UNESCO a veda

Prvou astronautkou Nemecka bude pilotka alebo meteorologička

TASR, 19. apríla 2017 20:07

Prvá Nemka, ktorá sa stane účastníčkou vedeckej vesmírnej misie na medzinárodnú stanicu ISS zo spolkovej republiky, vzíde z dvojice tridsiatničiek Nicola Baumannová - Insa Thieleová-Eichová.

Kandidátky na prvú nemeckú astronautku: zľava Insa Thieleová-Eichová a Nicola Baumannová. Foto: TASR AP
Berlín 19. apríla (TASR) - Prvá Nemka, ktorá sa ešte do roku 2020 stane účastníčkou vedeckej vesmírnej misie na medzinárodnú stanicu ISS zo spolkovej republiky, vzíde z dvojice tridsiatničiek Nicola Baumannová - Insa Thieleová-Eichová.

Mená finalistiek viac ako rok trvajúceho výberového konania zverejnili dnes. Pôvodne sa do neho prihlásilo 408 uchádzačiek, ich okruh sa postupne zredukoval na 90, 30 a napokon šesť. Lekárske testy, ktoré predchádzali zúženiu okruhu uchádzačiek zo šiestich na dve, absolvovali aj ďalšie štyri uchádzačky, a to dve inžinierky, vesmírna technička a astrofyzička, vyplýva z informácií internetového vydania magazínu Der Spiegel.

Najlepšie však medzinárodné kritériá splnila dvojica vybraných.

Obe finalistky, pilotka bojového lietadla z Kolína nad Rýnom i meteorologička z Bonnu, absolvujú teraz odborný výcvik.

Asi rok pred štartom sa rozhodne o tom, ktorá z nich sa po 11 nemeckých mužoch vydá ako prvá žena zo spolkovej republiky do vesmíru a ktorá jej bude robiť "iba" náhradníčku.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

19. septembra 2017 18:49

RÖSSLER:S kultúrnym a prírodným dedičstvom sa viac podeľte s ostatnými
Slovensko by podľa jej slov malo v tomto smere viac využiť svoje univerzity a výskum, a to aj preto, aby sa toto kultúrne a prírodné dedičstvo stalo v území trvalo udržateľným.

sk
16. septembra 2017 5:37

Pred 30 rokmi bol podpísaný Montrealský protokol o ochrane ozónu
Na svete sa rozvinulo úsilie za zachovanie ozónovej vrstvy, v dôsledku čoho bol 16. septembra 1987 v kanadskom meste Montreal podpísaný protokol o zákaze používania škodlivých chemických látok.

sk
13. septembra 2017 21:06

Belova univerzita chystá prednášku o svetovom dedičstve UNESCO
Riaditeľka Centra svetového dedičstva Mechtild Rössler bude mať 19. septembra prednášku na tému Dedičstvo pre silnejšie spoločnosti.

skPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac