< sekcia Zahraničie

KONIEC NOČNEJ MORY: Po 15 rokoch otvorili v Amsterdame novú trať metra

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Trvalo totiž o sedem rokov dlhšie, ako sa plánovalo, zatiaľ čo náklady stúpli oproti pôvodným predpokladom na viac než dvojnásobok - približne tri miliardy eur.

Amsterdam 22. júla (TASR) - Obyvatelia holandského Amsterdamu môžu od soboty využívať novú linku metra, ktorej časť vedie pod historickým centrom mesta so sieťou vodných kanálov. Zavŕšila sa tak 15-ročná realizácia tejto kontroverznej dopravnej stavby spojenej s "veľkými rizikami", informovala agentúra DPA.

Budovanie podzemnej dráhy v bahnitej pôde pod historickými budovami a sústavou tzv. grachtov, ktorá je zaradená na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, bolo pre Amsterdam "nočnou morou". Trvalo totiž o sedem rokov dlhšie, ako sa plánovalo, zatiaľ čo náklady stúpli oproti pôvodným predpokladom na viac než dvojnásobok - približne tri miliardy eur.

"Je to veľký krok do budúcnosti mesta," povedala pri sobotňajšom otvorení Severo-južnej linky amsterdamská starostka Femke Halsemová.

Nová trasa metra má celkovú dĺžku deväť kilometrov a osem staníc, pričom prekonáva niekdajšiu morskú zátoku IJ, cez ktorú doteraz obyvateľov prepravovala kompa. Očakáva sa, že nové spojenie využije denne približne 120.000 cestujúcich.


Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":" Trvalo totiž o sedem rokov dlhšie, ako sa plánovalo, zatiaľ čo náklady stúpli oproti pôvodným predpokladom na viac než dvojnásobok - približne tri miliardy eur."}