< sekcia Zahraničie

Aktivisti majú obavy o osud nezvestného čečenského speváka Bakajeva

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Spevákova nezvestnosť vyvoláva znepokojenie, pretože časovo koliduje s hromadným zatýkaním homosexuálov, ku ktorému v Čečensku údajne dochádza v posledných mesiacoch.

Groznyj 24. októbra (TASR) - Ľudskoprávne organizácie vyjadrujú obavy o osud čečenského speváka Zelimchana Bakajeva, ktorý je od augusta nezvestný. Objavili sa dokonca aj správy, že speváka v Čečensku zadržali a zomrel vo väzbe.

S odvolaním sa na Guillauma Mélanieho, zakladateľa združenia Urgence Tchétchénie, ktorá patrí pod organizáciu SOS Homophobie, o tom v utorok informoval denník Le Parisien.

Spevákova nezvestnosť vyvoláva znepokojenie, pretože časovo koliduje s hromadným zatýkaním homosexuálov, ku ktorému v Čečensku údajne dochádza v posledných mesiacoch.

"Jeho zmiznutie je potvrdené, ale nemôžeme sa vyjadriť k jeho smrti. Nič nepotvrdzuje ani to, že bol zadržaný pre svoju homosexualitu, ktorú nikdy nezverejnil," napísal Le Parisien.

Ruský denník Novaja gazeta, ktorý je kritický ku Kremľu, zistil, že 25-ročný spevák sa v auguste po niekoľkých rokoch života v Moskve vrátil do Čečenska na svadbu svojej sestry. Počas pobytu v čečenskej metropole Groznyj sa mal stretnúť s produkciou relácie Star Factory.

Novaja gazeta súčasne uviedla, že Bakajev údajne v auguste svojim príbuzným cez aplikáciu Whatsapp poslal správu, v ktorej im napísal, že je v Moskve a že sa chce z Ruska presťahovať do Kanady.

Televízia GroznyTV pred časom odvysielala krátky šot so spevákom, z ktorého vyplynulo, že je v Berlíne. Pozorovatelia však upozorňujú, že na záberoch sa objavili ruské výrobky, ktoré sa v Nemecku bežne nepredávajú. "Bol nakrútený v byte v Groznom, ktorý viacerí z čečenských gejov, čo z krajiny ušli, spoznali. Na stenách vidno ruské elektrické zásuvky," uviedol Guillaume Mélanie.

Zdroj v EÚ pre denník Novaja gazeta uviedol, že Bakajev neprekročil hranice schengenského priestoru.

Začiatkom apríla Novaja gazeta zverejnila materiál, podľa ktorého v Čečensku bolo pre podozrenie z homosexuality zadržaných okolo 100 ľudí, pričom najmenej traja vo väzbe zomreli. Novaja gazeta napísala, že v Čečensku sú údajne tajné väznice, kde zadržiavajú homosexuálov. Podľa zdrojov denníka sa jedna z väzníc nachádza v meste Argun.

Čečenské úrady v minulosti odmietli už samotnú existenciu homosexuálov v republike. Ruské vedenie nariadilo prešetrenie vznesených podozrení, ktoré však čečenskí predstavitelia sabotovali.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.

\r\n
\r\n
\r\nSpevákova nezvestnosť vyvoláva znepokojenie, pretože časovo koliduje s hromadným zatýkaním homosexuálov, ku ktorému v Čečensku údajne dochádza v posledných mesiacoch.
\r\n
\r\n\"Jeho zmiznutie je potvrdené, ale nemôžeme sa vyjadriť k jeho smrti. Nič nepotvrdzuje ani to, že bol zadržaný pre svoju homosexualitu, ktorú nikdy nezverejnil,\" napísal Le Parisien.
\r\n
\r\nRuský denník Novaja gazeta, ktorý je kritický ku Kremľu, zistil, že 25-ročný spevák sa v auguste po niekoľkých rokoch života v Moskve vrátil do Čečenska na svadbu svojej sestry. Počas pobytu v čečenskej metropole Groznyj sa mal stretnúť s produkciou relácie Star Factory.
\r\n
\r\nNovaja gazeta súčasne uviedla, že Bakajev údajne v auguste svojim príbuzným cez aplikáciu Whatsapp poslal správu, v ktorej im napísal, že je v Moskve a že sa chce z Ruska presťahovať do Kanady.
\r\n
\r\nTelevízia GroznyTV pred časom odvysielala krátky šot so spevákom, z ktorého vyplynulo, že je v Berlíne. Pozorovatelia však upozorňujú, že na záberoch sa objavili ruské výrobky, ktoré sa v Nemecku bežne nepredávajú. \"Bol nakrútený v byte v Groznom, ktorý viacerí z čečenských gejov, čo z krajiny ušli, spoznali. Na stenách vidno ruské elektrické zásuvky,\" uviedol Guillaume Mélanie.
\r\n
\r\nZdroj v EÚ pre denník Novaja gazeta uviedol, že Bakajev neprekročil hranice schengenského priestoru.
\r\n
\r\nZačiatkom apríla Novaja gazeta zverejnila materiál, podľa ktorého v Čečensku bolo pre podozrenie z homosexuality zadržaných okolo 100 ľudí, pričom najmenej traja vo väzbe zomreli. Novaja gazeta napísala, že v Čečensku sú údajne tajné väznice, kde zadržiavajú homosexuálov. Podľa zdrojov denníka sa jedna z väzníc nachádza v meste Argun.
\r\n
\r\nČečenské úrady v minulosti odmietli už samotnú existenciu homosexuálov v republike. Ruské vedenie nariadilo prešetrenie vznesených podozrení, ktoré však čečenskí predstavitelia sabotovali.
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"Spevákova nezvestnosť vyvoláva znepokojenie, pretože časovo koliduje s hromadným zatýkaním homosexuálov, ku ktorému v Čečensku údajne dochádza v posledných mesiacoch."}