UNESCO a veda

Oltár z dielne Majstra Pavla slávi 500. výročie

TASR, 16. júla 2017 12:40

Chrám bol v roku 2009 zapísaný do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO ako súčasť súboru Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia.

Oltár Narodenia od Majstra Pavla Foto: TASR/Milan Kapusta
Levoča 16. júla (TASR) – Oltár Majstra Pavla, ktorý je umiestnený v Bazilike sv. Jakuba v Levoči, v tomto roku oslavuje 500. výročie svojej inštalácie. Vyvrcholením osláv bude Večer s majstrom priamo v bazilike a bude poctou dielu tohto rezbára. Podujatie sa uskutoční v sobotu 22. júla.

V Bazilike sv. Jakuba sa nachádza viacero oltárov, z ktorých najcennejší je práve hlavný oltár z dielne levočského rezbára. "Oltár vysoký 18,62 metra je najvyšším neskorogotickým oltárom na svete. Zhotovený je z lipového dreva v dielni Majstra Pavla z Levoče, ktorý sa považuje za najväčšieho stredovekého umelca Slovenska," uviedla pre TASR Zuzana Beregházyová z Mestského úradu v Levoči. Široký je 6,72 metra a vznikol v rokoch 1507-1517.

V oltárnej skrini sa nachádzajú tri hlavné sochy a predstavujú Madonu s dieťaťom, sv. Jána a sv. Jakuba. V jeho dolnej časti je situované zobrazenie poslednej večere. Bočné steny tvoria pohyblivé krídla, ktoré sú zo zadnej strany zdobené tabuľovými maľbami a z prednej strany reliéfmi.

Oltár, hoci je zasvätený patrónovi mesta a kostola sv. Jakubovi Apoštolovi, je v podstate oltárom apoštolov. V povojnových rokoch bol reštaurovaný, nakoľko ho napadla červotoč a hrozilo i jeho zrútenie. V rokoch 1952-1954 ho bratia Kotrbovci zreštaurovali, pričom od svojej inštalácie bol po prvý raz rozobratý. Posledný veľký zásah na umeleckom diele sa začal v roku 2012. Trvalo takmer tri roky, kým pamiatka dostala pôvodný vzhľad. Na reštaurátorské práce bolo použitých takmer 300.000 eur, z ktorých zhruba 220.000 eur zaplatila nemecká nadácia Messerschmitt Stiftung a zvyšok financoval Rímskokatolícky farský úrad v Levoči.

Chrám bol v roku 2009 zapísaný do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO ako súčasť súboru Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

20. júla 2017 6:00

Tento chemik sa zaoberal výskumom hormónov aj vône praženej kávy
Práce viedli k izolovaniu kortizónu a objavu jeho terapeutického významu pri liečbe artritídy a k Nobelovej cene.

sk
16. júla 2017 10:08

Jordánska Petra patrí medzi unikáty Blízkeho východu
Petra bola po Burckhardtovom objave považovaná za nekropolu. Až následné archeologické výskumy ukázali, že išlo o mesto, v ktorom žilo viac ako 20.000 ľudí. video

sk
12. júla 2017 7:00

Zložitý systém môže kooperovať. Zakladateľom synergetiky je H. Haken
Haken sa zameral na zákonitosti vytvárania, stability a zániku usporiadaných časových a priestorových štruktúr v zložitých nerovnovážnych systémoch rôznej podstaty.

skPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac