< sekcia Zahraničie

Americké úrady zakázali všetky lety do Ankary a Istanbulu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Tretie najrušnejšie letisko v Európe bolo v noci uzavreté po tom, ako sa ho pokúsili ovládnuť pučisti počas pokusu o prevrat.

Washington 16. júla (TASR) - Americké letecké úrady zakázali dnes všetky lety medzi Spojenými štátmi a letiskami v tureckej Ankare a Istanbule. Zákaz sa týka aj letov do USA prevádzkovaných neamerickými leteckými spoločnosťami, informovala agentúra AP.

Spoločnosť Turkish Airlines vydala predtým oznámenie, podľa ktorého sa prevádzka na Atatürkovom medzinárodnom letisku v Istanbule vrátila do normálu a všetky lety aerolínií boli obnovené, aj keď možno očakáva meškania.

Tretie najrušnejšie letisko v Európe bolo v noci uzavreté po tom, ako sa ho pokúsili ovládnuť pučisti počas pokusu o prevrat. Dôsledkom bolo podľa Turkish Airlines presmerovanie 35 lietadiel a zrušenie 32 letov, uviedla agentúra Reuters.

Veľvyslanectvo USA v Ankare vydalo dnes vyhlásenie, podľa ktorého dostali americkí vládni zamestnanci pokyn, aby nevyužívali letisko v Istanbule, keďže sa stále objavujú správy o sporadickej streľbe v okolí. Občania USA v Turecku by sa mali ukryť do bezpečia, dodala ambasáda.

Po pokuse o štátny prevrat v Turecku už dočasne zrušili lety do Ankary a Istanbulu, prinajmenšom na dnes a nedeľu, viaceré zahraničné aerolínie vrátane spoločností British Airways či Lufthansa. Lety do dovolenkových regiónov krajiny ako Antalya, Izmir či Dalaman naopak početní prepravcovia prevádzkovali naďalej. Cestovné kancelárie informovali len o malom počte dovolenkárov, ktorí chceli zrušiť cestu do Turecka alebo tamojšiu dovolenku ukončiť, píše agentúra DPA.

Všetky lety do Turecka pozastavilo Rusko na nariadenie prezidenta Vladimira Putina, uviedla agentúra TASS. Lety do Istanbulu zrušili aj egyptské štátne aerolínie EgyptAir, ktoré termín ich obnovenia nespresnili. Letisko v Sofii oznámilo, že zrušené boli na dnes všetky lety z Istanbulu do bulharskej metropoly.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.