< sekcia Zahraničie

ABC News: Trump dostane odporúčanie dodať Ukrajine protitankové strely

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Rada národnej bezpečnosti dala zelenú grantovému balíku vo výške 47 miliónov dolárov pre ukrajinskú vládu na nákup amerických obranných zbraní vrátane protitankových riadených striel typu Javelin.

Washington 19. novembra (TASR) - Americký prezident Donald Trump dostane na stôl odporúčanie o dodávkach protitankových striel ukrajinskej vláde. Majú pomôcť Kyjevu odraziť agresiu proruských separatistov na východe krajiny, informovala televízia ABC News s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa amerického ministerstva zahraničných vecí.

Rada národnej bezpečnosti dala zelenú grantovému balíku vo výške 47 miliónov dolárov pre ukrajinskú vládu na nákup amerických obranných zbraní vrátane protitankových riadených striel typu Javelin. Návrh ale musí schváliť Kongres a Trump.

O dodávkach zbraní Ukrajine sa hovorí už niekoľko rokov. Námestník amerického ministra zahraničných vecí pre európske a eurázijské záležitosti Wess Mitchell 16. novembra v Kyjeve uviedol, že poskytovanie smrtiacich zbraní Ukrajine považuje Washington stále za jednu z možností.

Americký minister obrany James Mattis v auguste vyhlásil, že Washington "aktívne zvažuje" dodanie obranných smrtiacich zbraní na Ukrajinu, pričom tento arzenál má pomôcť Kyjevu v boji proti proruským separatistom v samozvanej Doneckej ľudovej republike a Luhanskej ľudovej republike.

"Takéto rozhodnutie by situáciu nezmenilo, zvýšil by sa iba počet mŕtvych. Ťažko odhadnúť, ako by samozvané republiky reagovali na prísun amerických zbraní do konfliktnej zóny. Možno by rozšírili svoje vojenské ťaženie do ďalších oblastí," reagoval v septembri ruský prezident Vladimir Putin. Jeho slová boli všeobecne vnímané ako varovanie, že Moskva a separatisti by mohli odpovedať zvýšením vojenského nátlaku na ukrajinské vládne sily a pokúsiť sa zabrať ďalšie územia Ukrajiny.

Vzťahy medzi Ruskom a Západom sa výrazne naštrbili po ruskej anexii ukrajinského polostrova Krym v marci 2014 a následnej podpore proruských separatistov v Donbase. Konflikt si vyžiadal už vyše 10.000 obetí na životoch.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.