Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 31. október 2024Meniny má Aurélia
< sekcia VŠETKY SPRÁVY: Voľby do VÚC 2017

Výsledky doterajších volieb v samosprávnych krajoch

Pohľad do volebnej miestnosti počas volieb do VÚC, 4. november 2017. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Pozrite sa, ako vyzerali výsledky predchádzajúcich volieb do samosprávnych krajov.

Bratislava 5. novembra (TASR) - Voľby do orgánov vyšších územných celkov (VÚC) sa po prvýkrát konali jednokolovo v sobotu 4. novembra.

Výsledky doterajších volieb v Bratislavskom samosprávnom kraji



V Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) sa o post predsedu VÚC uchádzalo dovedna 18 kandidátov. Víťazom sa stal kandidát pravicovej koalície (SaS, OĽaNO, NOVA, SMK-MKP, OKS, Zmena zdola a Demokratická únia Slovenska) Juraj Droba, ktorý získal 20,42 percenta hlasov oprávnených voličov. V zastupiteľstve, ktoré bude mať v nasledujúcom päťročnom volebnom období 50 poslancov (predtým 44), bude presne polovica (25) nezávislých poslancov, tretinu poslancov (17) budú tvoriť kandidáti pravicovej koalície (SaS, OĽaNO, NOVA, SMK-MKP, OKS, Zmena zdola a Demokratická únia Slovenska). Šesť poslancov sa dostalo do krajského parlamentu ako kandidáti koalície Most-Híd, Smer-SD, SKOK – Európski liberálni demokrati, Strana zelených, SDKÚ-DS-Demokratická únia a Starostovia a nezávislí kandidáti. Po jednom poslancovi budú mať v parlamente zástupcovia Nezávislého fóra a Doma dobre. Z terajšieho zboru bude v novom pokračovať 13 poslancov.

Volieb do orgánov samosprávnych krajov sa v BSK zúčastnila takmer tretina oprávnených voličov (31,34 percenta).

9. novembra 2013 - V prvom kole volieb do orgánov BSK získala najviac kresiel v 44-člennom zastupiteľstve koalícia (SDKÚ-DS, SZ, OKS, SMK-MKP, SaS, Most-Híd, KDH) celkove 34, NaS–ns 1, NF 1, Smer–SD 1, (Zmena zdola, DÚ) 1 a NEKA 6 kresiel. Na voľbách sa v prvom kole zúčastnilo 21,65 percenta oprávnených voličov. Do druhého kola volieb 23. novembra 2013 predsedu vyššieho územného celku postúpili Pavol Frešo (SDKÚ-DS, KDH, Most-Híd, SaS, SMK, OKS a SZ) a Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD). Predsedom BSK sa stal Pavol Frešo.

14. novembra 2009 - Uskutočnilo sa prvé kolo volieb do orgánov VÚC Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), v ktorých získala najviac mandátov v 44-člennom zastupiteľstve koalícia (KDH, OKS, SDKÚ, SMK) celkove 26 kresiel, koalícia (HZD, ĽS-HZDS, Smer-SD, SZS) 14 kresiel a Most-Híd , OK a SaS po jednom a jedno kreslo obsadil NEKA. O post predsedu BSK sa uchádzalo celkom 11 kandidátov. Na voľbách sa v prvom kole zúčastnilo 14,45 percenta oprávnených voličov. Do druhého kola volieb 28. novembra 2009 predsedu vyššieho územného celku postúpili Pavol Frešo (SDKÚ-DS, KDH, SMK, OKS a SaS) a Vladimír Bajan (nezávislý s podporou Smeru-SD, ĽS-HZDS, SZS a HZD). Predsedom BSK sa stal Pavol Frešo.

26. novembra 2005 - V Bratislavskom samosprávnom kraji sa konalo prvé kolo volieb do orgánov VÚC. Vo voľbách do 50-členného zastupiteľstva zvíťazila koalícia (SDKÚ-SMK-DS-ANO-SZS), ktorá obsadila 27 kresiel, koalícia (Smer-SF-HZD) získala 11 kresiel, KDH šesť, OKS a NF po dvoch a dvaja poslanci kandidovali ako NEKA. O post predsedu BSK prejavilo záujem 10 kandidátov. Na voľbách sa v prvom kole zúčastnilo 19,46 percenta oprávnených voličov. Do druhého kola volieb 10. decembra 2005 postúpili nezávislý kandidát Vladimír Bajan a Ľubo Roman z koalície SDKÚ-ANO-SMK-DS-SZS. Predsedom BSK sa stal Vladimír Bajan.

1. decembra 2001 - Konali sa historicky prvé voľby do orgánov samosprávnych krajov. V regionálnom 46 člennom parlamente tohto samosprávneho kraja obsadila 40 kresiel koalícia SDKÚ-KDH-ANO-SMK-DS, päť kresiel koalícia HZDS-Smer-SDĽ-SOP-SZS a jedno kreslo nezávislý kandidát. O post predsedu sa uchádzalo 14 kandidátov. Dostatočný počet hlasov získal už v prvom kole získal kandidát koalície (SDKÚ-KDH-ANO-SMK-DS) Ľubo Roman, ktorý bol zvolený do funkcie predsedu BSK. Na voľbách sa v prvom kole zúčastnilo 23,96 percenta oprávnených voličov.



Výsledky doterajších volieb v Trnavskom samosprávnom kraji



V Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) sa o post predsedu VÚC uchádzalo dovedna 6 kandidátov. Novým predsedom VÚC sa stal Jozef Viskupič (OĽaNO, SaS, KDH, OKS, Zmena zdola, DÚ) so ziskom 43,11 percenta hlasov (48.307 voličov). Voliči volili spolu 40 poslancov. V regionálnom parlamente získali nezávislí poslanci spolu 14 kresiel, SMK 13 postov, koalícia OĽaNO, SaS, KDH, OKS, Zmena zdola, DÚ obsadí 11 kresiel, po jednom Smer-SD a Most-Híd.

Volebná účasť v TTSK dosiahla 24,74 percenta hlasov voličov.

9. novembra 2013 - Po prvom kole volieb v regionálnom zastupiteľstve Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), ktoré má 40 kresiel, obsadili Smer–SD 12, SMK-MKP 11, KDH, SDKÚ–DS 7, NEKA 6 a Most-Híd 4 kreslá. K volebným urnám sa v prvom kole dostavilo 17,46 percent oprávnených voličov. O post predsedu VÚC sa uchádzalo šesť kandidátov. Do druhého kola volieb predsedu VÚC 23. novembra 2013 postúpili Tibor Mikuš (NEKA) a József Berényi (SMK, OKS). Predsedom TTSK sa stal Tibor Mikuš.

14. novembra 2009 - V regionálnom zastupiteľstve TTSK, ktoré má 40 kresiel, obsadila SMK 11 kresiel, koalícia KDH, SDKÚ-DS 11, koalícia HZD, ĽS-HZDS, SNS, Smer-SD 10, NEKA 6 kresiel a Most-Híd 1 a ND 1. Vo volebných miestnostiach v kraji zaznamenali 20,46 percentnú účasť oprávnených voličov. O post predsedu VÚC sa uchádzali štyria kandidáti. Predsedom sa v prvom kole stal Tibor Mikuš.

26. novembra 2005
- V TTSK po voľbách v prvom kole získala v 40-člennom regionálnom zastupiteľstve SMK 15 poslancov, rovnako aj koalícia KDH-SDKÚ-DS získala 15 mandátov. Okrem nich boli piati nezávislí poslanci, koalícia HZDS-ĽB-ZSNS-PSNS mala troch zástupcov a koalícia Smer-HZD-SF-ANO dvoch. Volebná účasť v prvom kole dosiahla 14,5 percenta voličov. O post predsedu VÚC sa uchádzalo päť kandidátov. Do druhého kola volieb predsedu vyššieho územného celku 10. decembra 2005 postúpili Jozef Klokner z koalície KDH-SDKÚ-DS a Tibor Mikuš z koalície HZDS-ĽB-ZSNS-PSNS. Predsedom sa stal Tibor Mikuš.

1. decembra 2001 – V historicky prvých voľbách do orgánov samosprávnych krajov bolo po prvom kole do 40-členného Zastupiteľstva TTSK zvolených 24 zástupcov koalície HZDS-Smer-SOP, 14 zástupcov SMK a dve kreslá obsadilo KDH. Volebná účasť v prvom kole dosiahla 33,73 percenta. O post predsedu sa uchádzalo 13 kandidátov. Do druhého kola volieb predsedu VÚC, ktoré sa konalo 15. decembra 2001 postúpili Peter Tomeček ( HZDS-Smer-SOP) a József Kvarda (SMK). Za predsedu Trnavského samosprávneho kraja bol zvolený Peter Tomeček.



Výsledky doterajších volieb v Trenčianskom samosprávnom kraji



V Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) sa o post predsedu VÚC uchádzalo dovedna 7 kandidátov. Post predsedu TSK obhájil Jaroslav Baška (Smer-SD, SNS, Most-Híd, SZ) so ziskom 49,98 percenta hlasov.

V 47-člennom zastupiteľstve Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) bude v nasledujúcom päťročnom volebnom období najviac poslancov, ktorí kandidovali ako nezávislí. V regionálnom parlamente obsadia 22 kresiel. Šestnásť poslaneckých miest obsadí koalícia Smer-SD, SNS, Most - Híd, Strana Zelených a deväť poslancov bude hájiť farby širokej pravicovej koalície SaS, OĽaNO, KDH, OKS, NOVA, Zmena zdola – DÚ.

Celkovo v TSK prišlo voliť 493.851 ľudí, volebná účasť dosiahla 26,32 percenta.

9. novembra 2013 - Konali sa voľby do orgánov Trenčianskeho samosprávneho kraja. V regionálnom zastupiteľstve TSK, ktoré má 45 kresiel, obsadila koalícia Smer–SD 25 kresiel, koalícia KDH, OKS, SaS, NOVA, Most-Híd, SDKÚ–DS 8, koalícia Zmena zdola, DÚ 1 a NEKA 11. Volebná účasť v prvom kole dosiahla 17,37 percenta. O post predsedu VÚC sa uchádzalo šesť kandidátov. Predsedom sa v prvom kole volieb stal Jaroslav Baška (Smer-SD).

14. novembra 2009 - V Trenčianskom samosprávnom kraji sa konalo prvé kolo volieb do orgánov regionálnej samosprávy. V regionálnom zastupiteľstve, ktoré má 45 kresiel, obsadila koalícia ĽS–HZDS, Smer-SD 27 kresiel, koalícia KDH, SDKÚ-DS 8 kresiel a NEKA 10. Volebná účasť predstavovala 20,59 percenta. O post predsedu VÚC sa uchádzali šiesti kandidáti. Do druhého kola, ktoré sa konalo 28. novembra 2009 postúpili Pavol Sedláček (ĽS-HZDS, Smer-SD, SNS) a Martin Fedor (SDKÚ-DS, KDH, SaS, OKS). Predsedom sa stal Pavol Sedláček.

26. novembra 2005 - V regionálnom zastupiteľstve TSK, ktoré má 45 kresiel, obsadila po prvom kole volieb koalícia Smer-KDH-SNS-HZD-SF 21 postov. Koalícia HZDS-ANO-PSNS-ZSNS mala 20, SDKÚ-DS bola zastúpená jedným poslancom a traja poslanci kandidovali ako NEKA. V prvom kole prišlo k volebným urnám 12,3 percenta voličov. V Trenčianskom samosprávnom kraji sa o post predsedu VÚC uchádzalo 11 kandidátov. Do druhého kola volieb predsedu VÚC 10. decembra 2005 postúpili Miroslav Chovanec z koalície Smer-KDH-SNS-HZD-SF a Pavol Sedláček z koalície HZDS-ANO-PSNS-ZSNS. Predsedom TSK sa stal Pavol Sedláček.

1. decembra 2001 - Konali sa historicky prvé voľby do orgánov samosprávnych krajov. Všetky kreslá v 45-člennom samosprávnom parlamente obsadilo HZDS. Do volebných miestností v prvom kole prišlo 21,55 percenta oprávnených voličov. O post predsedu v Trenčianskom samosprávnom kraji sa uchádzalo 14 kandidátov. Do druhého kola 15. decembra 2001 postúpili Štefan Štefanec nominovaný HZDS a Anna Záborská za koalíciu SDKÚ-KDH-DS. Za predsedu TSK bol zvolený kandidát Štefan Štefanec.



Výsledky doterajších volieb v Nitrianskom samosprávnom kraji



V Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK) sa o post predsedu VÚC uchádzalo dovedna 8 kandidátov. Milan Belica (Smer-SD, SNS, Most-Híd) v tohtoročných voľbách obhájil post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) so ziskom 34,10 percenta hlasov, čo znamená, že získal podporu 52.184 voličov. Je najdlhšie úradujúcim predsedom samosprávneho kraja. Zastupiteľstvo NSK má 54 mandátov, tvoriť ho budú 17 poslancov koalície Smer-SD, SNS a Most–Híd, 11 poslancov SMK–MKP, desať poslancov koalície SaS, OĽaNO, KDH, NOVA, OKS, Šanca a DS, jeden poslanec strany ĽSNS a 15 nezávislých poslancov.

Volebná účasť dosiahla v NSK 26,83 percenta hlasov voličov.

9. novembra 2013
– Po prvom kole volieb do orgánov NSK bolo do regionálneho zastupiteľstva, ktoré má 54 kresiel, zvolených 32 poslancov za koalíciu Smer-SD, KDH, 14 poslancov za SMK-MKP, koalícia Most-Híd, SDKÚ-DS, SaS, OKS, NOVA získala tri kreslá, NEKA štyri a jeden poslanec bol zvolený za SNS. Na voľbách v prvom kole sa zúčastnilo 17,9 percenta voličov. O post predsedu VÚC sa uchádzalo sedem kandidátov. Do druhého kola volieb predsedu vyššieho územného 23. novembra 2013 postúpili Milan Belica (Smer–SD) a Tomáš Galbavý (Most-Híd, SMK-MKP, SDKÚ-DS, SaS, OKS, NOVA). Predsedom sa stal Milan Belica.

14. novembra 2009 - V 54-člennom regionálnom zastupiteľstve NSK, získala v prvom kole volieb koalícia KHD, ĽS-HZDS, SDKÚ-DS, Smer-SD 38 kresiel, SMK 13 a tri kreslá obsadili nezávislí kandidáti. Na voľbách sa v prvom kole zúčastnilo 21,81 percenta voličov. O post predsedu VÚC sa uchádzali 5 kandidáti. Za predsedu NSK bol hneď v prvom kole zvolený Milan Belica (Smer-SD, SDKÚ-DS, KDH).

26. novembra 2005 – V prvom kole volieb do orgánov NSK zvíťazila koalícia KDH-HZDS-SDKÚ-Smer-SNS, ktorá získala 34 mandátov, SMK získala 17 kresiel a koalícia ANO-HZD-SF mala jedno. Volebná účasť v prvom kole dosiahla 27,67 percenta. O post predsedu VÚC sa uchádzalo sedem kandidátov. Do druhého kola 10. decembra 2005 postúpili Milan Belica z koalície HZDS-ZSNS-ASV-KSS-ĽB-PSNS a László Szigeti z SMK. Predsedom sa stal Milan Belica.

1. decembra 2001 - Konali sa historicky prvé voľby do orgánov samosprávnych krajov. V prvom kole volieb získala s samosprávnom parlamente NSK 31 mandátov SMK, koalícia HZDS-Smer-SDĽ-SOP-Stred 20 mandátov a jeden poslanec bol zvolený za SNS. Na voľbách sa zúčastnilo 34,69 percenta oprávnených voličov. O post predsedu sa uchádzalo 15 kandidátov. Do druhého kola, ktoré sa konalo 15. decembra 2001 postúpili Milan Belica (HZDS-SDĽ-SOP-Stred) a Miklós Fehér (SMK). Za predsedu NSK bol zvolený Milan Belica.



Výsledky doterajších volieb v Žilinskom samosprávnom kraji



V Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) sa o post predsedu VÚC uchádzalo dovedna 9 kandidátov. Víťazom sa stala historicky prvá ženu v kresle predsedu samosprávneho kraja Erika Jurinová (OĽaNO, SaS, KDH, OKS, NOVA), ktorá získala 82.034 hlasov, teda 43,67 percent hlasov voličov. V 57-člennom zastupiteľstve Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) obsadia nezávislí kandidáti 25 poslaneckých kresiel, koalícia OĽaNO, SaS, KDH, NOVA a OKS 16 poslaneckých kresiel, strana Smer-SD 11 poslaneckých kresiel a SNS päť poslaneckých kresiel.

V ŽSK prišlo k volebným urnám 192.459 voličov, čo predstavuje volebnú účasť 33,84 percenta.

9. novembra 2013 - V Žilinskom samosprávnom kraji sa v prvom kole volieb do regionálneho parlamentu dostalo 19 poslancov za Smer-SD, koalícia KDH, SDKÚ-DS, SaS, Most–Híd získala 16 kresiel, SNS tri, ĽS-HZDS dve, koalícia NOVA, OKS jedno a 16 mandátov získali nezávislí poslanci. Do volebných miestností prišlo v prvom kole 21,57 percenta voličov. O post predsedu sa uchádzalo päť kandidátov. Predsedom ŽSK sa v prvom kole stal Juraj Blanár (Smer-SD, SZ, SNS).

14. novembra 2009 - Konalo sa prvé kolo volieb do orgánov ŽSK. V regionálnom zastupiteľstve, ktoré má 57 kresiel, obsadila koalícia ĽS-HZDS, SMER-SD 21 kresiel, koalícia KDH, OKS, SDKU-DS 18 kresiel, NEKA 11, SNS šesť, a koalícia HZD, SF, SZ jedno kreslo. Na voľbách sa zúčastnilo 23,68 percenta voličov. O post predsedu sa uchádzali štyria kandidáti. Už v prvom kole bol zvolený Juraj Blanár (SMER, SNS, ĽS-HZDS, HZD, SZ, SF).

26. novembra 2005 - Prvé kolo volieb do orgánov regionálnych samospráv sa konalo v Žilinskom samosprávnom kraji. Regionálne zastupiteľstvo ovládla koalícia KDH-SDKÚ-DS s 31 poslancami, koalícia Smer-SNS-ANO-HZD mala 15 poslancov, koalícia HZDS-PSNS-ZSNS mala päť, NEKA päť a OKS mala jedného zástupcu. O post predsedu sa uchádzalo sedem kandidátov. Do druhého kola volieb predsedu vyššieho územného celku, ktoré sa konalo 10. decembra 2005 postúpili Juraj Blanár z koalície Smer-SNS-ANO-HZD a Jozef Tarčák z koalície HZDS-PSNS-ZSNS. Predsedom sa stal Juraj Blanár.

1. decembra 2001 – Uskutočnili sa historicky prvé voľby do orgánov ŽSK. Dominantnou silou žilinského regionálneho parlamentu, ktorý mal v tom čase 52 poslancov, bolo HZDS s 31 poslancami, KDH malo osem, SDĽ štyroch, PSNS troch, NEKA troch, SDKÚ-DS-ANO dvoch a SOP jedného poslanca. Volebná účasť v prvom kole volieb predstavovala 23,47 percent. O post predsedu ŽSK sa uchádzalo 19 kandidátov. Do druhého kola voľby predsedu VÚC, ktoré sa konalo 15. decembra 2001 postúpili Jozef Tarčák (HZDS) a Anna Malíková (SNS). Predsedom sa stal Jozef Tarčák.



Výsledky doterajších volieb v Banskobystrickom samosprávnom kraji



V Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) sa o post predsedu VÚC uchádzalo dovedna 17 kandidátov. Víťazom sa stal nezávislý kandidát Ján Lunter, ktorý od občanov získal 99.169 hlasov, teda 48,53 percenta. V 49-člennom zastupiteľstve BBSK budú mať najväčšie zastúpenie nezávislí kandidáti. Obsadia celkom 22 kresiel. Za nimi nasleduje strana Smer-SD s 15 poslancami. Strana SMK-MKP bude mať piatich zástupcov, SaS a OĽaNO spolu štyroch a po jednom poslancovi budú mať strany SNS, Most-Híd a ĽS Naše Slovensko.
V BBSK prišlo k volebným urnám 212.360 voličov, čo predstavuje volebnú účasť 40,29 percenta.
TASR prináša výsledky doterajších volieb v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK).

9. novembra 2013 - V Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) bolo v prvom kole volieb do regionálneho zastupiteľstva, ktoré má 49 kresiel, zvolených za koalíciu Smer-SD, KDH 25 poslancov, NEKA získali 13 mandátov, SMK-MKP päť, koalícia SDKÚ-DS, NOVA, SaS dve, SNS jedno, SZ jedno, koalícia ĽS-HZDS, HZD jedno a ĽSNS jedno kreslo. Účasť voličov dosiahla v prvom kole 24,59 percenta. O post predsedu VÚC sa uchádzalo 11 kandidátov. Do druhého kola, ktoré sa konalo 23. novembra 2013 postúpili Marian Kotleba (ĽSNS) a Vladimír Maňka (Smer-SD, SZ, HZD, ĽS-HZDS, SMS, SMK-MKP, KDH). Županom sa stal Marián Kotleba.

14. novembra 2009 - Uskutočnilo sa prvé kolo volieb do orgánov VÚC Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK). V regionálnom zastupiteľstve, ktoré malo 49 kresiel, obsadila koalícia ĽS-HZDS, Smer-SD 27 kresiel, SMK sedem, SDKÚ-DS šesť, HZD, SNS tri kreslá, koalícia Most-Híd, SZ jedno a nezávislí kandidáti päť kresiel. Volebné komisie registrovali v prvom kole účasť 27,06 percenta. O post predsedu sa uchádzali deviati kandidáti. Do druhého kola volieb predsedu vyššieho územného celku 28. novembra 2009 postúpili Vladimír Maňka (Smer-SD a ĽS-HZDS) a Jozef Mikuš (SDKÚ-DS, KDH, OKS, Konzervatívni demokrati a SaS). Predsedom sa stal Vladimír Maňka.

26. novembra 2005 - V Banskobystrickom samosprávnom kraji bolo v prvom kole volieb do 49-členného regionálneho parlamentu zvolených 18 poslancov koalície Smer-SNS-HZD, koalícia SDKÚ-DS-KDH mala deväť poslancov, koalícia KSS-HZDS-PSNS-ZSNS deväť poslancov, SMK mala osem zástupcov a piati poslanci kandidovali ako NEKA. Na voľbách sa v prvom kole zúčastnilo 18,65 percenta voličov. O post predsedu sa uchádzalo sedem kandidátov. Do druhého kola volieb predsedu VÚC 10. decembra 2005 postúpili Milan Murgaš z koalície Smer-SNS-HZD-KDH-SZS a Jozef Mikuš z koalície SDKÚ-DS. Predsedom sa stal Milan Murgaš.

1. decembra 2001
– V historicky prvých voľbách do orgánov Banskobystrického samosprávneho kraja zvolili do regionálneho zastupiteľstva 22 poslancov koalície HZDS-Smer, 15 kresiel získali zástupcovia SMK, sedem nominanti koalície SDKÚ-KDH-DS-ANO, štyri SDĽ a jedno nezávislý kandidát. Volebná účasť v prvom kole volieb dosiahla 24,16 percenta. O post predsedu sa uchádzalo 16 kandidátov. V druhom kole volieb predsedu BBSK, ktoré prebiehalo 15. decembra 2001 sa stretli Milan Marčok nominovaný koalíciou HZDS-Smer a Jozef Mikuš (SDKÚ-KDH-DS-ANO). Za predsedu bol zvolený Milan Marčok.



Výsledky doterajších volieb v Prešovskom samosprávnom kraji



V Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) sa o post predsedu VÚC uchádzalo dovedna 12 kandidátov. Volebným víťazom na post predsedu VÚC je Milan Majerský (KDH, SaS, OĽaNO, NOVA), ktorý získal 72.366 platných hlasov, čo je 40,36 percenta. Nové krajské zastupiteľstvo bude pracovať v zložení nezávislí poslanci s počtom 22 mandátov, koalícia KDH, SaS, OĽaNO, NOVA bude mať 21 poslancov, Smer-SD získal 16 poslancov, SNS dvoch a jeden mandát získal Úsvit.

Volebná účasť v kraji bola 29,40 percenta.

9. novembra 2013 - V Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) sa konali voľby do orgánov VÚC. V regionálnom zastupiteľstve, ktoré má 62 kresiel, získala strana Smer-SD 35 mandátov, koalícia KDH, Most-Híd, SDKÚ–DS 19, NOVA jeden, ÚSVIT jeden a šesť mandátov získali NEKA. K urnám sa dostavilo 22,13 percenta voličov. O post predsedu VÚC sa uchádzalo deväť kandidátov. V prvom kole zvíťazil Peter Chudík (Smer-SD, SMS, NÁŠ KRAJ).

14. novembra 2009 - Konalo sa prvé kolo voľby do orgánov PSK. V regionálnom zastupiteľstve PSK, ktoré má 62 kresiel, obsadila koalícia Smer-SD, ĽS-HZDS 26 kresiel, koalícia KDH, SDKÚ-DS 25, koalícia LIGA, ND, SF, SZ dve, NEKA šesť a HZD jedno, SRK jedno a ÚSVIT jedno kreslo. K volebným urnám sa v prvom kole dostavilo 26,31 percenta voličov. Do druhého kola volieb predsedu vyššieho územného celku, ktoré sa konalo 28. decembra 2009, postúpili Peter Chudík (Smer-SD, ĽS-HZDS, HZD, SZS) a Ján Hudacký (KDH, SDKÚ-DS, SaS). Predsedom PSK sa stal Peter Chudík.

26. novembra 2005 - V Prešovskom samosprávnom kraji prebehlo prvé kolo volieb do orgánov VÚC. V zastupiteľstve mala väčšinu koalícia KDH-SDKÚ-DS, keď obsadila 40 kresiel, koalícia Smer-SNS-HZD získala deväť kresiel, NEKA 12 kresiel a ANO jedného zástupcu. Na voľbách sa v prvom kole zúčastnilo 19,47 percenta voličov. O post predsedu PSK zabojovalo osem kandidátov. Do druhého kola volieb predsedu vyššieho územného celku, ktoré sa konalo 10. decembra 2005 postúpili Peter Chudík z koalície Smer-SNS-HZD a Dušan Hruška z koalície KDH-SDKÚ-DS. Predsedom PSK sa stal Peter Chudík.

1. decembra 2001 – Konali sa historicky prvé voľby do orgánov samosprávnych krajov. V regionálnom parlamente PSK získala koalícia HZDS-Smer 30 mandátov, KDH osem, SDKÚ sedem, SDĽ päť. Piati boli nezávislí kandidáti, dve kreslá získala DS, po jednom ANO, SNS a KSS. K volebným urnám v prvom kole volieb prišlo 25,5 percenta voličov. V PSK sa o post predsedu uchádzalo 18 kandidátov. Do druhého kola volieb 15. decembra 2001 postúpili Juraj Kopčák (SDKÚ-KDH) a Peter Chudík (HZDS-Smer). Za predsedu PSK bol zvolený Peter Chudík.



Výsledky doterajších volieb v Košickom samosprávnom kraji



V Košickom samosprávnom kraji (KSK) sa o post predsedu VÚC uchádzalo dovedna 15 kandidátov. Víťazom sa stal Rastislav Trnka (KDH, SaS, OĽaNO, NOVA, ŠANCA), ktorý získal 37,8 percent hlasov oprávnených voličov. V regionálnom parlamente bude celkovo 57 poslancov, z toho 16 za Smer-SD, 16 za koalíciu OĽaNO, SaS, KDH, NOVA, 16 nezávislých poslancov, šiesti za stranu Most-Híd, po jednom za SNS, SMK-MKP a ŠKV. K volebným urnám prišlo celkove 630.178 oprávnených voličov čo predstavuje 26,73 percentnú účasť.

9. novembra 2013 - Prebehlo prvé kolo volieb do orgánov Košického samosprávneho kraja. V regionálnom zastupiteľstve, ktoré má 57 kresiel, obsadila strana Smer–SD 26 kresiel, koalícia KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd 15, SMK-MKP štyri, KDS jedno kreslo a NEKA získali 11 mandátov. Na voľbách sa v prvom kole zúčastnilo 17,77 percenta voličov. O post predsedu sa uchádzalo desať kandidátov. Do druhého kola volieb predsedu vyššieho územného celku 23. novembra 2013 postúpili Zdenko Trebuľa (Most-Híd, SMK-MKP, Smer–SD) a Rudolf Bauer (KDS). Predsedom sa stal Zdenko Trebuľa.

14. novembra 2009
- V Košickom samosprávnom kraji sa konalo prvé kolo volieb do orgánov VÚC. V regionálnom zastupiteľstve, ktoré má 57 kresiel, obsadila strana Smer-SD 26 kresiel, koalícia DS, KDS, OKS, SDKÚ-DS osem, SMK štyri, koalícia ĽS-HZDS, SZS štyri, koalícia HZD, SF, SOS dve a NEKA 13 kresiel. Volebná účasť v prvom kole dosiahla 22,93 percenta. O miesto predsedu sa uchádzali ôsmi kandidáti. Za predsedu bol v prvom kole zvolený Zdenko Trebuľa (Smer-SD, SMK-MKP, ĽS-HZDS, SF, HZD, S.O.S., Most-Híd, LIGA).

26. novembra 2005 - Konalo sa prvé kolo volieb do orgánov VÚC v Košickom samosprávnom kraji. V regionálnom zastupiteľstve, ktoré má 57 kresiel, získala koalícia KDH-OKS 13 mandátov, strana SMK 13 mandátov, koalícia Smer-HZD mala 12 poslancov, NEKA mali sedem poslancov, koalícia SDKÚ-DS-SZS mala šesť, SRS dvoch, ANO dvoch, HZDS jedného a SOS jedného zástupcu. Na voľbách v prvom kole sa zúčastnilo 19,27 percenta voličov. Do druhého kola volieb predsedu VÚC 10. decembra 2005 postúpili Zdenko Trebuľa z koalície Smer-HZD a Rudolf Bauer z koalície KDH-OKS. Predsedom sa stal Zdenko Trebuľa.

1. decembra 2001 – V historicky prvých voľbách do orgánov KSK získala v 57-člennom zastupiteľstve najviac 24 kresiel koalícia SMK-Smer-SDKÚ. Ďalších 14 poslancov reprezentovalo koalíciu HZDS-SDĽ-SOP, desať koalíciu KDH-DS-ANO, ôsmi poslanci kandidovali ako NEKA a jedno kreslo získala SDSS. V prvom kole prišlo voliť 21,79 percent voličov. Do druhého kola volieb 15. decembra 2001 na post predsedu prešli Alojz Engliš (HZDS-SDĽ-SOP) a Rudolf Bauer KDH-DS. Predsedom sa stal Rudolf Bauer.