< sekcia Trnavský kraj

Odbory v trnavskej automobilke vyhlásili štrajkovú pohotovosť

Ilustračné foto Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Zamestnávateľ a odbory nenašli prienik vo svojich predstavách ďalšieho odmeňovania zamestnancov závodu.

Trnava 22. mája (TASR) – Odbory v trnavskej automobilke PSA Peugeot Citroën Slovakia vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Stalo sa tak po tom, čo sa misia sprostredkovateľa z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v kolektívnom vyjednávaní skončila neúspechom. Odbory a zamestnávateľ nenašli prienik vo svojich predstavách ďalšieho odmeňovania zamestnancov závodu.

Štrajková pohotovosť platí od dnešnej 12. hodiny. Podpredseda OZ KOVO PCAS Marek Vítek pre TASR povedal, že o 13.15 a o 14.15 hodine počas výmeny výrobných zmien budú o tomto informovať na zhromaždeniach pracovníkov. "Zároveň začíname zbierať podpisy na vyhlásenie ostrého štrajku. Potrebujeme, aby sa k tomu vyjadrilo 50 percent kmeňových zamestnancov plus jeden. Na vyhlásenie potrebujeme mať viac ako polovicu súhlasných stanovísk z tohto počtu," povedal Vítek. V automobilke je podľa jeho slov viac ako 2700 kmeňových zamestnancov. Podpredseda odborov predpokladá, že podpisy sa im podarí zozbierať zhruba do troch týždňov.

Rokovania o dodatku ku kolektívnej zmluve v PSA Peugeot Citroën Slovakia zaškrípali na požiadavke fixného zvýšenia platov, ktoré chceli odborári. Vedenie závodu ponúklo jednorazové odmeny, ktoré však súhrn percentuálneho zvýšenia miezd nedosahovali. Spor o odmeňovaní za prítomnosti sprostredkovateľa zahŕňal podľa Víteka dva písomné návrhy a tri dni opakovaných rokovaní. "Boli by sme nakoniec aj pristali, aby v roku 2015 išlo o jednorazové odmeny, ale k 1. januáru 2016 sme žiadali už fixné zvýšenie platov a tu sme sa nedohodli," dodal Vítek.

Hovorca PSA Peugeot Citroën Slovakia Peter Švec pre TASR uviedol, že rokovanie skončilo zatiaľ bez dohody, aj keď vedenie automobilky prišlo s viacerými kompromisnými návrhmi. "Napriek finančným stratám Skupiny PSA pretrvávajúcim už tri roky bola navrhnutá mimoriadna odmena za rok 2015 vo výške 400 eur, tiež zvýšenie platov v roku 2016 o 27 eur, čo pre výrobných zamestnancov s minimálnou mzdou znamená prilepšenie o 4,2 percenta, a mimoriadnu odmenu 200 eur," informoval Švec. Zamestnávateľ zároveň podľa jeho vyjadrenia navrhol zaviesť nové odmeňovanie flexibility. Odborová organizácia však návrhy zamestnávateľa odmietla.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.