< sekcia Zahraničie

V Afganistane sa začalo hlasovanie v parlamentných voľbách

Ilustračná fotka. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Stalo sa tak aj napriek hrozbám zo strany Talibanu a násiliu počas predvolebnej kampane. Ochranu volebných miestností po celej krajine zaisťujú desaťtisíce príslušníkov bezpečnostných síl.

Kábul 20. októbra (TASR) - Obyvatelia Afganistanu začali v sobotu hlasovať v parlamentných voľbách, ktoré sa konajú i napriek hrozbám zo strany militantného hnutia Taliban a násiliu počas predvolebnej kampane. Ochranu volebných miestností po celej krajine zaisťujú desaťtisíce príslušníkov bezpečnostných síl, informovala tlačová agentúra AP.

Afganská Nezávislá volebná komisia uviedla, že odovzdať hlas môže 8,8 milióna registrovaných voličov. Členka komisie Vásima Baghdísíová označila hlasujúcich Afgancov za "veľmi, veľmi odvážnych" a dodala, že bude úspechom, ak ich príde k urnám aspoň päť miliónov.

Afganský prezident Ašraf Ghaní vyplnil svoj hlasovací lístok už v čase otvorenia volebných miestností v Kábule o 07.00 h miestneho času (04.30 h SELČ).

Zástupca hovorcu Nezávislej volebnej komisie Azíz Ismáilí upozornil, že predbežné výsledky volieb budú zverejnené najskôr v polovici novembra, zatiaľ čo konečné sa očakávajú až v decembri.

Celkove malo do 249-členného parlamentu v Kábule kandidovať 2565 osôb vrátane 417 žien. Až desať kandidátov však bolo v uplynulých mesiacoch zabitých.

Hlasovanie v provincii Kandahár bolo odložené o týždeň po udalosti z minulého štvrtka, keď zahynuli traja tamojší vrcholní predstavitelia vrátane guvernéra Zalmaja Vesu v dôsledku útoku spáchaného ich vlastnými ochrankármi.

Militantné extrémistické hnutie Taliban voľby odsúdilo ako "americké sprisahanie zamerané na ospravedlnenie ďalšej zahraničnej okupácie". Zaprisahalo sa, že urobí všetko pre to, aby hlasovaniu zabránilo, pričom varovalo kandidátov a príslušníkov bezpečnostných síl, že sa stanú jeho terčmi, ak sa budú na voľbách podieľať.

Na priebeh volieb dohliada viac vojakov a policajtov


Na 70.000 mužov z pôvodných 50.000 zvýšili afganské národné bezpečnostné sily (ANSF) počet svojich príslušníkov dohliadajúcich na priebeh sobotných parlamentných volieb a zabezpečujúcich ochranu 21.000 volebných miestností v celom Afganistane. Podľa agentúry AP to oznámilo afganské ministerstvo vnútra.

Voľby sa ešte stále nezačali v dvoch provinciách - Kandaháre a Ghazní - a ich otvorenie bolo odložené aj v 11 ďalších z celkového počtu 400 volebných obvodov v krajine.

Hovorca rezortu vnútra Nadžíb Dániš informoval o zvýšení počtu hliadkujúcich vojakov a policajtov bez uvedenia ďalších podrobností.

V priebehu prvých hodín hlasovania došlo zatiaľ k niekoľkým menej závažným prípadom násilností. Afganská odnož teroristickej organizácie Islamský štát, ktorá začala operovať v tomto regióne len pomerne nedávno, ako aj islamistické hnutie Taliban však už dopredu oznámili, že sa volebný proces budú pokúšať narušiť.

Taliban tieto voľby odsúdil ako "americké sprisahanie zamerané na ospravedlnenie ďalšej zahraničnej okupácie". Zaprisahal sa, že urobí všetko pre to, aby hlasovaniu zabránil, a varoval kandidátov a príslušníkov bezpečnostných síl, že sa stanú jeho terčmi, ak sa budú na voľbách podieľať.

Predbežné výsledky volieb by mali byť zverejnené najskôr v polovici novembra, zatiaľ čo konečné sa očakávajú až v decembri.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.