Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Ak poľská strana PiS uspeje vo voľbách, bude za užšiu spoluprácu V4

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Vedúci predstavitelia PiS už naznačili, že v prípade úspechu vo voľbách a návratu k moci budú proti prijatiu utečencov zo Sýrie, respektíve Iraku do Poľska.

Varšava 5. októbra (TASR) - Poľská opozičná strany Právo a spravodlivosť, považovaná znalcami pomerov za favorita blížiacich sa parlamentných volieb v krajine 25. októbra, je za užšiu spoluprácu s ďalšími krajinami Vyšehradskej štvorky okrem iného aj v oblastiach súvisiacich s migráciou. Platí to napriek tomu, že ČR, Maďarsko i SR udržiavajú na rozdiel od Poľska dobré vzťahy s Ruskou federáciou.

Informovala o tom dnes tlačová agentúra Reuters, ktorá pripomenula fakt, že Poľsko narušilo v septembri pri hlasovaní o prerozdeľovaní utečencov v Bruseli jednotu krajín V4.

"Bolo by bývalo v našom záujme podporiť Maďarsko, Česko a Slovensko (vo veci kvót)," vyhlásila pre dnešné vydanie novín Dziennik Gazeta Pravna volebná líderka PiS Beata Szydlová.

Podľa názoru poľskej stredopravej opozície vláda vo Varšave akceptovala kvóty preto, že sila krajín V4 by nebola v Európskej rade postačovala na prekazenie zámeru únie. Analytici sa však domnievajú, že za rozhodnutím Varšavy môže byť aj potreba solidarity únie v prípade, že by Poľsko zaplavilo podstatne viac utečencov z Ukrajiny ako doteraz.

Vedúci predstavitelia PiS už naznačili, že v prípade úspechu vo voľbách a návratu k moci budú proti prijatiu utečencov zo Sýrie, respektíve Iraku do Poľska. To by mohlo znamenať, že v Bruseli sa môžu pripraviť na ďalšie neľahké súboje o tejto chúlostivej otázke.

Kým PiS patrila ešte nedávno medzi hlasných kritikov úzkych kontaktov prezidenta ČR Miloša Zemana a maďarského premiéra Viktora Orbána s Moskvou napriek sankciám uvaleným úniou na Ruskú federáciu, z úst kandidátky PiS na post premiérky Szydlovej vyšlo teraz pragmatickejšie stanovisko k tejto otázke. Aj keď pripustila, že podnet je oprávnený, pretože spolupráca spomínaných štátnikov s ruským prezidentom Vladimirom Putinom je pre PiS neprijateľná, dodala, že bez snahy o dobré vzťahy s ďalšími štátmi Vyšehradskej štvorky zostane Poľsko v regióne osamotené.