UNESCO a veda

Na zoznam UNESCO zapísali otrokárske nábrežie Valongo v Riu de Janeiro

TASR, 10. júla 2017 19:09

Prístavná hrádza Valongo slúžila na zmienený účel tri storočia a stala sa najväčším vstupným bodom pre afrických otrokov do Brazílie.

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Krakov 10. júla (TASR) - Organizácia OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) na svojom zasadaní v poľskom Krakove zaradila na prestížny zoznam svetového kultúrneho dedičstva kamennú prístavnú hrádzu Valongo v brazílskom Riu de Janeiro, na ktorú kedysi postupne vysadili takmer milión otrokov z Afriky.

Ako dnes ďalej informovala spravodajská stanica BBC, prístavná hrádza Valongo slúžila na zmienený účel tri storočia a stala sa najväčším vstupným bodom pre afrických otrokov do Brazílie. Zvyšky nábrežia objavili počas renovačných prác pred vlaňajšími letnými olympijskými hrami, ktoré sa konali v Riu de Janeiro.

Brazília bola v rámci celej Južnej i Severnej Ameriky hlavnou cieľovou krajinou obchodu s africkými otrokmi. Po dlhej ceste cez Atlantický oceán boli títo podvyživení zajatci držaní v lokalite Valongo, aby sa zotavili a nabrali na váhe a mohli tak byť následne predaní na otrokárskych trhoch. Mnohí však tieto útrapy neprežili.


Do Brazílie prišli v 17. až 19. storočí približne štyri milióny otrokov, ktorí pracovali na plantážach a v domácnostiach. Obchod s otrokmi tu bol zakázaný v roku 1831 - po tom, ako krajina vyhlásila nezávislosť od koloniálneho Portugalska. Ilegálne však táto činnosť pokračovala až do úplného zrušenia otroctva v roku 1888.

Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

20. júla 2017 6:00

Tento chemik sa zaoberal výskumom hormónov aj vône praženej kávy
Práce viedli k izolovaniu kortizónu a objavu jeho terapeutického významu pri liečbe artritídy a k Nobelovej cene.

sk
16. júla 2017 12:40

Oltár z dielne Majstra Pavla slávi 500. výročie
Chrám bol v roku 2009 zapísaný do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO ako súčasť súboru Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia.

sk
16. júla 2017 10:08

Jordánska Petra patrí medzi unikáty Blízkeho východu
Petra bola po Burckhardtovom objave považovaná za nekropolu. Až následné archeologické výskumy ukázali, že išlo o mesto, v ktorom žilo viac ako 20.000 ľudí. video

skPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac