'05 iClinic B. Bystrica - MHk 32 L. Mikuláš 4:1

HC'05 iClinic B. Bystrica - MHk 32 L. Mikuláš 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)

Góly: 11. Faille (Giľak, Delisle), 20. Surový (Rosandič, Brittain), 31. Andrisík (Hohmann), 57. Ďatelinka (Asselin) - 52. Kriška (Uram, M. Sukeľ). Rozhodovali: P. Stano, Fridrich - Gegáň, Rojík, vylúčení 5:5, presilovky 2:1, oslabenia: 0:0, 2157 divákov.

HC'05 iClinic B. Bystrica: Lukáš - Kubka, Ďatelinka, Delisle, Brejčák, Rosandič, Mihálik, Sedlák - Lamper, Surový, Brittain - Hohmann, Bubela, Bartánus - Giľak, Faille, Asselin - Kabáč, Češík, Andrisík

MHk 32 L. Mikuláš: Košarišťan - Nádašdi, Luža, Pacalaj, Suchý, Tabaček, Moravčík, Nemec, Mezovský - Kriška, M. Sukeľ, Uram - Rapáč, Paukovček, Koyš - Rud. Huna, Langhammer, J. Sukeľ - Števuliak, Piatka, Laco

'Barani' tri zápasy predtým v riadnom hracom čase nevyhrali a hlad po troch bodoch sa znásobil. Zápas mali pevne pod svojou kontrolou aj preto, že z mála šancí Liptáci gól nestrelili a po dvoch tretinách prehrávali už trojgólovým rozdielom. Skóre otvoril v 11. min Faille, keď si počkal na rozhodujúci moment a ležiaceho brankára Košarišťana prekonal takmer z čiary. V 20. min gólom do šatne po strele Surového a umnom clonení Lampera už domáci jasne naznačili, že si na tri body nedajú siahnuť. Druhá tretina s pohotovým gólom Andrisíka v 31. min v presilovke aj vďaka načasovanej nahrávke Hohmanna už 'baranov' úplne upokojila a hostí zasa rozladila. Rozhodcovia navyše prisúdili dva video momenty, po ktorých sa Bystričania radovali, v prospech Liptákov a hostia mohli byť radi, že prehrávali prijateľným rozdielom. V 12. min po Hohmannovej strele hlavný arbiter po štúdiu záznamu rozpažil a rovnako si počínal v 24. min po strele Ďatelinku a vysokej hokejke Lampera. Hostia sa vo využívaní šancí príliš nevyznamenali. Už v 4. min spálil šancu Kriška, v 12-tej Rapáč a zoči-voči brankárovi Lukášovi nepochodil v 15. min ani M. Sukeľ. V tretej tretine mohol vykresať nádej v 42. min Paukovček, vzápätí na druhej strane Košarišťana neprekonal Hohmann a Uram zasa nenarušil čisté konto Lukáša. Gól na povzbudenie sa Liptákom streliť podarilo až v presilovke v 52. min vďaka Kriškovi a jeho strele spomedzi kruhov. Onedlho mali ďalšiu možnosť zahrať si v početnej výhode a zápas zdramatizovať, no šancu si v prečíslení vytvorili domáci s možnosťou Bartánusa. V samom konci si priebeh 'barani' odkontrovali, víťazstvo podfarbili štvrtým gólom v presilovke po strele Ďatelinku od modrej a zaslúžene si pripísali vytúžené tri body.

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "Nebol to ľahký zápas, súper bol nepríjemný, zápas bol otvorený až do konca. V druhej tretine sme mohli odskočiť, čo sa nám nepodarilo, momentálne nie sme v najlepšej pohode, no veľa sme trénovali a malo by sa to časom prejaviť. Žiaden súper nie je ľahký, súťaž je vyrovnaná, my sme predtým v zápasoch zaváhali, o to viac som rád, že sme za tri body zvíťazili."

Pavel Paukovček, tréner L. Mikuláša: "Vytvorili sme si šance, nepremenili sme ich a súper naše chyby trestal. Má kvalitný káder a využil šance, ktoré sa mu ponúkali."

MsHK DOXXbet Žilina – HC 07 ORIN Detva 3:1

MsHK DOXXbet Žilina – HC 07 ORIN Detva 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Góly: 2. M. Tvrdoň (Poulin, Chaloupka), 55. J. Jurík, 59. Pospíšil – 44. Surovka (F. Fekiač, Videlka). Rozhodovali: Kalina, T. Orolin – Jobbágy, Korba, vylúčení: 5:3, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 755 divákov

Zostavy:

Žilina: Tomek – P. Mikuš, Juraško, Poulin, Chaloupka, Harant, Mich. Roman, Hatala, Mendrej – Pospíšil, Handlovský, Klimenta – M. Tvrdoň, R. Hruška, J. Jurík – Švihálek, Holovič, Stupka – Rogoň, Meliško, Váňa

Detva: Hackett – Kuklev, Martin Chovan, Sládok, F. Fekiač, Macejko, Vyskoč, Gachulinec, D. Jendroľ – Gašpar, Ščurko, Milý – Tibenský, Surovka, Piačka – Žilka, Matúš Chovan, Videlka – Abramov, Murček, Utkin

"Vlci" sa ujali vedenia v zápase s poslednou Detvou už po 97 sekundách hry. Hostí potrestal v presilovke za priveľa hráčov na ľade strelou švihom z ľavého kruhu svojím premiérovým gólom za Žilinu Tvrdoň. Hostia mali šancu na vyrovnanie skóre už o pár minút, ale v presilovke vážnejšie Tomeka neohrozili. Nepodarilo sa im to ani v ďalšej početnej výhode o chvíľu neskôr, ale po jej skončení mohli inkasovať. Hruška vysunul do situácie 2:1 Tvrdoňa, ktorý našiel ešte Juríka, lenže s jeho pokusom si výborne poradil Hackett. Ani jeden z tímov sa nevedel poriadne dostať do tempa, "vlci" navyše opäť faulovali, a tak bolo pekných akcií málo. Ani v tretej presilovke Detva nedokázala domácich vážnejšie potrápiť, ale v 16. min mohol za hostí skórovať Kuklev. Osamotený sa dostal k puku, ale Tomek mu výborne zmenšil strelecký uhol a pokus zneškodnil.

Žilinčania síce začali druhú tretinu lepšie a Hackett musel zasahovať pri strele Tvrdoňa, ale Detva sa potom dostala do tlaku a "vlkov" musel viackrát podržať Tomek. V 26. min sa zdalo, že Žilina už inkasuje vyrovnávajúci gól, ale nekrytý Žilka trafil namiesto opustenej brány do ľavej žrde Tomekovej bránky. Hra bola rýchla a plynulá, málo sa prerušovalo. Domáci potom získali optickú prevahu, ale do výraznejšieho tlaku a šancí sa nedostávali, a tak hostia znovu takmer vyrovnali. Do šance sa v 34. min dostal Videlka, ale Tomek svoj tím zachránil od gólu. V závere druhej časti mal obrovskú šancu zvýšiť náskok Žilinčanov nový útočník v ich drese Tomáš Pospíšil, ktorý sa pred Hackettom ocitol zrazu sám s pukom, ale príliš dlho váhal so zakončením a obrana hostí zažehnala nebezpečie.

Na začiatku tretej tretiny sa hostia dostali k už štvrtej presilovke a konečne ju aj dokázali zahrať lepšie a využiť. Fekiač sa dostal s pukom hlbšie do pásma, vystrelil, Surovka ešte pred Tomekom vložil zmenil smer dráhy puku a v 44. min sa začínalo odznova. O chvíľu mohli Detvania viesť, ale nevyužili dobré šance a ani to, že Tomek na pár desiatok sekúnd prišiel o hokejku. V 48. min mali domáci šancu hrať presilovku, lenže v tlaku pri signalizovanom vylúčení sa previnil aj domáci kapitán Handlovský a pokračovalo sa tak v hre 4:4. Žilinčania sa v úvode poslednej desaťminútovky dostali do niekoľkých sľubných šancí, Hackett však ich pokusom odolal. Na začiatku 55. min však po buly vyrazil puk iba medzi kruhy, kam si nakorčuľoval Jurík a pohotovou strelou poslal Žilinu opäť do vedenia. "Vlci" sa snažili o aktívnu obranu, nedávali nováčikovi veľa priestoru a chceli pridať ešte rozhodujúci gól. Necelé dve minúty pred koncom sa im to aj podarilo, keď sa pri modrej čiare dostal k puku Pospíšil a v premiérovom dueli za Žilinu strelou vymietol pavučinu v rohu Hackettovej brány. Domáci už záver duelu kontrolovali a po siedmich zápasoch sa konečne tešili z plného bodového zisku.

Petr Rosol, tréner Žiliny: „Dve tretiny sme nehrali dobre, súper dobre korčuľoval a hral dôrazne. Vôbec sme sa neudržali na puku, neboli na nás žiadne fauly a presilovku, z ktorej sme otvorili skóre, sme mali iba preto, lebo súper zle striedal. Až v záverečnej tretine sme súpera občas zavreli do tretiny, boli z toho šance a dve z nich sme, našťastie, využili a vyhrali. Nebol to pekný zápas a výkon, aký sme si predstavovali, ale tri body sa počítajú.“

Ivan Dornič, tréner Detvy: „Asi to nahrám na kazetu, aby som sa nemusel po každom zápase opakovať. Odohráme vyrovnaný, kvalitný zápas, v niektorých fázach sme boli lepší ako domáci, ale stroskotali sme na vyložených šanciach. Vytvorili sme si tri – štyri gólové tutovky a nevieme ich premeniť. Pokiaľ sa to nenaučíme, body zbierať nebudeme. Chlapcom nemám čo vyčítať, hrajú na čo majú, ale zrejme musíme doplniť káder o jedného – dvoch strelcov.“