Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. máj 2024Meniny má Roland
< sekcia Zahraničie

Agentúry OSN varujú pred „explóziou“ detských úmrtí v Pásme Gazy

Trosky z budov zničených pri pozemnej operácii izraelskej armády v Pásme Gazy sú vidieť z južného Izraela pri plote na hranici Gazy, piatok 16. februára 2024. Foto: TASR/AP

Hlad a choroba sú smrtiaca kombinácia, napísal vo vyhlásení riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre núdzové situácia Mike Ryan.

Ženeva 20. februára (TASR) - Alarmujúci nedostatok potravín, zhoršujúca sa podvýživa a prudké šírenie chorôb môžu v palestínskom Pásme Gazy spôsobiť "explóziu" detských úmrtí, varovala v pondelok Organizácia Spojených národov (OSN). TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

Agentúry OSN po 20 týždňoch vojny Izraela proti palestínskemu militantnému hnutiu Hamas upozornili, že potraviny a nezávadná voda sa stali na palestínskom území "neuveriteľne vzácnymi", a dodali, že prakticky všetky malé deti majú nákazlivé choroby.

"Pásmu Gazy hrozí explózia zbytočných úmrtí detí, ktorým sa inak dá predísť, a znásobí to už aj tak neznesiteľnú mieru detských úmrtí v Pásme Gazy," povedal Ted Chaiban, zástupca šéfa Detského fondu OSN (UNICEF) pre humanitárnu činnosť.

Najmenej 90 percent detí vo veku do päť rokov v Pásme Gazy trpí jednou alebo viacerými nákazlivými chorobami, uvádza sa v spoločnom hodnotení agentúr OSN pre deti, potraviny a zdravie.

Až 70 percent detí malo dva týždne pred vypracovaním hodnotenia hnačku, čo je 23-násobné zvýšenie v porovnaní s rokom 2022.

"Hlad a choroba sú smrtiaca kombinácia," napísal vo vyhlásení riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre núdzové situácia Mike Ryan.

"Je pravdepodobnejšie, že hladné, zoslabnuté a hlboko traumatizované deti ochorejú, a deti, ktoré už sú choré, predovšetkým na hnačku, nemôžu dobre vstrebať živiny," vysvetlil.

Kolóna obrnených vozidiel izraelskej armády ide v piatok 16. februára 2024 južným Izraelom pri hraniciach s Gazou.
Foto: TASR/AP


"Je to nebezpečné a tragické a deje sa to pred našimi očami," dodal.

Palestínske militantné hnutie Hamas zaútočilo 7. októbra na Izrael a zabilo približne 1160 ľudí, väčšinou civilistov.

Pri následnej vojenskej operácii Izraela v Pásme Gazy, kde Hamas vládne, bolo zabitých vyše 29.000 ľudí, väčšinou žien a detí, ako uvádza Hamasom riadené ministerstvo zdravotníctva.

Pásmo Gazy sa od začiatku vojny ocitlo v nutričnej kríze, pričom pomoc zvonka sa výrazne obmedzila.

V hodnotení OSN sa uvádza, že vyše 15 percent detí vo veku do dvoch rokov v Pásme Gazy - teda jedno zo šiestich - je akútne podvyživených, pričom tri percentá sú schradnuté tak, že to ohrozuje ich život.

"Keďže tieto údaje boli zhromaždené v januári, situácia je dnes pravdepodobne ešte vážnejšia," varovali agentúry OSN.

V južnej časti Pásma Gazy je podľa odhadu akútne podvyživených päť percent detí vo veku do dvoch rokov.

Pred vojnou bolo iba 0,8 percenta detí vo veku do päť rokov v Pásme Gazy pokladaných za akútne podvyživených, poukázali agentúry OSN.

"Takýto pokles nutričnej úrovne obyvateľstva za tri mesiace je celosvetovo nevídaný," upozornili.