UNESCO a veda

Na zoznam UNESCO zapísali otrokárske nábrežie Valongo v Riu de Janeiro

TASR, 10. júla 2017 19:09

Prístavná hrádza Valongo slúžila na zmienený účel tri storočia a stala sa najväčším vstupným bodom pre afrických otrokov do Brazílie.

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Krakov 10. júla (TASR) - Organizácia OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) na svojom zasadaní v poľskom Krakove zaradila na prestížny zoznam svetového kultúrneho dedičstva kamennú prístavnú hrádzu Valongo v brazílskom Riu de Janeiro, na ktorú kedysi postupne vysadili takmer milión otrokov z Afriky.

Ako dnes ďalej informovala spravodajská stanica BBC, prístavná hrádza Valongo slúžila na zmienený účel tri storočia a stala sa najväčším vstupným bodom pre afrických otrokov do Brazílie. Zvyšky nábrežia objavili počas renovačných prác pred vlaňajšími letnými olympijskými hrami, ktoré sa konali v Riu de Janeiro.

Brazília bola v rámci celej Južnej i Severnej Ameriky hlavnou cieľovou krajinou obchodu s africkými otrokmi. Po dlhej ceste cez Atlantický oceán boli títo podvyživení zajatci držaní v lokalite Valongo, aby sa zotavili a nabrali na váhe a mohli tak byť následne predaní na otrokárskych trhoch. Mnohí však tieto útrapy neprežili.


Do Brazílie prišli v 17. až 19. storočí približne štyri milióny otrokov, ktorí pracovali na plantážach a v domácnostiach. Obchod s otrokmi tu bol zakázaný v roku 1831 - po tom, ako krajina vyhlásila nezávislosť od koloniálneho Portugalska. Ilegálne však táto činnosť pokračovala až do úplného zrušenia otroctva v roku 1888.

Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

19. septembra 2017 18:49

RÖSSLER:S kultúrnym a prírodným dedičstvom sa viac podeľte s ostatnými
Slovensko by podľa jej slov malo v tomto smere viac využiť svoje univerzity a výskum, a to aj preto, aby sa toto kultúrne a prírodné dedičstvo stalo v území trvalo udržateľným.

sk
16. septembra 2017 5:37

Pred 30 rokmi bol podpísaný Montrealský protokol o ochrane ozónu
Na svete sa rozvinulo úsilie za zachovanie ozónovej vrstvy, v dôsledku čoho bol 16. septembra 1987 v kanadskom meste Montreal podpísaný protokol o zákaze používania škodlivých chemických látok.

sk
13. septembra 2017 21:06

Belova univerzita chystá prednášku o svetovom dedičstve UNESCO
Riaditeľka Centra svetového dedičstva Mechtild Rössler bude mať 19. septembra prednášku na tému Dedičstvo pre silnejšie spoločnosti.

sk

Najčítanejšie
Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac