UNESCO a veda

Od zápisu do UNESCO návštevy kostolov v Tvrdošíne a Leštinách vzrástli

TASR, 18. marca 2017 13:13

Gotický kostolík v Tvrdošíne i artikulárny kostol v Leštinách sa týmto zápisom z roku 2008 dostali do oveľa väčšieho povedomia širokej verejnosti.

Ilustračná snímka. Foto: FOTO TASR – Henrich Mišovič
Tvrdošín/Leštiny 18. marca (TASR) - Oravský región na severozápade Slovenska sa pýši rovno dvoma vzácnymi drevenými kostolmi zapísanými do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Gotický kostolík v Tvrdošíne i artikulárny kostol v Leštinách sa týmto zápisom z roku 2008 dostali do oveľa väčšieho povedomia širokej verejnosti.

Kostol Všetkých svätých v hornooravskom meste Tvrdošín patrí medzi najstaršie zachované architektonické pamiatky celej Oravy. Podľa výsledkov expertíz boli stromy použité na stavbu tejto jedinečnej neskorogotickej sakrálnej stavby skonštruovanej výhradne z dreva bez použitia kovových klincov spílené už okolo roku 1440. Kostolík ponúka na obdiv svoju zreštaurovanú renesančnú úpravu z polovice 17. storočia s rozmerným barokovým oltárom, ktorý niekedy v tom období nahradil pôvodný oveľa menší gotický.

Najhoršie obdobie zažil v 80. rokoch minulého storočia, kedy hrozilo jeho nenávratné zničenie. Vedenie mestskej samosprávy sa vtedy zasadilo za záchranu drevenej stavby z prvej polovice 15. storočia. "V roku 1994 toto úsilie ocenila paneurópska organizácia Europa Nostra. Tieto ocenenia majú pripomínať nasledujúcim generáciám povinnosť naďalej sa starať o zachovanie tejto významnej slovenskej, európskej, ale aj svetovej kultúrnej pamiatky," povedala pre TASR Erika Čajková, vedúca oddelenia kultúry tvrdošínskeho mestského úradu.

Turisti majú o kostol podľa nej čoraz väčší záujem, svedčí o tom aj značný nárast návštevnosti. Pred zápisom do UNESCO bola mizivá, vlani si ho prišlo prezrieť takmer 3700 záujemcov, pričom každoročne sa počet návštevníkov zvyšuje. V roku 2015 videlo jeho priestory približne 3100 ľudí, rok predtým bezmála 2900. V roku 2013 to bolo 1800 turistov a v roku 2012 o stovku menej.

Drevený artikulárny kostol v Leštinách z konca 17. storočia je bohato zdobený a vyniká rôznorodosťou tvarov, farieb a motívov. Interiér zdobia nástenné kvetinové maľby, nachádza sa v ňom barokový oltár s drevorezbou z konca 17. storočia a bohato zdobená kazateľnica zo začiatku 18. storočia. Na bohoslužby tu chodil napríklad významný slovenský básnik Pavol Orzságh Hviezdoslav.

"Z architektonického pohľadu predstavuje typický model kostola z konca 17. storočia. Spolu s kostolom sa v jeho blízkosti vybudovala aj fara. Kostol má podlhovastý pôdorys a je na príkrom svahu. Tento sklon bol vyrovnaný kamennou základňou. Na výstavbu sa použilo smrekové drevo z okolitých lesov. Dominantu kostola tvorí veľká valbová strecha pokrytá dreveným šindľom. Súčasťou kostola je aj malá prístavba za oltárom. Vstup do kostola tvorí portál s archivoltou," uviedla obecná samospráva na svojej oficiálnej internetovej stránke.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 16:48

VIDEOREPORTÁŽ: Hubbleov ďalekohľad vo vesmíre pracuje už 27 rokov
Z Mysu Canaveral odštartoval 24. apríla na palube raketoplánu Discovery.

sk
22. apríla 2017 16:10

Nadšenci robotiky sa stretli v Bratislave. Kategóriu dronov inovovali
V súťaži predstavujú verejnosti roboty, ktoré sami zostrojili a naprogramovali.

sk
22. apríla 2017 12:36

Čínska vesmírna loď sa spojila so stanicou na obežnej dráhe
Robotická loď dlhá 10,6 metra bude počas približne trojmesačnej misie vykonávať naprogramované vedeckovýskumné úlohy, spojenie so stanicou okrem iného otestujú ešte dvakrát.

sk



Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac