Streda 20. marec 2019  Deň jarnej rovnodennostiMeniny má Meniny má Víťazoslav a Klaudius
< sekcia Zahraničie

Taliban podnikol veľký útok na hlavné mesto provincie Ghaz

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Pri bojoch s ozbrojencami došlo k stratám na strane afganských bezpečnostných jednotiek. Agentúra AP informuje, že zranenia utrpelo deväť afganských vojakov, ktorých hospitalizovali.

Kábul/Ghazní 10. augusta (TASR) - Radikálne islamistické hnutie Taliban zaútočilo v noci na piatok z viacerých strán na hlavné mesto východoafganskej provincie Ghazní. Informujú o tom agentúry AP a DPA.

Na sociálnych sieťach sa objavili fotografie, na ktorých vidieť nad mestom stúpať hustý dym. Extrémisti z hnutia sa pokúsili obsadiť rovnomenné hlavné mesto provincie, potvrdili miestni predstavitelia.

Pri bojoch s ozbrojencami došlo k stratám na strane afganských bezpečnostných jednotiek. Agentúra AP informuje, že zranenia utrpelo deväť afganských vojakov, ktorých hospitalizovali. Vládnym silám sa podarilo útok odraziť, pokračovali však boje v bezpečnostnom okruhu okolo mesta Ghazní.

Hovorca Talibanu Zabíhullách Mudžáhid uviedol, že hnutie obsadilo časti mesta a o život prišlo množstvo ľudí. Pri bojoch podľa neho zahynuli traja bojovníci Talibanu a osem ďalších utrpelo zranenia.

Bezpečnostná situácia v provincii Ghazní sa v uplynulých mesiacoch zhoršila, píše DPA. Pred útokom posilnil Taliban svoju vojenskú prítomnosť v provincii a podľa afganského think-tanku Afghan Analysts Network boli ozbrojenci hnutia silne zastúpení takmer vo všetkých 18 okresoch. V troch väčších oblastiach troch okresov provincie, ako ani v hlavnom meste však nedominovali.

Mesto Ghazní sa nachádza 150 kilometrov juhozápadne od afganskej metropoly Kábul. Doposiaľ sa Talibanu podarilo krátkodobo dobyť provinčné hlavné mestá Kundúz (v rokoch 2015 a 2016) a Faráh (v polovici mája tohto roka).

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.