< sekcia Zahraničie

Toto je sedem medzinárodných hrozieb v roku 2017

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP/The Gainesville Sun, Matt Stamey

Odborníci zhodnotili konflikty z pohľadu pravdepodobnosti ich vypuknutia alebo eskalácie a ich potenciálneho vplyvu na národné záujmy Spojených štátov.

New York 14. decembra (TASR) - Vážnu vojenskú konfrontáciu medzi Ruskom a členskými štátmi NATO zaradili americkí experti na vrchol rebríčka medzinárodných hrozieb pre rok 2017. Vyplýva to z najnovšej štúdie americkej neziskovej výskumnej organizácie Rada pre zahraničné vzťahy (CFR).

Prieskum medzi zahraničnopolitickými expertmi vykonalo Centrum pre preventívnu akciu (CPA), ktoré spadá pod CFR. Odborníci zhodnotili konflikty z pohľadu pravdepodobnosti ich vypuknutia alebo eskalácie a ich potenciálneho vplyvu na národné záujmy Spojených štátov.

Identifikovali sedem najhorúcejších potenciálnych konfliktov:

- úmyselná alebo neúmyselná vojenská konfrontácia medzi Ruskom a členskými krajinami NATO prameniaca z asertívneho správania sa Ruska vo východnej Európe

- vážna kríza v Severnej Kórei spôsobená skúškou jadrovej alebo medzikontinentálnej balistickej rakety, vojenskou provokáciou alebo vnútornou politickou nestabilitou.

- zničujúci kybernetický útok na dôležitú infraštruktúru USA

- teroristický útok s množstvom obetí na území USA alebo v spojeneckom štáte spáchaný zahraničnými alebo domácimi teroristami

- eskalácia násilia a nestabilita v Afganistane v dôsledku pokračujúceho odporu Talibanu a potenciálneho pádu vlády

- zintenzívnenie konfrontácie medzi vládou a rôznymi kurdskými ozbrojenými skupinami v Turecku a susedných krajinách

- vystupňovanie občianskej vojny v Sýrii v dôsledku zvýšenia vonkajšej podpory pre bojujúce strany vrátane vojenskej intervencie cudzích mocností


"Keďže nastupuje nová prezidentská administratíva (v USA), je dôležité pomáhať politikom predvídať a odvracať potenciálne krízy, ktoré by mohli nastať a ohroziť americké záujmy," uviedol riaditeľ CPA Paul B. Stares.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.