< sekcia SEKCIA: Vražda novinára J. Kuciaka

Všetci štyria obvinení z Kuciakovej vraždy idú do väzby

Na snímke polícia privádza jedného z obvinených (uprostred) do budovy Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici 30. septembra 2018, v ktorej sudca pre prípravné konanie začal rozhodovať o tom, či vezme do väzby Tomáša Sz., Miroslava M. a Zoltána A., obvinených z obzvlášť závažného zločinu dvojnásobnej úkladnej vraždy a ďalších trestných činov v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Rozhoduje aj o štvrtej obvinenej v tejto kauze - tlmočníčke Alene Zs. Foto: TASR

Sudca ich po štyroch hodinách rozhodovania poslal do väzby preto, aby nemohli utiecť, pokračovať v trestnej činnosti, alebo ovplyvňovať svedkov na slobode.

Bratislava 30. septembra (TASR) - Všetci štyria obvinení v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej - Tomáš Sz., Miroslav M., Zoltán A. a Alena Zs. idú do väzby. Rozhodol o tom v nedeľu sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica. Tlmočníčka Alena Zs. má byť podľa medializovaných informácií objednávateľkou tohto trestného činu. Prokurátor sa k tomu nevyjadril.

Sudca ich po štyroch hodinách rozhodovania poslal do väzby preto, aby nemohli utiecť, pokračovať v trestnej činnosti, alebo ovplyvňovať svedkov na slobode. Okrem Zoltána A., ostatní traja obvinení podali proti uzneseniu sťažnosť, o ktorej rozhodne v najbližších dňoch Najvyšší súd SR. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa vzdal práva na jej podanie.

"Všetci obvinení boli vzatí do väzby v súlade s návrhom prokurátora s jednou korektúrou vo vzťahu k jednému obvinenému," konštatoval pre médiá prokurátor.

Podľa ŠTS ide o Zoltána A., u ktorého súd nezistil dôvody kolúznej väzby, teda, že by na slobode mohol ovplyvňovať svedkov, prípadne mariť dôkazy.

V súvislosti s nedeľňajšími medializovanými informáciami, že objednávateľkou tohto trestného činu, prípadne v pozícii sprostredkovateľky konečného objednávateľa, má byť tlmočníčka Alena Zs., prokurátor reagoval: "To sú skutkové okolnosti, na ktoré vám nebudem momentálne odpovedať. Na budúci týždeň bude k tomu tlačová beseda, tam sa dozviete viac podrobností." Tlmočnícke služby tejto ženy mal údajne využívať i podnikateľ Marian Kočner. Špecializovala sa na taliansky jazyk.

Právni zástupcovia obvinených sa pri odchode zo súdu odmietli vyjadriť. Na otázky médií nereagovali ani samotní obvinení, ktorých podvečer po jednom kukláči odvážali do ústavu na výkon väzby.

Štvoricu polícia obvinila po tom, ako tento týždeň zasahovala v Kolárove a Komárne. Troch mužov po vypočutí obvinili za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a za ďalšie trestné činy. Alenu Zs. obvinili za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy formou účastníctva.

Ján Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk. Podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) zavraždenie oboch mladých ľudí výstrelmi z pištole kalibru 9 mm, ku ktorému došlo 21. februára v ich dome vo Veľkej Mači, má súvisieť s Kuciakovou prácou novinára.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.