Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 2. máj 2024Meniny má Žigmund
< sekcia UNESCO a veda

Indický lunárny rover začal s prieskumom mesačného povrchu

Na snímke ľudia sledujú živé televízne vysielanie pristátia indickej vesmírnej sondy Čandraján-3 (Mesačná loď 3) na povrchu Mesiaca v Centre riadenia integrovaného velenia (ICCC) vo Váránasí v Indii v stredu 23. augusta 2023. Foto: TASR/AP

India sa v stredu stala štvrtou krajinou, ktorej sa podarilo pristáť na Mesiaci – predtým sa to podarilo Sovietskemu zväzu, Spojeným štátom a Číne.

Naí Dillí 24. augusta (TASR) - Indický lunárny rover Pragján začal skúmať povrch Mesiaca. Oznámila to vo štvrtok indická vesmírna agentúra ISRO — deň po tom, ako India zaznamenala historický míľnik, keď sa jej vesmírnej sonde Čandraján-3 (Mesačná loď 3) podarilo pristáť na Mesiaci. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

"Rover zostúpil z pristávacieho modulu a India sa vybrala na prechádzku po Mesiaci!" napísala ISRO v príspevku na sociálnej sieti. Šesťkolesový rover poháňaný solárnou energiou bude počas dvoch týždňov skúmať relatívne nezmapované oblasti Mesiaca a bude odosielať snímky i vedecké údaje.

India sa v stredu stala štvrtou krajinou, ktorej sa podarilo pristáť na Mesiaci – predtým sa to podarilo Sovietskemu zväzu, Spojeným štátom a Číne. Zároveň je historicky prvou krajinou, ktorej vesmírna sonda pristála na málo preskúmanom mesačnom južnom póle. Pred niekoľkými dňami sa o pristátie v tejto oblasti snažili aj Rusi, ich modul Luna-25 však cez víkend po technických problémoch stroskotal na Mesiaci.

Sonda Čandraján-3 s orbitálnym modulom, pristávacím modulom Vikram a lunárnym roverom Pragján odštartovala 14. júla z vesmírneho strediska na ostrove Šríharikóta v Bengálskom zálive.

Indický premiér Naréndra Módí v reakcii na úspešné stredajšie pristátie na Mesiaci uviedol, že ide o triumf "celého ľudstva".

Ako naznačuje poradové číslo kozmickej lode, ide o tretiu misiu v rámci ambiciózneho indického programu výskumu Mesiaca. Prvú vypustili v roku 2008 a vtedy sa Indom v dôsledku dôkladného pátrania podarilo po prvý raz odhaliť stopy vody v blízkosti povrchu Mesiaca a zistiť, že počas dňa má satelit Zeme síce slabú, ale predsa len atmosféru.

Druhá misia Čandraján-2, ktorá zahŕňala aj orbitálny modul, pristávací modul a lunárny rover, vyštartovala v roku 2019, ale bola úspešná len čiastočne: jej orbitálny modul stále obieha okolo Mesiaca a skúma ho, ale pristávací modul v dôsledku poruchy brzdového systému na poslednú chvíľu tvrdo pristál a je nefunkčný.

Program ISRO Gaganján - v preklade Nebeská loď - má do budúceho roka vyslať na obežnú dráhu Zeme trojdňovú misiu s ľudskou posádkou. India tiež plánuje v spolupráci s Japonskom vyslať na Mesiac ďalšiu sondu do roku 2005.