UNESCO a veda

SR podpredsedá konferencii o ochrane rozmanitosti kultúrnych prejavov

TASR, 15. júna 2017 11:21

Dohovor o ochrane a podpore rozmanitosti kultúrnych prejavov bol ratifikovaný 20. októbra 2005 na 33. zasadnutí Generálnej konferencie UNESCO.

Riaditeľka odboru európskych záležitostí Ministerstva kultúry SR Jana Kňažková. Foto: TASR/Andrej Galica
Bratislava/Paríž 15. júna (TASR) - Za podpredsedníčku šiestej konferencie zmluvných strán Dohovoru o ochrane a podpore rozmanitosti kultúrnych prejavov za región strednej a východnej Európy bola zvolená zástupkyňa SR a členka Medzivládneho výboru pre ochranu a podporu rozmanitosti kultúrnych prejavov, riaditeľka odboru európskych záležitostí Ministerstva kultúry SR, Jana Kňažková. TASR o tom informovala Stála delegácia SR pri UNESCO v Paríži.

"Medzi kľúčové témy konferencie v Paríži patrí hľadanie spôsobov aplikovania princípov Dohovoru v digitálnom prostredí a pomoc umelcom pri využívaní potenciálu informačných technológií," uvádza Stála delegácia SR. Rokovanie, ktoré aktuálne prebieha v Paríži, sa podľa nej dotýka aj pozície lokálnej kultúry vo svete internetových poskytovateľov médií a kapacity rozvojových krajín zapojiť sa do aktuálneho digitalizačného procesu.

"Zástupcovia 145 krajín, ktoré Dohovor podpísali, diskutujú taktiež o zabezpečení tzv. spravodlivej mzdy pre umelcov a rešpektovaní ľudských práv v digitálnom prostredí, predovšetkým slobody prejavu, umeleckej slobody a rodovej rovnosti," informuje Stála delegácia SR. Dohovor disponuje aj Medzinárodným fondom pre kultúrnu diverzitu, z ktorého sa financujú aktivity a podpora kultúrneho priemyslu v rozvojových krajinách.

Dohovor o ochrane a podpore rozmanitosti kultúrnych prejavov bol ratifikovaný 20. októbra 2005 na 33. zasadnutí Generálnej konferencie UNESCO. Jeho štyrmi hlavnými piliermi sú podpora udržateľného systému kultúrnej legislatívy, vyrovnané prúdenie kultúry a zvýšenie mobility umelcov, integrácia kultúry do rámcov udržateľného rozvoja a propagácia ľudských práv a slobôd.

Krajiny Dohovoru zasadajú každé dva roky a na aktuálnom zasadnutí zvolia 12 nových členov Výboru pre kultúrnu diverzitu, ktorý sa stretáva každoročne.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 9:18

Vyvrcholením leta na Spišskom hrade bude podujatie Tajomná noc
V dvoch vstupoch, o 20.00 a 21.30 h na hrade ožijú najzaujímavejšie legendy viažuce sa k pamiatke UNESCO.

sk
20. augusta 2017 17:03

Vedci objavili v Európe nový druh hada, v tíme bol aj Slovák
Užovka obojková je jedným z najpočetnejších a najčastejšie pozorovaných hadích druhov Európy.

sk
18. augusta 2017 15:34

Zomrela vedkyňa, ktorá skúmala Einsteinov mozog
Diamondová ako prvá zistila a dokázala, že mozog sa počas života môže meniť. Dôkazy o tom našla práve pri skúmaní vzoriek odobratých z Einsteinovho mozgu po jeho smrti.

skPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac