Komín je deviatou najvyššou stavbou v SR.
Autor TASR
Považská Bystrica 16. augusta (TASR) – V priemyselnej zóne v Považskej Bystrici začali búrať 201-metrový komín. Deviata najvyššia stavba na Slovensku by mala z povrchu zemského zmiznúť do konca novembra. Celkové náklady na búranie komína, z ktorého nikdy nevyšiel ani oblak dymu, sa vyšplhajú na takmer 500.000 eur.
Ako TASR informoval riaditeľ spoločnosti Tepláreň Považská Bystrica Dušan Tomčík, komín so železobetónovým skeletom a vnútornou výmurovkou bude demolovať od komínovej hlavy trenčianska spoločnosť Erson recycling v spolupráci s firmou Mrozek z Českej republiky. Termín je do konca novembra, denne by mali zbúrať päť až šesť metrov komína.
„Zbúranie komína bola jednou z podmienok kórejskej spoločnosti, ktorá v jeho blízkosti stavia nový výrobný závod. Približne polovicu nákladov na búranie bude znášať kórejská spoločnosť, ktorá chce následne odkúpiť pozemky okolo komína,“ doplnil Tomčík s tým, že nepomerne lacnejšiemu odstrelu komína bránila blízkosť významného energetického uzla, výrobných závodov, športovísk a administratívnych budov.
Podľa obchodno-technického riaditeľa spoločnosti Tepláreň Považská Bystrica Stanislava Bednára komín začali stavať v polovici 80. rokov minulého storočia. Bol súčasťou novej teplárne, ktorá sa začala stavať v súvislosti s plánovaným rozvojom výroby leteckých motorov vo vtedajších Považských strojárňach a s predpokladanou bytovou výstavbou na najväčšom sídlisku Rozkvet. „Projekt výroby leteckých motorov sa postupne utlmil a ani sídlisko Rozkvet sa nerozširovalo takým tempom ako sa plánovalo. Po roku 1989 chýbalo na dostavanie kompletného tepelného zdroja asi 65 miliónov korún,“ priblížil Bednár s tým, že investícia sa pre predpokladanú nerentabilitu začiatkom 90. rokov zastavila.
Komín v Považskej Bystrici je vysoký 201 metrov, jeho priemer je v spodnej časti približne 14 metrov, hrúbka pri koreni je asi 60 centimetrov, pri hlave komína približne 20 centimetrov. Svetlý priemer na vrchole je 4,4 metra. Je piatym najvyšším komínom na Slovensku a deviatou najvyššou stavbou v republike. Náklady na vybudovanie samotného komína dosiahli takmer 25 miliónov československých korún.