< sekcia Video

Hráč Winnipeg Dustin Byfuglien (33) sa raduje spolu s brankárom Hellebuyckom (37) z víťazstva tímu nad San Jose. Foto: TASR/AP

Obranca Bostonu Zdeno Chára si na ľade Pittsburghu pripísal na konto asistenciu a dva plusové body, Bruins však napriek tomu prehrali.

New York 8. januára (TASR) - Slovenský hokejista Marko Daňo prispel v noci na pondelok v zámorskej NHL gólom k víťazstvu Winnipegu nad San Jose 4:1.

Dvadsaťtriročný útočník v druhej tretine za stavu 1:0 pre Jets šikovne tečoval delovku spoluhráča Jacoba Troubu a prekonal Martina Jonesa v bránke Sharks. Pre Daňa to bol druhý gól v prebiehajúcej sezóne. Napokon sa ukázal byť v zápase víťazný. Jets potvrdili svoju dominanciu v domácej aréne, kde vyhrali päť duelov v rade a 16 z 20 celkových tohtosezónnych zápasov. "Vždy radi hráme na našom štadióne, kde vieme, že zakaždým odohráme skvelý zápas. Netušíme, prečo to tak je, no zakaždým si to tu užívame. Sme skutočne šťastní, ako sa nám v súčasnosti darí," povedal útočník "tryskáčov" Mathieu Perreault, ktorý sa pod výhru kanadského klubu podpísal dvoma presnými zásahmi. Winnipeg sa už vyhupol na čelo Centrálnej divízie. Daňo odohral iba štyri a pol minúty, okrem gólu si pripísal aj plusku.

Obranca Bostonu Zdeno Chára si na ľade Pittsburghu pripísal na konto asistenciu a dva plusové body, Bruins však prehrali s Penguins 5:6 po predĺžení. Pre Boston to bola iba tretia prehra z uplynulých 11 stretnutí, vo všetkých dueloch však bodovali. Chára bol časom 26:44 najvyťažovanejším korčuliarom v zápase. O triumfe obhajcu trofeje rozhodol v predĺžení Jevgenij Malkin, ktorý mal v zápase bilanciu 2+1, tri body si pripísal aj kapitán "tučniakov" Sidney Crosby (0+3). "Myslím si, že sme odolný tím. Súperom dokážeme vnútiť náš štýl. Dnes sme boli dole, ale potom nám vyšlo pár detailov a využili sme ich chyby," konštatoval pre zámorské médiá Crosby. Malkin sa 12. gólom v predĺžení v kariére osamostatnil v klubovej štatistike na prvom mieste, keď sa odpútal od Crosbyho a Maria Lemieuxa (obaja 11).

Detroit s Tomášom Tatarom podľahol Tampe Bay 2:5, slovenský útočník zaznamenal tri mínusky. Tatar zaujal pästným súbojom, keď sa v závere prvej tretiny pobil s Yannim Gourdem. Slovenský krídelník stratil pri bitke prilbu a išiel prvý k ľadu. Pre Tatara to bol druhý pästný duel v profiligovej kariére, v októbri sa pobil s Erikom Haulom z Las Vegas. Gourde strelil dva góly "bleskov" vrátane víťazného, zaznamenal aj jednu asistenciu a tešil sa tak aj z tzv. hetriku Gordieho Howea. Red Wing prišli o víťaznú sériu, ktorá trvala štyri zápasy.

Chicago s Richardom Pánikom zdolalo Edmonton bez Andreja Sekeru 4:1. Oilers sa naďalej trápia, prehrali šiesty z posledných siedmich zápasov. Obranca "olejárov" Andrej Sekera bol zdravý náhradník.

Hokejisti New York Islanders s Jaroslavom Halákom zvíťazili v nedeľňajšom zápase na domácom ľade nad New Jersey Devils 5:4 po predĺžení a nájazdoch. Slovenský brankár "ostrovanov" kryl 42 striel, mal 91,3-percentnú úspešnosť zákrokov a nepustil za chrbát ani jeden z piatich samostatných nájazdov New Jersey. V rozstrele sa ako jediný presadil Brock Nelson. Islanders tak ukončili päťzápasovú sériu prehier. Nováčik Sebastian Aho naštartoval víťazný obrat Islanders prvým gólom v NHL, ku ktorému pridal asistenciu. "Toto víťazstvo sme potrebovali ako soľ. Verím, že počas sezóny sa ešte ohliadneme za týmto zápasom a oceníme dva body, ktoré sme v ňom vybojovali," poznamenal tréner Islanders Doug Weight.

V senzačných výkonoch pokračuje nováčik z Las Vegas, ktorý zdolal NY Rangers 2:1 a vybojoval deviaty domáci triumf v rade. Rovnakú šnúru na vlastnom klzisku ťahá aj Washington, ktorý si doma poradil so St. Louis Blues 4:3 po predĺžení.

NHL - sumáre:

CHICAGO BLACKHAWKS - EDMONTON OILERS 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
9. Schmaltz (Hartman, Rutta), 10. DeBrincat (Kämpf), 40. Saad (Toews, Hinostroza), 50. Oesterle – 25. Nurse (Cammalleri, Kassian). Brankári: Forsberg - Talbot, strely na bránku: 29:33, 21.901 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - ST. LOUIS BLUES 4:3 pp (1:0, 0:2, 2:1 - 1:0)
14. Connolly (Ovečkin, Carlson), 48. Ovečkin (Carlson, Bäckström), 51. Eller (Oshie, Bowey), 65. Bäckström (Oshie) – 22. Tarasenko (Barbašev, Edmundson), 26. Schenn (Tarasenko, Pietrangelo), 56. Gunnarsson (Thompson, Berglund). Brankári: Holtby - Hutton, strely na bránku: 33:34, 18.506 divákov.

WINNIPEG JETS - SAN JOSE SHARKS 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
13. Hendricks (Copp, Armia), 32. DAŇO (Trouba, Copp), 40. Perreault (Wheeler, Myers), 57. Perreault (Myers, Little) – 35. Couture (Pavelski, Burns). Brankári: Hellebuyck - M. Jones, strely na bránku: 30:32, 15.321 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - FLORIDA PANTHERS 3:2 pp a sn (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0, 1:0)
10. Foligno (Dubois, S. Jones), 38. Dubois (S. Jones, Panarin), rozh. nájazd Anderson – 21. Huberdeau (Dadonov, Barkov), 59. Barkov (Huberdeau, Yandle). Brankári: Bobrovskij - Reimer, strely na bránku: 48:44, 16.535 divákov.

DETROIT RED WINGS - TAMPA BAY LIGHTNING 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)
24. Nyquist (Bertuzzi, Zetterberg), 44. Abdelkader – 9. Girardi (Namestnikov, Gourde), 15. Johnson (Girardi, Palát), 39. Gourde (Namestnikov, Killorn), 54. Kučerov (Stamkos), 57. Gourde (Palát). Brankári: Mrázek - Domingue, strely na bránku: 36:24, 19.515 divákov.

MONTREAL CANADIENS - VANCOUVER CANUCKS 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
10. Alzner, 23. Galchenyuk (Petry, Drouin), 49. Gallagher (Alzner), 59. Byron (Gallagher), 60. Pacioretty (Danault) – 34. D. Sedin (Edler, H. Sedin), 43. Del Zotto (Boeser, D. Sedin). Brankári: Price - Nilsson, strely na bránku: 45:36, 21.302 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - BOSTON BRUINS 6:5 pp (3:1, 1:4, 1:0 - 1:0)
4. Oleksiak (Hunwick, Hagelin), 12. Kessel (Crosby, Malkin), 14. Letang (Crosby), 40. Malkin (Crosby, Hörnqvist), 43. Sheahan, 63. Malkin (Kessel, Letang) – 2. Spooner (Miller, DeBrusk), 28. Marchand (Bergeron), 29. Acciari (Carlo, Marchand), 33. Pastrňák, 38. Backes (CHÁRA, Heinen). Brankári: Jarry (38. Murray) - Rask, strely na bránku: 35:25, 18.553 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - NEW YORK RANGERS 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
18. Neal (Perron), 49. Karlsson (Smith, Marchessault) – 14. Zibanejad (Grabner, Lettieri). Brankári: Fleury - Pavelec, strely na bránku: 34:29, 18.234 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - NEW JERSEY DEVILS 5:4 pp a sn (1:0, 1:2, 2:2 - 0:0, 1:0)
16. Lee (Pulock, Hickey), 31. Beauvillier (Barzal, Eberle), 48. Aho (Tavares, Barzal), 56. Clutterbuck (Aho, Nelson), rozh. nájazd Nelson – 25. Zajac (Vatanen, Palmieri), 37. Zajac (Gibbons), 43. Wood (Butcher, Hall), 44. Hall (Moore, Wood). Brankári: HALÁK - Schneider, strely na bránku: 38:46, 15.136 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - BUFFALO SABRES 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
24. Gostisbehere (Konecny), 28. Couturier (Giroux, Voráček), 59. Couturier, 60. Provorov – 22. O'Reilly (Eichel). Brankári: Neuvirth - Lehner, strely na bránku: 29:31, 19.662 divákov.

Marko Daňo (Winnipeg) 04:28 1 0 1 +1 2 0
Richard Pánik (Chicago) 10:53 0 0 0 0 1 0
Tomáš Tatar (Detroit) 16:44 0 0 0 -3 4 5
Zdeno Chára (Boston) 26:44 0 1 1 +2 0 0
Jaroslav Halák (NY Islanders) 65:00 4/46 91,3
_________________________________________
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

Peter Budaj (Tampa Bay) 7 3 187 26 87,8 3,80

/za menom a klubovou príslušnosťou nasledujú počet odohratých zápasov, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: počet odchytaných zápasov, víťazstiev, počet úspešných zákrokov, inkasovaných gólov, percentuálna úspešnosť zásahov a priemer inkasovaných gólov na zápas/