UNESCO a veda

Jordánska Petra patrí medzi unikáty Blízkeho východu

TASR, 16. júla 2017 10:08

Petra bola po Burckhardtovom objave považovaná za nekropolu. Až následné archeologické výskumy ukázali, že išlo o mesto, v ktorom žilo viac ako 20.000 ľudí.

Starobylé zvyšky mesta Petra v Jordánsku. Foto: Wikipedia/Berthold Werner
Ammán 16. júla (TASR) - Starobylé zvyšky jordánskeho mesta Petra vyhlásili v portugalskom Lisabone 7. júla 2007 za jeden zo siedmich nových divov sveta.

Od roku 1985 je Petra zaradená na zoznam Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Pozostatky starobylého kamenného mesta, ktoré od 7. storočia upadlo do zabudnutia, odkryli v 19. storočí.

Za objaviteľa Petry sa považuje švajčiarsky cestovateľ a bádateľ Johann Ludwig Burckhardt. V lete v roku 1812 sa Burckhardt, predstierajúci moslimského pútnika, snažil pri svojich cestách po Blízkom východe zistiť od miestnych obyvateľov cestu k zabudnutému mestu. Švajčiarovi, ktorý výborne poznal Korán a hovoril plynulo po arabsky, sa Beduínov podarilo presvedčiť. Cesta k bájnej Petre cez úzku tiesňavu v skalnom masíve mala miestami šírku len dva metre a skalné útesy siahali do výšky až 70 metrov. Po zdolaní neľahkého terénu sa Burckhardt ocitol pred fasádou budovy antického štýlu vysokej 40 metrov. Stal sa prvým novovekým Európanom, ktorý vstúpil do Petry, zabudnutého hlavného mesta Nabatejcov, jedného z arabských kmeňov.Nabatejci patrili k významným obchodníkom a postupne vytvorili prosperujúce kráľovstvo s hlavným mestom Petra. Oblasť, v ktorej vybudovali Petru, začali osídľovať v 4. storočí pred naším letopočtom. Svoje hlavné mesto budovali od príchodu do oblasti až do 2. storočia pred n. l.

Petra bola po Burckhardtovom objave považovaná za nekropolu. Až následné archeologické výskumy ukázali, že išlo o mesto, v ktorom žilo viac ako 20.000 ľudí. Našli sa pozostatky kanálov, ktorými bolo mesto zásobované vodou. V meste sa nachádzali verejné studne či kúpele. Dodnes zostali zachované hrobky, chrámy a pozostatky divadla. Objekty mesta boli vysekané do pieskovcových stien, ktoré žiaria rôznymi odtieňmi ružovej či červenej farby. Nabatejci pri budovaní mesta kombinovali asýrske, arabské, grécke a rímske prvky.Najznámejšou zachovalou stavbou v Petre je budova, ktorú Burckhardt zazrel ako prvú. Ide o budovu, ktorá sa volá Faraónova pokladnica. Pomenovaná bola podľa veľkej kamennej schránky, v ktorej sa údajne uchovávalo zlato a drahokamy.

Faraónovu pokladnicu a vlastne celé starobylé mesto Petra preslávil aj film. Podstatná časť filmu Indiana Jones a posledná krížová výprava (1989) amerického režiséra Stevena Spielberga sa odohráva práve na tomto mieste.


Zdroj: Najkrajšie stavby sveta od antiky po dnešok, AKTUELL, Bratislava 2006
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

19. septembra 2017 18:49

RÖSSLER:S kultúrnym a prírodným dedičstvom sa viac podeľte s ostatnými
Slovensko by podľa jej slov malo v tomto smere viac využiť svoje univerzity a výskum, a to aj preto, aby sa toto kultúrne a prírodné dedičstvo stalo v území trvalo udržateľným.

sk
16. septembra 2017 5:37

Pred 30 rokmi bol podpísaný Montrealský protokol o ochrane ozónu
Na svete sa rozvinulo úsilie za zachovanie ozónovej vrstvy, v dôsledku čoho bol 16. septembra 1987 v kanadskom meste Montreal podpísaný protokol o zákaze používania škodlivých chemických látok.

sk
13. septembra 2017 21:06

Belova univerzita chystá prednášku o svetovom dedičstve UNESCO
Riaditeľka Centra svetového dedičstva Mechtild Rössler bude mať 19. septembra prednášku na tému Dedičstvo pre silnejšie spoločnosti.

sk

Najčítanejšie
Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac