< sekcia Tipsport Liga

V šlágri vyhrali Košice v Nitre, debakel Zvolena s Banskou Bystricou

Richard Jenčík z Košíc strieľa úvodný gól v bránke Vlastimil Lakosil z Nitry (na snímke) v zápase 48. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HK Nitra - HC Košice 11. februára 2014 v Nitre. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Piešťany v Žiline nebodovali, odišli s prehrou 1:4.

Nitra 11. februára (TASR) - V šlágri 48. kola sa pod Zoborom predstavil líder tabuľky a prvý mal možnosť v 9. minúte otvoriť skóre domáci Kováčik, no trafil iba žŕdku Staňovej bránky, vzápätí tesne minul Nádašdi. Krátko nato prišiel trest, po chybe v obrane Nitry sa dostal k puku Jenčík a prestrelil Lakosila - 0:1.

V 9. minúte druhej tretiny poslal obranca hostí Klouček nešetrným zákrokom do hlavy na ľad domáceho Kováčika a rozhodca ho poslal predčasne do šatne. Následnú presilovku však Nitra nevyužila. Napriek tomu, že si v strednej časti stretnutia vypracovali hráči oboch celkov niekoľko dobrých príležitostí, divaci videli bezgólovú tretinu.

V 9. minúte tretej tretiny sa v presilovej hre objavil sám pred bránkou Košíc Kováčik, no tesne minul. Ďalšie príležitosti mali Lukáš Novák i Tománek, no zoči-voči Staňovi neuspeli. Košice tak zvíťazili pod Zoborom futbalvo 1:0.

HK Nitra - HC Košice 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Gól: 10. Jenčík. Rozhodovali: Müllner, Stano - Sčensný, Šefčík, vylúčení: 2:4 navyše M. Novák 10 min údery - Klouček 10+5+DKZ údery, napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 3600 divákov
Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Aby sme dnes uspeli, chcelo by to obetavý výkon, no sklamali sme hlavne strelecky. V úvode sme boli lepší, ale po góle Košíc hráči vypadli z role a bez gólov sa nedá uspieť. Nie sme rocková kapela, aby sme stále vyhrávali."

Anton Tomko, tréner Košíc: "Cestovali sme do Nitry s cieľom vrátiť jej prehru z našeho ľadu. Dali sme gól v prvej tretine, ustáli sme dlhú presilovku Nitry, čo bol dôležitý faktor. Dodalo nám to psychické sily a sme radi, že sme od Nitry bodovo odskočili."

XXX

MHC Mountfield Martin - HK Poprad 4:1

Súboj rivalov priniesol od úvodnej minúty zaujímavý hokej s rýchlymi akciami na oboch stranách. Podtatranci pôsobili lepším dojmom, domáci však technické nedostatky nahrádzali maximálnou bojovnosťou. V 2. minúte strelu Themára vyrazil Sidor len pred seba, najlepšie sa pred ním zorientoval Važan a otvoril skóre. V ďalších minútach boli hostia nebezpečnejší a brankár Čech sa musel mať na pozore. Jeho umenie postupne preverili Lapšanský, Mlynarovič, Brejčák či Takáč. Zato domáci mali vychýlenú mušku a viackrát mierili len vedľa bránky. V 12. minúte stálo pri martinských hokejistoch šťastie, keď Paločkova strela skončila na ľavej žŕdke. O tri minúty neskôr zaváhal Fujerík, po peknej individuálnej akcii netrafil Sidorovu bránku.

V 22. minúte sa nádherne preštrikoval pred Sidora Markovič, gólman hostí však jeho sólo vychytal. Podobne dopadol o minútu neskôr aj Sýkora, ktorý úplne sám strostkotal na Čechovi. V polovici stretnutia sa dokázal na dvakrát z blízka presadiť Ďatelina a oduševnene bojujúci Martin odskočil Popradu na rozdiel dvoch gólov. Výborne chytajúci Čech si v 39. minúte poradil s pokusom Sýkoru, a potom dve strely Cígera vychytal aj pozorný Sidor na druhej strane.

V tretej časti hry hostia pridali a chvíľami poriadne zatlačili domácich do defenzívy. V 42. minúte ešte Paločko s Krotákom nedotlačili puk do martinskej bránky, podarilo sa to až Mlynarovičovi o dve minúty neskôr. Zdalo sa, že domácich to zlomí, ale opak bol pravdou. V 49. minúte prekonal Klíma Sidora a Martin opäť viedol o dva góly. Dobre hrajúcich domácich to povzbudilo a v 52. minúte Galamboš poistil vedenie na konečných 4:1. Martinskí hokejisti veľmi dobre takticky zvládli aj záver duelu a po piatich prehrách sa zaslúžene dočkali prvého víťazstva nad Popradom v tejto sezóny.

MHC Mountfield Martin - HK Poprad 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
2. Važan, 31. Ďatelinka, 49. Klíma, 52. Galamboš – 44. Mlynarovič. Rozhodovali: Baluška, Jura - Tvrdoň, Výleta, vylúčení: 3:1, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 1500 divákov
Daniel Babka, tréner Martina:"Po víťazstve vo Zvolene sme aj dnes podali najmä v druhej a tretej tretine výborný výkon. Po slabšej prvej tretine a dohovore v kabíne sme sa zlepšili. Po znížení hostí sme sa chvíľu strachovali o výsledok, ale upokojil nás tretí gól. Celý duel nás držal nad vodou brankár Čech. Víťazstvo nás teší, veď Poprad sme zdolali prvý raz v ročníku."
Vladimír Turan, asistent trénera Popradu: "Začali sme dobre, v úvode sme mali aj dobrú príležitosť, ale pri treťom striedaní sme po chybe inkasovali. Odvtedy nám viazla kombinácia, nepresadzovali sme sa v osobných súbojoch a ťahali za kratší koniec. Horíme na koncovke, bez strelených gólov nemôžeme pomýšľať na lepší výsledok."

XXX

MsHK DOXXbet Žilina - ŠHK 37 Piešťany 4:1

Z prvého gólu v zápase sa teší hráč Žiliny Marek Slovák (uprostred) so spoluhráčmi počas 48. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi MsHK DOXXbet Žilina a ŠHK 37 Piešťany 11. februára 2014 v Žiline.
Zápas medzi Žilinou a Piešťanmi ponúkal hokej typický pre oba tímy. Mužstvá sa sústredili na hru zo zabezpečenej obrany a vyrážali do rýchlych protiútokov. V 9. minúte si odišla sadnúť na trestnú lavicu domáca posila Martin Drotár, ale po chybe súpera v strednom pásme unikol Marek Slovák a v oslabení otvoril skóre stretnutia. V druhej početnej výhode si už hostia dávali väčší pozor, lenže Peksa ich pokusy vychytal. V závere tretiny mohol navýšiť vedenie Žiliny Adrián Lipovský, v samostatnom úniku však zakončil len do betónov Tomeka.

V prostrednej časti Piešťany zvýšili aktivitu. Výsledkom bol vyrovnávajúci gól Melichárka, ktorý zblízka zužitkoval ideálnu prihrávku Drgoňa. Na opačnej strane našiel v 28. minúte Klouda Ďuráka, ktorý mal pred sebou odkrytú bránku, ale z prvej puk dobre netrafil. O malú chvíľu neskôr bol jeho spoluhráč Kalla úspešnejší, keď obkorčuľoval Tomekovu bránu a pretlačil puk za jeho chrbát. V 35. minúte mohol pridať ďalší gól Tomas, ale v úniku namieril len do súperovho gólmana.

Na začiatku tretieho dejstva rozhodca vylúčil dvojicu hosťujúcich hráčov a Žilina 82-sekundovú početnú výhodu o dvoch hráčov využila, keď po prihrávke Tomasa nedal Klouda Tomekovi šancu. Domáci v ďalšom priebehu kontrolovali vývoj stretnutia a súpera do väčšieho tlaku nepúšťali. Namiesto toho v 55. minúte predviedol individuálnu akciu Valášek, natlačil sa pred bránku, vychutnal si Tomeka a uzavrel výsledok na konečných 4:1.

MsHK DOXXbet Žilina - ŠHK 37 Piešťany 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
9. Slovák, 33. Kalla, 43. Klouda, 55. Valášek - 25. Melichárek. Rozhodovali: T. Orolín - Gajan, Holienka, vylúčení: 5:6, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0, 983 divákov
Martin Groma, tréner Žiliny: "Začali sme aktívnou hrou a podarilo sa nám ísť do vedenia. V druhej časti súper vyrovnal a my sme zostali v menšom útlme. Relatívne rýchlo sme sa však z neho dostali a taktickou hrou sme umne výsledok bránili a v závere ho aj prikrášlili. Aj keď súper nepodal optimálny výkon, stále bol nebezpečný. Našou disciplinovanou hrou sme ho ale na konci k ničomu nepustili."
Milan Klement, tréner Piešťan: "Dnes sa mi hodnotí ťažko, pretože náš výkon bol veľmi zlý. Výnimkou bolo pár striedaní v druhej tretine, kedy sa nám podarilo vyrovnať na 1:1. Po zvyšok duelu však celé mužstvo hralo zle."

XXX

HC'05 B. Bystrica - HKM Zvolen 7:1

Domáci si derby so Zvolenom nepripúšťali smutné priebehy troch predchádzajúcich vzájomných zápasov. Celkove v nich strelili len dva góly a inkasovali 18. Po dvoch tretinách bolo jasné, že tentoraz naprázdno a s riadnym prídelom skončia Zvolenčania. Pod Urpín prišli v utlmenej forme, trápili sa opäť strelecky a aj proti 'baranom' nevykresali zo svojich hokejok viac presnosti a tvrdosti. Domácim pomohol v rozbehu úvodný gól v 2. min v podaní Whitea, forhendom, spoza kruhu využil aj zakrytý výhľad Šimka a otvoril skóre. Šimko nemal svoj deň, alebo skôr zažil príliš veľa smoly. Ďalšie tri góly v jeho sieti boli podobné, vždy po dorazených pukoch, pri ktorých mu obrancovia nepomohli.

V 31. min takto 'nabil' Kafkovi po strele Macháčka, v 34. min Hudecovi po pokuse Saracina a o 39 sekúnd neskôr Whiteovi po strele Hudeca. Pod jasný priebeh sa podpísali presilovky, domáci ich využili tri a najmä tá od 37. min, najskôr 80-sekundová v početnej prevahe o dvoch hráčov, Zvolenčanov nalomila. Inkasovali rýchle dva góly za sebou a v tom momente sa žiadalo povedať, že je po zápase. Z druhého útoku domácich vypadol Konečný, v 9. min ho zložil na ľad zákrok od Safronova, posily Zvolenčanov z Ruska. Obaja hlavní rozhodcovia zostali bez reakcie, a pritom sa zákrok mohol klasifikovať ako likvidačný. Zvolenčania sa trápili, doľahla na nich ťažoba a zriedkakedy niečo rozumné v kombináciách vymysleli.

V tretej tretine sa otvorila pred Zvolenčanmi šanca znížiť stav, od 45. min v 76-sekundovej presilovke piatich na troch síce gól nestrelili, no vo výhode o jedného hráča ho prepasíroval za Kalembov chrbát Bortňák. V 47. min nevyužil trestné strieľanie hosťujúci Chovan, premárnil ho vtedy, keď Bystričanom tesne predtým začala 5 min presilovka a bolo zrejmé, že k čarovnému obratu nepríde. V 51. min ešte nastrelil žŕdku Bambúch a vzápätí z rohu prekorčuľoval pred bránku v presilovke Lamper a uštedril Zvolenčanom ďalší gólový úder, ktorý o 36 sekúnd neskôr umocnil s pomocou teču Kafka a debakel hostí dofarbil Martin v 59. min.

HC'05 B. Bystrica - HKM Zvolen 7:1 (1:0, 3:0, 3:1)
2. White, 31. Kafka, 34. Hudec, 35. White, 52. Lamper, 52. Kafka, 59. Martin - 46. Bortňák. Rozhodcovia Jonák, Novák - Kacej, M. Orolin, vylúčení 6:7, navyše Síkela (Zvolen) 5+DKZ za seknutie, presilovky 4:1, v oslabení 0:0, zmeny: 9. bez zraneného Konečného - 41. navyše Ďaloga, 2077 divákov.
Miroslav Chudý, asistent trénera B. Bystrice: "Hovorili sme si, že skromne, s chladnou hlavou a trpezlivo treba začať hrať celý zápas. Dôležité bolo, že sme išli rýchlo do vedenia, zvládli sme veľmi dobre aj ďalší priebeh, vychádzali nám presilové hry. Jediné, čo nás mrzí, je zranenie Konečného, bol to jeden čierny bod zápasu, v ktorom vytvorili diváci výbornú atmosféru."
Július Šupler, tréner Zvolena: "Nebol to najvydarenejší zápas, vedeli sme síce udržať spočiatku tempo, no zlomilo sa to, keď sme inkasovali dva góly v oslabení a prehrávali sme už o štyri. Osobná disciplína sa prejavila vo vylúčeniach, inkasovali sme až štyri góly, navyše si strelili v podstate dva vlastné góly. Zápas chalanom nevyšiel, súper nám vrátil to, čo sme mu nastrieľali u nás doma. Inak sa hralo vo výbornej atmosfére, my musíme pridať hlavne v streleckej efektivite."

XXX

Dukla Trenčín - HK 36 Skalica 5:6 pp a sn

V úvodnej časti hry hráči na ľade veľa hokejovej krásy nepredviedli. Nad gólovými šancami dominovali nepresnosti na oboch stranách. V 3. minúte sa pred Nagya natlačil Kropáč, no nemal už dostatok priestoru, aby zakončil dôrazne. O šesť minút sa ten istý hráč dostal k odrazenému puku, jeho strela však našla pripravený betón brankára. Oživenie nepriniesli ani presilové hry na oboch stranách. Prvý presný zásah zápasu prišiel na konci úvodnej tretiny. Šimíčkov nahadzovaný puk z rohu klziska do siete šikovne tečoval Lipták.

Po prestávke úroveň hry stúpla. Skaličanov naštartovala presilová hra, nasťahovali sa pred bránku domácich a viackrát pred ňou vytvorili závar, no skórovať sa jej nepodarilo. V 26. minúte pred Tomanom zachránil Lipovský. Ďalšie góly prišli v polovici zápasu, keď Trenčín využil početnú výhodu. Najskôr sa v presilovej pre pretlačil puk do siete Mikula. O dve minúty opäť v početnej výhode vyšachovaná skalická obrana nechala voľného Petrovického, ktorý do odkrytej bránky už nemal problém pridať tretí gól Dukly. Aj Skaličania odpovedali v hre piatich proti štyrom. V 34. minúte Kozákova bomba od modrej čiary prešla za chrbát domáceho gólmana a hosťom sa podarilo vykresať iskierku nádeje. V tej istej minúte pridali Skaličania aj druhý gól. Na modrej čiare zostal osamotený Kropáč a blafákom si vychutnal Nagya – 3:2. O dve minúty už bolo vyrovnané. Trenčianska obrana pozabudla na korčuľujúceho Kutálka a ten forhendovým zakončením vyrovnal stav zápasu na 3:3.

Dukla v úvode záverečnej časti hry nevyužila presilovú hru. Až po jej skončení pridal strelou švihom svoj druhý gól v zápase Lipták a dostal svoj tím opäť do jednogólového vedenia. Následne Trenčín nevyužil takmer dvojminútovú výhodu o dvoch hráčov. Tú mali na opačnej strane aj Skaličania. V 50. minúte ju aj premenili na gól, keď vyšachovali obranu súpera a Obdržálek do odkrytej brány vyrovnal na 4:4. Strhnúť víťazstvo na stranu Skalice mohol Kudrna, ale v dobrej pozícií ho vychytal Nagy. Šesť minút pred koncom opäť dostal domácich do vedenia Kutálek, keď pri návrate z trestnej lavice osamotený prestrelil Lipovského. Minútu pred koncom hostia opäť vyrovnali dorážkou Kudrnu. Rozhodnutie priniesli až samostatné nájazdy, v ktorých bol ako jediný úspešný Obdržálek.

Dukla Trenčín - HK 36 Skalica 5:6 pp a sn (1:0, 2:3, 2:2 - 0:0, 0:1)
18. Lipták, 31. Mikula, 32. Petrovický, 43. Lipták, 54. Komínek – 34. Kozák, 34. Kropáč, 36. Kutálek, 51. Obdržálek, 59. Kudrna, roz. nájazd Obdržálek. Vylúčení: 9:10 navyše Barák (Skalica) 10+DKZ za nešportové správanie, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff – Bogdaň, Jobággy, 1146 divákov
Milan Staš, tréner Trenčína: "Dôležitosť zápasu nám v prvej tretine zväzovala ruky aj nohy. Aj keď sme vyhrávali o gól, súper bol v prvej tretine lepším tímom. V druhej časti sme využili ponúknuté presilovky, no ukázalo sa, že ani tento stav výhru nezaručuje. Urobili sme individuálne chyby, ktoré súper potrestal. Potvrdilo sa, že niektorí hráči vzniknuté situácie psychicky nezvládajú a dostávajú sa pod tlak. Hostia využili naše zaváhania a potrestali ich."
Andrej Výboh, tréner Skalice: "Oba tímy si boli vedomé dôležitosti zápasu. Priaznivú bilanciu sme proti Trenčínu chceli potvrdiť. Od začiatku sme boli strelecky aktívnejší, ale do kabíny sme šli s jednogólovým mankom. Na presilovkové góly sme dokázali odpovedať. V poslednej tretine súper využil naše chyby, ale bojovnosťou sme v riadnom hracom čase vyrovnali, za čo sa chcem tímu poďakovať. Teší ma, že sme konečne zvládli trestné strieľania, ktoré sme vyhrali až na siedmy pokus."