UNESCO a veda

Hvezdárne a planetáriá v nedeľu otvoria verejnosti

TASR, 17. marca 2017 6:15

Najbližšia nedeľa (19.3.), posledná pred jarnou rovnodennosťou, bude opäť venovaná vesmíru a kráse oblohy.

Na archívnej snímke Hvezdáreň v Malých Bieliciach Foto: TASR/Daniel Veselský
Bratislava 17. marca (TASR) – Najbližšia nedeľa (19.3.), posledná pred jarnou rovnodennosťou, bude opäť Dňom hvezdární a planetárií. Od roku 2014 ho organizuje Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove v spolupráci so Slovenským zväzom astronómov (SZA). Nadväzuje na tradíciu dní otvorených dverí pre verejnosť ako pozvánky na celý astronomický rok. TASR o tom informoval vedúci sekretariátu SZA Pavol Rapavý.

Podľa jeho ďalších slov pre návštevníkov Dňa hvezdární a planetárií je pripravený zaujímavý denný aj nočný program. "V prípade priaznivého počasia nebude chýbať ani pozorovanie dennej a nočnej oblohy pomocou astronomickej techniky, spojené so sprievodným slovom odborných pracovníkov. Cez deň na nás čaká Slnko v minime svojej aktivity, zvečera uvidíme tenký kosáčik Venuše, červenkastý Mars, možno aj Urán a v noci množstvo objektov vzdialeného vesmíru," priblížil Rapavý.

Pripomenul, že jarná rovnodennosť, začiatok astronomickej jari, nastane v pondelok 20. marca o 11.29 h stredoeurópskeho času. Slnko je pri nej presne na nebeskom rovníku, v jarnom bode a na pravé poludnie je u nás vo výške 41,5 stupňa. Vplyvom lomu svetla v zemskej atmosfére je však dĺžka dňa a noci rovnaká už 17. marca. Potom sa dni predlžujú, noci krátia a poludňajšia výška Slnka sa zväčšuje až do letného slnovratu (21. júna).
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

včera 13:36

Twitter zvažuje vytvorenie spoplatnených služieb
Twitter sa doteraz snažil financovať svoju činnosť výlučne z reklamy, tento model je však chronicky stratový.

sk
22. marca 2017 12:48

Podarí sa najnovšiemu Androidu zlepšiť to,čo najviac trápi užívateľov?
Android je s trhovým podielom vyše 80 % jednotkou na trhu mobilných telefónov, zvyšok má systém Apple iOS. Ostatné operačné systémy sú medzičasom nepodstatné.

sk
21. marca 2017 21:47

Trump podpísal zákon schvaľujúci rozpočet NASA a výskum Marsu
Prezident USA Trump zákon podpísal v Oválnej pracovni obklopený astronautmi, senátormi a hlavnými predkladateľmi legislatívneho návrhu.

sk

Najčítanejšie
Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac