Video

Nepripravte sa o zuby: Paradentóza sa dá liečiť

Tablet.TV, 14. marca 2017 13:10

Parodontitída je tichou hrozbou pre náš pekný úsmev. Ako svoje zuby ochrániť vám poradí zubný lekár, chirurg a člen Európskej Parodontologickej Asociácie MUDr. Tomáš Siebert, PhD.

Zubný lekár, chirurg a člen Európskej Parodontologickej Asociácie MUDr. Tomáš Siebert, PhD. Foto: Screenshot/TABLET.TV
Bratislava 14. marca (TABLET.TV) - Zuby majú pre človeka dôležitú funkciu. Umožňujú nám prijímať rôzne druhy potravy, ale sú aj výrazným estetickým prvkom. Aj zuby sú ale náchylné na ochorenia a treba sa o ne starať. Nedostatočná zubná hygiena a prítomnosť baktérií je jednou z hlavných príčin vzniku parodontitídy, inak nazývanej aj paradentóza.

„Je to vlastne infekčné ochorenie zápalového pôvodu,“ vysvetľuje parodontológ MUDr. Tomáš Siebert, PhD. „Parodontitída môže byť spôsobená aj baktériami, ktoré máme bežne v dutine ústnej. Nazývajú sa komenzály. Niekto ich má v nízkych koncentráciách a neškodia mu a niekto, za určitých okolností, ich má vo vysokých koncentráciách, namnožia sa, plus je tam ešte veľa ďalších faktorov, ako imunitná odpoveď, stresová záťaž, genetická predispozícia, a v tom momente môže toto ochorenie vzniknúť.“

Základom pre možný vznik parodontitídy je zubný povlak, z ktorého sa tvorí zubný kameň. Nahromadené baktérie spôsobujú zápal ďasien. V prípade, že imunita človeka už nedokáže dostatočne bojovať proti týmto mikroorganizmom, preniknú hlbšie do štruktúr parodontu, teda závesného aparátu zubov. Parodontitída sa však radí aj medzi tzv. „kissing diseases“, v preklade choroby z bozkávania. Baktérie spôsobujúce toto ochorenie sa tak môžu medzi partnermi prenášať aj týmto spôsobom.

Včasnou diagnostikou je možné parodontitídu podchytiť a vyliečiť alebo zastaviť. „Neprejavuje sa svojím spôsobom nijako, to znamená, že človek si môže myslieť, že má v úvodzovkách obyčajný zápal ďasien a pritom môže mať parodontitídu.“ Je preto dôležité pravidelne navštevovať ambulanciu zubného lekára a parodontológa, ako aj nezanedbávať dentálnu hygienu.

„Niektorí ľudia prídu do ambulancie s tým, že pred piatimi rokmi mali normálny skus, normálny chrup, a zrazu behom piatich rokov pozorujú, ako keby ten chrup sa rozostupoval, že začínajú mať medzery medzi zubami. Tam treba takisto zbystriť pozornosť,“ upozorňuje parodontológ.

Zubný lekár počas preventívnej prehliadky zisťuje u pacientov prítomnosť parodontitídy pomocou parodontálnej sondy. V prípade, že sa ochorenie potvrdí, lekár individuálne nastaví odporúčaný spôsob liečby vzhľadom na rozsah a štádium ochorenia. „Vždy to musí pozrieť zubný lekár, najlepšie so špecializáciou na parodontológiu, aby sa vedel vyjadriť, aká tá liečba by mala byť,“ dodáva MUDr. Siebert.

Boj s parodontitídou však neprebieha iba v ambulancii parodontológa. Veľmi významnú úlohu zohráva aj správne a pravidelné čistenie chrupu doma podľa pokynov lekára.

Pozrite si reláciu ZDRAVIE s moderátorkou Klárou Grausovou.

Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 10:48

ZÁZNAM: TK Centra pre liečbu drogových závislostí
Sledujte záznam TK na tému Gambling a Linka pomoci pre problémy s hraním - súčasné zistenia.

sk
dnes 9:32

DNES NÁS ČAKÁ: Nové zistenia o gamblingu
Relácia Diár vám prináša informácie o tom, čo nás dnes čaká.

sk
dnes 6:30

VIDEO: Takto vyzerá jeden zo štadiónov pre MS vo futbale 2022
Katar bude hostiť majstrovstvá sveta vo futbale v roku 2022 a jednotlivé zápasy by mali odohrať na niekoľkých štadiónoch.

sk

Najčítanejšie Video

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac